Dywan z włókna naturalnego czy syntetycznego – poznaj różnice!

Dywan na podłodze to nie tylko nietuzinkowa dekoracja – to również gwarancja komfortu nawet wtedy, gdy posadzka jest zimna, a stąpanie po niej nieprzyjemne. Chcąc wykończyć podłogę dywanem masz dwie możliwości: włókno naturalne oraz syntetyczne. Zobacz, co powinieneś o nich wiedzieć!

Zalety i wady naturalnego włókna

Dywany z naturalnych włókien wykonuje się najczęściej z bawełny i wełny, nieco rzadziej z jedwabiu. Choć na ich niekorzyść przemawia dość wysoka cena (oprócz tych z bawełny), i tak znajdują szerokie grono sympatyków. Dlaczego? Dużą rolę odgrywa tutaj ich „naturalność”, czyli wykonanie bez udziału sztucznych substancji. Poza tym, naturalne dywany doskonale zatrzymują ciepło i są wyjątkowo miękkie – z ich użytkowaniem wiąże się zatem komfort, za który warto zapłacić nieco więcej.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że dywany z naturalnych włókien absolutnie nie nadają się do stosowania przez alergików i astmatyków. Wszystko ze względu na to, że mogą chłonąć wilgoć – a to z kolei sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów, które mogą negatywnie oddziaływać na układ oddechowy osób cierpiących na alergie. Naturalne dywany chłoną także kurz i roztocza, co również boleśnie odczują alergicy.

Dywany z syntetycznego włókna

Dywany z syntetycznego włókna – czy warto?

Do produkcji takich dywanów wykorzystuje się zazwyczaj poliamid, polipropylen oraz akryl. Co warto o nich wiedzieć? Przede wszystkim to, że są wręcz stworzone dla alergików i astmatyków. Syntetyczne włókna cechują się bowiem właściwościami antystatycznymi, czyli nie przyciągają cząsteczek kurzu, które są w powietrzu – a zatem łatwo je utrzymać w czystości. Co więcej, sztuczne tworzywa nie wchłaniają też wilgoci, więc nie będą środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii czy wirusów. Możesz zatem z powodzeniem prać je ręcznie lub specjalnym odkurzaczem piorącym, nie martwiąc się tym, że włókna wchłoną wilgoć zamiast wyschnąć.

Choć ich zalety są niezaprzeczalne, nie można nazwać ich idealnymi. Sztuczne włókno zawsze będzie się cechować niższą jakością niż to naturalne – wykonane z niego dywany mogą zatem dość szybko stracić na funkcjonalności, przecierając się lub blaknąc pod wpływem słońca. Syntetyczne włókno nigdy nie będzie też przypominać niebanalnej estetyki wełny czy jedwabiu – różnica w ich wyglądzie będzie widoczna gołym okiem.

Jaki dywan wybrać

Jaki dywan wybrać?

Poznałeś już wszystkie zalety i wady dywanów wykonanych z naturalnych oraz sztucznych włókien, lecz wciąż nie możesz się zdecydować? Po akcesoria wykonane z syntetyków powinny sięgnąć przede wszystkim te osoby, które po prostu nie mogą korzystać z naturalnych włókien z powodów zdrowotnych, czyli osoby cierpiące na alergię, astmę czy też inne przewlekłe choroby układu oddechowego. Jeśli jednak nie stanowi to problemu w Twoim przypadku, śmiało wybierz dywan z naturalnego włókna – z wełny, bawełny lub z jedwabiu. Dzięki temu będziesz cieszyć się niezrównaną estetyką, która nie straci na estetyce i funkcjonalności przez długi czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here