Twój ciepły dom – izolacja pianą PUR

Pragniesz ocieplić swój dom? Pianki poliuretanowe to jeden ze sposobów na izolację budynków. Wykazują wiele zalet, takich jak duża wytrzymałość mechaniczna oraz dobra izolacja akustyczna. Czym jest piana PUR i w jaki sposób się ją stosuje?

Czym jest piana PUR?

Piana poliuretanowa, nazywana w skrócie pianą PUR, to materiał wytwarzany na budowie z gotowych składników i nanoszony za pomocą specjalnego agregatu. Aby nałożyć pianę PUR, potrzebujemy odpowiedniego sprzętu oraz znajomości technologii jej wytwarzania. Dlatego też nie jesteśmy w stanie użyć jej samodzielnie, tak jak w przypadku wykonywania ociepleń wełną czy też styropianem.

„Izolacje natryskowe pianą poliuretanową to ekologiczne rozwiązanie, będące w stu procentach bezpieczne dla środowiska. Pianka PUR nie zawiera toksycznych substancji oraz zapachów” – wyjaśnia Grzegorz Hopej, z firmy Izosolux.

Jak powstaje piana PUR?

Piankę poliuretanową wytwarza się z dwóch składników w postaci płynnej, które podczas aplikacji łączą się ze sobą przechodząc w stan skupienia stały. Najczęściej stosowaną metodą jest użycie wody, gdyż umożliwia ona szybkie i samoczynne spienienie. Czynnikiem, który powoduje spienianie jest dwutlenek węgla, powstający podczas reakcji wody z izocyjanianami. W wyniku tej reakcji wytwarza się elastyczna pianka oraz wydzielają się duże ilości ciepła i oparów. Proces wytwarzania pianki nie zanieczyszcza środowiska. Pianka poliuretanowa wykazuje różne właściwości, w zależności od sposobu produkcji. Wśród nich najważniejsze są silne właściwości izolacyjne. Dzięki temu, po nałożeniu na daną powierzchnię, piana PUR tworzy skuteczną i trwałą powłokę izolującą. W trakcie mieszania i łączenia się składników gwałtownie wzrasta objętość tworzonej powłoki, a w konsekwencji powstaje doskonałe wypełnienie.

Piana PUR – izolacja

Pianki poliuretanowe cieszą się ogromną popularnością, jako materiał do uszczelniania okien oraz drzwi, zarówno drewnianych, plastikowych, jak i metalowych. Stosuje się je również do wypełniania szczelin dylatacyjnych oraz uzupełniania szpar i ubytków w warstwie termoizolacji, zwłaszcza styropianowej. Pianki PUR używane są także do wyciszania i ocieplania spodniej strony wanien akrylowych lub stalowych, a także brodzików. Pianą tą uszczelnia się również przejścia rur oraz innych przewodów instalacyjnych przez ściany i stropy. Można śmiało powiedzieć, że izolacja wykonana metodą natrysku pianki poliuretanowej wypiera obecnie dotychczasowe sposoby ociepleń opartych na wełnie mineralnej i styropianie. Metoda ta jest bowiem znacznie szybsza w realizacji oraz nie wymaga od nas montażu dodatkowych elementów.

Piana PUR poliuretanowa płynna

Piana PUR płynna jest dwuskładnikowym systemem poliuretanowym do wytwarzania piany sztywnej o bardzo małej gęstości. Stosuje się go do wyrobu płyt warstwowych, paneli izolacyjnych, wypełniania komór wypornościowych w szkutnictwie, wyrobów imitujących drewno, belki rustykalne, panele ozdobne, izolowania ścian, drzwi, bram, budynków. Odznacza się ona bardzo niską gęstością, dzięki czemu posiada świetne właściwości termoizolacyjne, kilkukrotnie przewyższające standardowe materiały izolacyjne. Przykładowo, izolacja wykonana ze styropianu musi być dwukrotnie grubsza od izolacji wykonanej z piany PUR, aby w taki sam sposób ograniczyć straty energii cieplnej. Co wiecej, pianka PUR dostosowuje się do każdej powierzchni i wypełnia każdą zbędną lukę oraz przerwę. Posiada również właściwości wzmacniające konstrukcję, dzięki czemu nawet nieszczelny i sfatygowany obiekt można przerobić na pełnowartościowe pomieszczenie przeznaczone na chłodnie, przechowalnię czy też pomieszczenie mieszkalne.

Dowiedz się więcej: izosolux.pl

F.H.U IZOSOLUX Ul. Tadeusza Śliwiaka 53, 30-798 Kraków. Tel. 606 108 176.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here