Zatkany zlew

Zapchany zlew przydarzył się prawdopodobnie każdemu z nas. Niedokładnie uprzątnięte resztki jedzenia, przypadkowo wylany zbyt gęsty płyn – i gotowe. Woda nie odpływa, zlew jest coraz bardziej zanieczyszczony, a pozbycie się ogólnego bałaganu zaczyna być problematyczne. Przed nami kolejne wyzwania dnia – czyli jak odetkać zlew?

Zapobieganie występowaniu zatorów

Na wstępie warto przede wszystkim zapobiegać takim sytuacjom. To zdecydowanie szybsze i czystsze rozwiązanie, które pozwoli nam uniknąć wielu problemów w przyszłości – dodaje ekspert ze sklepu Tania Łazienka.

Dokładnie usuwanie resztek

Przede wszystkim pamiętaj, by dokładnie usuwać resztki pokarmu po zmywaniu. Wiele nowoczesnych zlewów wyposażonych jest w specjalne sitka, które zapobiegają przedostawaniu się drobinek pokarmu do rur podczas zmywania. W takiej sytuacji wystarczy wyjąć koszyczek, opróżnić go do kubła na śmieci i dalej cieszyć się czystym zlewem.

Nie wylewaj gorącego oleju i fusów

Choć nie jest to kwestia, o której pamiętamy na co dzień, warto również zadbać o to, by nie wylewać do kuchennego zlewu płynów, które mogą go zatkać. Jednym z nich jest gorący olej, który po wystygnięciu okleja rury, zmniejszając ich drożność. Dodatkowo powstała „skorupa” jest również dość lepka i zbiera wszelkie inne zanieczyszczenia, w efekcie tworząc zator. Płyny takie jak rozgrzany olej czy fusy po kawie zdecydowanie lepiej jest wylać do toalety, którą i tak regularnie czyści się środkami żrącymi w celu zachowania czystości.

Jeśli masz możliwość to zainwestuj i zamontuj rozdrabniacz resztkowy

Jeszcze innym rozwiązaniem, wymagającym jednak nieco przestrzeni pod zlewem, a także pewnego nakładu finansowego, jest rozdrabniacz resztkowy. Dzięki niemu nie trzeba martwić się o to, czy w zlewie nie będą zalegać resztki jedzenia: wszystko, co dostanie się do odpływu, zostanie dokładnie zmielone i usunięte.

Domowe środki na radzenie sobie z zatorami w zlewie

Jeśli nie chcesz stosować silnych środków chemicznych, możesz wypróbować domowe metody na zatkany zlew. Jedną z najprostszych technik jest zasypanie zlewu sodą oczyszczoną. To produkt spożywczy, który znajduje się prawdopodobnie w każdym domu, a przy tym idealnie sprawdza się podczas sprzątania.

Jak odetkać zlew sodą?

Aby użyć sody do udrożnienia zatkanego zlewu, należy zasypać odpływ dużą porcją tego białego proszku i odczekać kilka lub kilkanaście minut. Następnie można postąpić dwojako:

  1. zalać sodę wrzącą wodą
  2. zalać sodę zagotowanym octem wymieszanym z wodą (ta druga metoda pozwoli przy okazji bezpiecznie odkamienić czajnik – pamiętaj jednak, by po zagotowaniu w nim octu, przed właściwym użytkowaniem dla pewności wygotować jeszcze jeden pełen zbiornik wody i wylać go).

W obydwu przypadkach soda będzie buzować i jest to w pełni naturalne. Przez chwilę może się wydawać, że metoda nie zadziałała, bowiem w przypadku silnych zanieczyszczeń – część może „wybić” z powrotem do zlewu, ale bez obaw: w ciągu kilkunastu sekund wszystko spłynie. Ta metoda pozwala również wybielić ceramiczne powierzchnie (sprawdź ceramiczne zlewy w sklepie tanialazienka.com), dlatego sprawdza się idealnie również w formie naturalnego środka do czyszczenia toalet.

Druga metoda z zastosowaniem sody i octu zakłada wsypanie do odpływu sody i zalanie niewielką ilością octu. Następnie należy odczekać około 30-60 minut i zalać powstałą pastę wrzątkiem. To metoda równie skuteczna co powyższe, jednak wymagająca nieco czasu.

Profesjonalne środki dedykowane do zatkanych zlewów

Szybszą, choć wymagającą zdecydowanie większej ostrożności metodą jest zastosowanie specjalnych środków zawierających wodorotlenek sodu. Tego typu preparaty można dostać właściwie w każdym markecie czy drogerii, a ich stosowanie jest dość szybkie i łatwe.

Wystarczy zalać zapchany zlew preparatem i pozostawić na czas wskazany przez producenta. Należy jednak mieć na względzie, że związek chemiczny zastosowany w tego typu produktach może być szkodliwy dla zdrowia, dlatego też trzeba bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta.

Mechaniczne sposoby udrożniania zlewów

Udrażnianie zlewu za pomocą przepychaczki

Gdy chemiczne środki nie pomagają – warto wypróbować tradycyjną przepychaczkę. To bardzo tanie rozwiązanie i ten przyrząd powinien znaleźć się w każdym domu.

Wystarczy zatkać jedną dłonią otwór przelewowy, a drugą nakryć dokładnie odpływ za pomocą przepychaczki, wytwarzając próżnię. Następnie, należy naciskać przyrządem na zlew aż do „wybicia” zatoru. W ten sposób pozbędziemy się go dość szybko. Uwaga: czynności może towarzyszyć nieprzyjemny zapach, a także może ona wymagać powtórzenia.

Sprężyna ratunkiem na zatkany zlew

Zdarzają się również takie zanieczyszczenia, które wymagają zastosowania rozwiązań jeszcze mocniejszych. Jeśli do odpływu dostał się bardzo duży kawałek jedzenia czy kłąb włosów – ani przepychaczka, ani środki chemiczne mogą sobie z tym nie poradzić. Wówczas należy zastosować tradycyjną sprężynę, z której pomocą przesuniemy zanieczyszczenia dalej, a także rozbijemy je. Ta forma udrażniania wymaga jednak współpracy dwóch osób, dlatego przed rozpoczęciem pracy upewnij się, że ma Ci kto pomóc – kończy specjalista sklepu Tania Łazienka.