Płytki, a może tapety ścienne? Przed tym dylematem staje wielu z nas w momencie aranżacji wnętrza swojego domu, czy mieszkania. Te dwa rodzaje materiału mogą być na chwilę obecną stosowane praktycznie w każdym pomieszczeniu, wszystko za sprawą niezwykle wysokiej jakości płytek i tapet ściennych. Jak zatem wybrać ten najlepszy materiał, aby mieć pewność, że wybraliśmy dobrze?

Gdzie sprawdzają się płytki?

Płytki ceramiczne to materiał podstawowy, który wykorzystuje się do wykończenia łazienek, kuchni i wielu innych pomieszczeń. Coraz częściej wykańcza się płytkami korytarze, kuchnie, tarasy – a nawet salony. Wybór płytek jest bardzo istotny. Na rynku bowiem mamy dostęp do zróżnicowanej wielkości płytek, do różnych kolorów, wzorów, jak i faktury. Jest kilka podstawowych rodzajów płytek. Jest to między innymi terakota, która jest płytką kamionkowo szkliwioną – gładką lub z fakturą. Ten rodzaj płytek jest bardzo mocny i odporny na uszkodzenia – jednak jest bardziej kruchy niż gres. Terakota charakteryzuje się bardzo niskim poziomem nasiąkliwości wodą – idealnie zatem sprawdza się do wykończenia podłóg.

Kolejnym rodzajem płytek jest gres – płytka powstała z mielonego kwarcu, kaolinu oraz skaleni. Ten rodzaj jest bardzo twardy oraz odporny na ścieranie, czy działanie środków chemicznych. Klinkier jest również odmianą płytek, która charakteryzuje się trwałością oraz odpornością. Ten rodzaj płytki stosuje się bardzo często na ściany, jak i podłogi. Bardzo często klinkier wykorzystuje się także do wykończenia tarasów. Glazura to wyłącznie płytki stosowane na ścianach. Posiadają różny rozmiar grubości oraz stopień połysku, kolor oraz wzornictwo. Glazura jest dosyć cienka oraz krucha.

Coraz modniejsze tapety ścienne

Drugim rodzajem materiału do wykańczania wnętrz są tapety ścienne. Podstawowym rodzajem w tym zakresie jest tapeta papierowa. Wykonuje się ją najczęściej z jednej lub dwóch warstw papieru. Te wykonane z podwójnej warstwy charakteryzują się większą wytrzymałością. Kolejnym rodzajem są tapety winylowe – ich spód wykonany jest z papieru, jednak górna warstwa pokryta jest winylem. Występują dwie odmiany tej tapety – cienka oraz grubsza, tak zwana spieniona. Ten rodzaj tapety jest bardzo odporny na zarysowania, a grubsza odmiana tapety winylowej pozwala na ukrycie wszelkich niedoskonałości na ścianie. Dodatkowo taka tapeta jest odporna na wodę oraz ogień, dlatego idealnie sprawdzi się w kuchni oraz łazience.

Kolejnym dostępnym rodzajem tapet są te na flizelinie. Tapety tego rodzaju mają górną warstwę pokrytą winylem lub papierem, które podklejone są warstwą flizeliny. Bardzo łatwo się je układa, ponieważ klej nanoszony jest bezpośrednio na ścianę. Idealnie kryją nierówności na ścianie, jak również tłumią hałas. Tapety z włókna szklanego swoją strukturą przypominać mogą tkaninę. Ten rodzaj tapety jest niezwykle odporny na wilgoć oraz ogień – dodatkową zaletą jest możliwość ich malowania. Przed ułożeniem tapety należy dobrze przemyśleć decyzję, ponieważ klej jest na tyle silny, że odchodzi wraz z tynkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here