Czy porcelanowe zastawy mogą być minimalistyczne?

Do mieszkania czy domu w stylu skandynawskim nie pasuje bogate wzornictwo, znacznie lepiej sprawdzą się bardzo oszczędne, wręcz surowe kształty. Delikatne proste linie i minimalna ilość ozdobników. Czy da się znaleźć taką porcelanę dobrej jakości?

Już dawno minęły czasy, kiedy porcelanę produkowano wyłącznie w klasycznych i bogato zdobionych kształtach. Malunki kwiatów, zbóż, wzory ludowe czy pozłacane brzegi – taka porcelana ma oczywiście całkiem spore grono swoich zwolenników, jednak w nowoczesnych minimalistycznych wnętrzach niekoniecznie się sprawdzi. Szczęśliwie wiedzą o tym doskonale czołowi polscy producenci i w swoich kolekcjach coraz częściej dbają o gusta amatorów stylu minimalistycznego.

Czym jest minimalistyczny design?

“Less is more” – to najlepiej opisuje design minimalistyczny, choć tak naprawdę, by opowiedzieć, czym ów design jest, należy wejść nieco głębiej nie tylko we wzornictwo, ale i historię ludzkości. Po pierwsze bowiem w stylu minimalistycznym mamy związek z filozofią zen, a po drugie jest on swego rodzaju odpowiedzią na przerost formy nad treścią i mnogość przekazów, przedmiotów oraz różnorodności współczesnego świata. 

W minimalistycznym designie najważniejsza jest harmonia pomiędzy tym, co absolutnie niezbędne, a tym, co wygodne i piękne. Stąd przeciwstawnym do stylu minimalistycznego, może być styl barokowy. Wnętrza utrzymane w minimalistycznej stylistyce odznaczają się bardzo ograniczoną ilością mebli, stonowanymi kolorami oraz funkcjonalnością. Jeśli chodzi o ten trend we wzornictwie użytkowym, np. w zastawach porcelanowych także bez trudu znajdziemy takie, które idealnie z takim wnętrzem będą korespondować.

Nic ponad minimum

Minimalistyczny styl wśród kolekcji porcelany prezentuje np. Ćmielów Vega. To kolekcja zaprojektowana z myślą o powrocie do estetyki lat 60. i 70. Z silnym akcentem na smukłość kwiatów. Akcent ten jest widoczny zarówno w pokrywkach imbryka, wazy czy cukiernicy, jak i w delikatnych, wklęsłych liniach na filiżankach, talerzach i kubkach. Stonowana biel zestawu zapewnia jego doskonałe dopasowanie do stołów i nakryć w zimnych szarościach oraz ponadczasowej czerni, ale również kolorach naturalnego drewna. 

Porcelana w stylu, który urzeka prostotą

Ćmielów Vega to zestaw obiadowy i kawowy. Jeśli zdecydujemy się na zakup całości, będziemy w stanie podać na nim obiad dla dwunastu osób. W skład zestawu wchodzą bowiem talerze jak i waza, sosjerka, salaterki i półmiski. Oczywiście każdy element można też kupować oddzielnie i kompletować zestaw idealnie spełniający nasze oczekiwania. To, co na pewno przypadnie go gustu miłośnikom minimalistycznych form to sposób zdobienia naczyń. Możemy wybierać pomiędzy zdobieniem w kolorze platyny i klasyczną bielą. W tym pierwszym przypadku mamy przełamanie formy, poprzez podkreślenie jej smukłości w sposób dosłowny. Platynowe linie uwypuklają podłużną formę i nadają jej niezwykłego stylu. W wersji ze zdobieniem w kolorze białym, mamy do czynienia z dekoracją ledwo widoczną na pierwszy rzut oka. Bardzo delikatną, ale stanowiącą doskonałe wykończenie zarówno w talerzach, jak i filiżankach, gdzie zdobienie przebiega w zaokrągloną literę “U”.

Jak kupować porcelanę?

Zakupy porcelany zawsze powinny odbywać się w sprawdzonych sklepach, które oferują produkty od producenta. Największy wybór będzie oczywiście w hurtowniach, jak w hurtowniaporcelany.pl. W takich miejscach znajdziemy nie tylko wszystkie elementy zestawów najbardziej prestiżowych marek, ale możemy również zasięgnąć fachowej porady dotyczącej porcelany i sposobu postępowania z poszczególnymi zestawami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here