fotolia.com

Zima powoli dobiega końca, a my marzymy o tym, by wypić pierwszą kawę w przydomowym ogródku. Jak sprawić, by nasz trawnik szybciej się zazielenił? Jakie prace należy wykonać po zimie w naszym ogrodzie? Podpowiadamy, czym koniecznie trzeba się zająć wczesną wiosną, by nasz trawnik zdobił ogród przez cały rok.

Choć zima to dla ogrodników czas względnego odpoczynku, już wczesną wiosną pojawiają się pierwsze prace, które należy wykonać, by móc cieszyć się pięknym trawnikiem. Jeśli o nich zapomnimy, straty mogą okazać się nie do odrobienia, ale jeśli wykonamy je skrupulatnie, z pewnością szybko zauważymy efekty! Jakie prace należy wykonać wczesną wiosną?

1.     Regeneracja trawnika po zimie

Uciążliwe mrozy, długo leżąca pokrywa śnieżna mogły spowodować osłabienie trawy, a nawet przyczynić się do jej gnicia. Po ustaniu mrozów, warto zrobić przegląd stanu trawnika. Starą trawę należy wygrabić i usunąć pozostałości po suchych źdźbłach oraz liściach. Na tym etapie warto także wykonać aerację i wertykulację trawy, jeszcze zanim nowe źdźbła zaczną wzrastać. Dzięki temu gleba będzie pulchniejsza i pozwoli na swobodny wzrost nowej trawy.

2.     Nawożenie trawnika po zimie

Nawet jeśli w poprzednim sezonie skrupulatnie dbaliśmy o nasz trawnik, uciążliwa zima i długo zalegający śnieg mogły sprawić, że na jego powierzchni pojawiły się łyse plamy. W takiej sytuacji nie załamujmy rąk. Przystąpmy do spulchnienia gleby i dosiejmy świeżej trawy, by wypełnić ubytki. Nasiona zmieszajmy wcześniej z próchniczą ziemią i rozsiejmy na pustych przestrzeniach. Pamiętajmy, by miejsca te regularnie podlewać – zachęci to młodą trawę do szybszego wzrostu.        

Aby trawnik po zimie szybciej się zregenerował, warto wzmocnić go nawozem azotowym. Pamiętajmy, by nawóz rozsypać równomiernie – unikniemy w ten sposób plam i przebarwień, które szpeciłyby ogród. Jeśli jesienią nie nawoziliśmy trawnika nawozem potasowym i fosforowym, możemy wykonać ten zabieg teraz. Firmy ogrodnicze mają w swojej ofercie również gotowe mieszanki nawozów wieloskładnikowych – to rozwiązanie może okazać się prostsze dla początkujących ogrodników.

3.     Reorganizacja wyglądu ogrodu

fotolia.com

Wczesna wiosna to także dobry moment na zaplanowanie zmian w ogrodzie. Możemy w tym czasie wytyczyć nowe alejki lub miejsce na rabaty czy zaplanować posadzenie kolejnych roślin. W tym celu warto wyposażyć się w obrzeża ogrodowe.

To rozwiązanie, które pozwala łatwo i wygodnie utrzymać porządek w ogrodzie. Obrzeża ogrodowe zastępują beton – można je wykorzystać do wytyczenia ścieżek, oddzielenia roślin od trawnika czy nawet wykończenia nawierzchni z kostki brukowej. Są ekologiczne i wygodne, a przy tym estetycznie się prezentują – mówi ekspert firmy geoPRODUCT.

4.     Trawnik po zimie – pielęgnacja

Kolejnym istotnym krokiem w pielęgnacji trawnika po zimie będzie jego regularne koszenie. Dzięki niemu nasza trawa się zagęści i stworzy estetyczną oraz równą powierzchnię, która stanie się doskonałym tłem dla ozdobnych roślin w ogrodzie. Pamiętajmy też o regularnym nawadnianiu trawnika oraz wczesnym usuwaniu chwastów. W gęstej trawie chwasty nie powinny pojawiać się zbyt często. Jeśli jednak je zauważymy, usuńmy je mechanicznie razem z korzeniami, by zapobiec dalszemu rozrastaniu się niechcianej rośliny. Możemy także użyć gotowej mieszanki do oprysku, która pomoże nam pozbyć się niechcianych gości.

5.     Trawnik wiosną

Jeśli dość wcześnie zadbaliśmy o odpowiednią regenerację trawnika na wiosnę, prawdopodobnie w marcu i kwietniu będziemy już mogli cieszyć się soczyście zieloną i gęstą trawą. Nadal regularnie ją podlewajmy i często kośmy, by utrzymać ją w dobrym stanie. Warto pomyśleć także o zainstalowaniu urządzeń elektronicznych emitujących niskie dźwięki i odstraszających w ten sposób krety, które właśnie wiosną wznawiają swoją aktywność.

Jeśli gleba w naszym ogrodzie jest zbyt kwaśna lub wilgotna, a w dodatku obfituje w zacienione obszary – szybko możemy zauważyć pojawienie się mchu. Możemy w takiej sytuacji użyć specjalnych nawozów wzbogaconych w żelazo i składniki mineralne pomagające pozbyć się mchu.

Piękny trawnik stanowi wyjątkową ozdobę naszego ogrodu. Gęsty, soczyście zielony, bez pustych plam, dziur i mchu – to marzenie każdego ogrodnika. By cieszyć się jego doskonałą kondycją przez cały rok, warto pamiętać o wykonaniu porządkowych czynności zaraz po ustaniu mrozów. W ten sposób przygotujemy murawę na wzrost i zapewnimy jej odpowiednie warunki do regeneracji po okresie uporczywych przymrozków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here