Od zarania dziejów z potrzeby piękna tworzymy przedmioty obok których nie sposób przejść obojętnie. Doniczki, wazony, pudełka na biżuterię, pudła na kapelusze, drobne przedmioty mogą być nie tylko praktyczne, lecz również piękne. Spomiędzy wielu technik zdobniczych łatwością wykonania i dostępnością materiałów wyróżnia się decoupage.
Decoupage – definicja i historia
Samo słowo decoupage pochodzi od francuskiego „decouper”, to znaczy wycinać i oznacza technikę zdobienia polegającą na oklejaniu odpowiednio przygotowanej powierzchni wzorem wyciętym z papieru, albo serwetki papierowej. Uważa się że technika pierwotnie wywodzi się z Syberii, lecz najbardziej popularna stała się na Dalekim Wschodzie gdzie przyozdabiano lampiony, meble i drobne przedmioty. Z Chin decoupage zawędrował do Włoch i stamtąd do pozostałych krajów Europy, gdzie stał się niezwykle popularny. Decoupage, zwany potocznie dekupażem, znany jest głównie jako kobiece hobby, ale nie wszyscy wiedzą, że z tej techniki korzystali tak znani artyści jak Pablo Picasso i Henri Matisse.
Co można dekorować?
Praktycznie wszystko na co mamy ochotę. Technika decoupage pozwala na zdobieniu wielu powierzchni takich jak drewno, sklejka, szkło, ceramika, plastik, czy nawet gruba tektura. Przyozdabiać możemy małe skrzynki i pudełka, szkatułki, ramki do zdjęć, podkładki pod kubki, tace, deski i patery, serwetniki, wieszaki, meble. Wiele produktów jest dostępnych w sklepach internetowych, które posiadają w swoim asortymencie artykuły do decoupage . Ogranicza nas tylko wyobraźnia.
Co jeszcze będzie potrzebne?
Po przeglądnięciu dostępnych w sklepach internetowych akcesoriów możecie się przestraszyć ich ilością, lecz zestaw początkującego artysty powinien się składać z kilku podstawowych przedmiotów. Nożyczki, nożyk do tapet lub żyletki, patyczki i waciki kosmetyczne, gąbkę, pędzle prawdopodobnie każdy ma u siebie w domu. Kupujemy farby akrylowe w jasnych odcieniach bieli, ecru lub kości słoniowej, klej do decoupage (klej z lakierem lub werniksem), lakier do wykończenia. Na koniec najważniejsze, czyli papiery lub serwetki decoupage, ale to już zależy od waszych upodobań i potrzeb. Z biegiem czasu można wzbogacić swój warsztat w preparaty do wykonywania pęknięć, przetarć i postarzeń, naklejania ozdób i koronek.
Gdzie szukać informacji?
W sieci na pewno znajdziecie mnóstwo informacji i inspiracji, filmików i tutoriali jak zacząć przygodę z decoupage. Wiele blogów prezentuje krok po kroku jak wykonać proste i bardziej skomplikowane wzory. Sklepy internetowe obfitują w produkty hobbystyczne do prac ręcznych, artykuły do decoupage znajdziecie między innymi w sklepach z akcesoriami kreatywnymi, sklepach typu pasja i rękodzieło, lub zrób to sam, DIY (do it yoursef). Nawet najbardziej wymagająca klientela znajdzie produkty w sklepach internetowych decoupage, wąsko wyspecjalizowanych tylko w tej technice. Nie zapomnijcie o lokalnych sklepach dla plastyków, a nawet zwykłych osiedlowych papierniczych. Nie muszę dodawać, że papierowe serwetki są dostępne praktycznie wszędzie, nawet w dyskontach. Jeśli odnajdziesz w tym swoją pasję, możesz nawet sam założyć sklep internetowy decoupage.
Więcej informacji znajdziesz na stronie www.sklep.inspirello.pl