Co warto wiedzieć o betonie?

Podstawowymi składnikami betonu są cement, piasek, woda i kruszywo. Producenci oferują szeroką gamę betonów przeznaczonych do budownictwa mieszkaniowego lub przemysłowego.

Firmy zazwyczaj dostosowuje ofertę do potrzeb klienta. Należy zwracać uwagę na klasę i grubość ziaren, ważna jest również konsystencja. Istnieją betony lekkie, wodoszczelne, wysokowartościowe, samopoziomujące, samozagęszczalne oraz odporne na ścieranie. Dzięki specjalistom i doradcom możemy się dowiedzieć jaki beton będzie dla naszej budowy najbardziej odpowiedni.

Rodzaje betonu w różnych zastosowaniach

Beton wykorzystuje się do budowy fundamentów, stropów i schodów. Natomiast coraz częściej beton zostaje wykorzystany do dekoracji ścian i podłóg w mieszkaniach lub biurach. Możemy nim udekorować kuchnię, łazienkę a nawet sypialnię, dodając pomieszczeniom nowoczesny wygląd. W salonie kominek może posiadać betonowe wykończenie. Warto zrobić betonowy blat w łazience lub kuchni. Beton można wykorzystać również na zewnątrz, możemy wykonać z niego podjazd garażowy lub stworzyć rzeźbę betonową, która udekoruje nasz ogród. Na rynku istnieją powszechnie znane płyty betonowe, które są gładkie lub porowate, występują w bieli lub odcieniach szarości. W mieszkaniu mogą zastępować dekoracyjną tapetę albo można je wykorzystać do budowy ścianek działowych. Płyty można stosować również na zewnątrz, ponieważ są trwałe i idealnie nadają się do wykończenia zewnętrznych ścian budynku. 

Wytrzymałość i klasa betonu

Przyjęto, że beton posiada swoje oznakowanie ze względu na klasę betonu, która zależy od gęstości. Oznaczenie literą C lub B i dwoma liczbami, decyduje o jego wytrzymałości na ściskanie. Literą L oznaczamy klasę wytrzymałości betonu lekkiego. Wytrzymałość betonu zależy od współczynnika wodno- cementowego. Im mniej jest wody, tym lepiej. Beton klasyfikuje się ze względu na gęstość i są to betony zwykłe (stosowane w konstrukcjach betonowych), lekkie (elementy ścienne) i ciężkie. W sprzedaży są także występują betony wysokowytrzymałe. Dokładniejsze informacje znajdziemy na stronie: http://www.cemex.pl/beton.aspx.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here