Farby akrylowe - zalety i wady

Farby akrylowe zostały opracowane do malowania domów, ale artyści też używają ich podczas malowania na płótnie. Są one na bazie wody, więc nie ma konieczności używania do ich rozcieńczania rozpuszczalników.

Farby akrylowe świetnie sprawdzają się do malowania pokojów dziecinnych, sypialni, oraz salonów. Należy jednak pamiętać, że nie można zastosować tego rodzaju farb do łazienek i kuchni, ponieważ nie można nanosić jej na ściany gdzie występuje duża wilgotność. Wiele osób używa farb akrylowych, ale posiadają one swoje zalety i wady, i trzeba mieć tego świadomość.

Zalety farb akrylowych

  • Farby akrylowe powstają na bazie wody, dzięki czemu osiągana jest duża łatwość czyszczenia ścian przy użyciu wody.
  • Skład farb akrylowych pozwala na szybkie wysychanie powierzchni i nałożenie kolejnej warstwy.
  • Farba akrylowa ma tendencję do kurczliwości i rozszerzania się w różnej temperaturze ze względu na jej skład. Ponieważ będzie się rozwijać i kurczyć, zazwyczaj lepiej trzyma się niż farba lateksowa, zwłaszcza na powierzchniach zewnętrznych. Farba akrylowa dobrze znosi zmienne warunki atmosferyczne, dlatego jest doskonałym wyborem do malowania zewnętrznych powierzchni.
  • Istnieje możliwość zakupu farb akrylowych do malowania powierzchni metalowych i drewnianych.
  • Farby akrylowe nie tracą koloru nawet w pomieszczeniach, gdzie z dużym natężeniem operuje światło słoneczne, farby o jasnych odcieniach nie żółkną.
  • Duży wybór pod względem efektu dekoracyjnego, ponieważ można zakupić farbę akrylową matową, półmatową, z połyskiem lub bez, oraz farbę satynową. Ponadto bogata paleta kolorystyczna pozwala na swobodny wybór koloru.

Wady farb akrylowych

  • Wykorzystując farbę akrylową do dekoracji ścian, trzeba mieć świadomość, że należą one do farb nietrwałych, podatnych na powstawanie pęcherzy.
  • Farby akrylowe zawierają pewne pigmenty toksyn. Toksyny uwalniać się podczas malowania w postaci oparów, które mogą podrażniać ludzkie oczy i zaburzać oddychanie, a nawet doprowadzić do bólu głowy. Dodatkowo farby akrylowe nie mogą być wlewane do kanalizacji zlewozmywakowej, jak inne farby na bazie wody, ponieważ mogą być szkodliwe dla środowiska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here