Jak wybrać karnisze do domu?

Współczesne domy i mieszkania często są małymi perełkami, jeżeli chodzi o aranżację wnętrz. Aby każdy pokój zyskał swój unikalny styl, należy zaplanować jego wygląd w każdym calu. Jednym z ważniejszych elementów wystroju, nie licząc mebli i koloru ścian, są karnisze, zasłony i firanki, jakie zdobią okna wielu z nas. W jaki sposób wybrać odpowiedni model, tak aby pasował do reszty wystroju? Czy lepiej zamontować karnisz na całej długości ściany, czy tylko na długości okna? Czy każdy materiał będzie pasował do każdego rodzaju wystroju pokoi?

Nadaj charakter swojemu wnętrzu

Karnisze sufitowe mają oczywiste zadanie – podtrzymywanie zasłon i firanek. Nie oznacza to jednak, że nie mogą być ozdobą samą w sobie. Oprawa okien i drzwi balkonowych to jeden z najlepszych sposobów na podkreślenie indywidualności wnętrza. Dla uzyskania różnych efektów możesz wykorzystać karnisze wykonane z różnych materiałów. Pod względem materiału i kolorystyki możemy wyróżnić:

  • karnisze drewniane świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach o ciepłych, pastelowych barwach, wypełnionych kwiatami i dobrze oświetlonych. Taki rodzaj sprawdzi się w bogatym stylu prowansalskim, a także skandynawskim.
  • karnisze metalowe są najpopularniejsze, ponieważ dobrze wyglądają w wielu rodzajach wnętrz. Najczęściej wykorzystuje się je jednak w nowoczesnych aranżacjach, jak styl industrialny, miejski czy minimalistyczny.
  • karnisze białe, uniwersalne, pasujące do praktycznie każdego pokoju, niezależnie od mebli i kolorów, jakie w nim dominują.

Duży wybór karniszy znajdziesz na stronie https://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/dekoracja-okna/karnisze.html.

Długość ma znaczenie

Drugim parametrem, który musisz rozważyć przy okazji wyboru karnisza, jest jego długość. Może on być zamocowany tylko nad oknem lub na całej długości ściany, przy czym warto pamiętać, że zwykle pojedynczy karnisz ma długość około 2,40 m. Jeżeli planujesz zaaranżować wnętrze na styl prowansalski lub z wykorzystaniem dużej ilości ozdób, krótki karnisz ze zdobionymi uchwytami może stanowić świetny dodatek do wystroju. Pamiętaj jednak, że musisz wybrać taki egzemplarz, który z każdej strony okna będzie wystawał na około 20-30 cm. Z kolei w przypadku pomieszczeń projektowanych w typowo współczesny sposób, karnisz na całej ścianie doda pomieszczeniu surowego, acz pociągającego uroku.

Jaki kolor wybrać?

Najpopularniejszymi kolorami są oczywiście te stonowane, jak czerń, biel, chrom czy antyk. Taki kolor karnisza będzie pasował praktycznie do każdego koloru ścian, zasłon czy mebli. W przypadku produktów wykonanych z drewna możemy wybrać gatunki jaśniejsze lub ciemniejsze, a także o bardziej lub mniej widocznych słojach. W przypadku karniszy z ozdobnymi zakończeniami szczególnie atrakcyjnie prezentują się „antyczne” kolory, jak matowy chrom, antyczne złoto czy nikiel. Z kolei jeżeli zależy ci na uniwersalności, powinieneś wybrać białe karnisze – będą zawsze świetnie wyglądać, niezależnie od koloru zasłon, firanek, ścian pokoju czy wstawionych do niego mebli.

Karnisze i zasłony są ważnym elementem wystroju wnętrza. Mogą prezentować się bardzo efektownie, szczególnie w większych pomieszczeniach, a także jasno podkreślać styl całego wnętrza. Do wyboru mamy wiele materiałów, z których karnisze są produkowane, jak również cały szereg kolorów, od najbardziej uniwersalnych po wyszukane i subtelne. Dzięki tak dużej różnorodności niezależnie od tego, na jaki wystrój wnętrza się zdecydujesz, zawsze będziesz w stanie wybrać coś pasującego idealnie do twoich potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here