Kamień naturalny – tradycyjny sposób na eleganckie wykończenie łazienki

Naturalne materiały wykończeniowe nigdy nie wyjdą z mody. Warto wśród nich wymienić choćby kamień naturalny, wybierany bardzo chętnie do wykańczania łazienek. Stosowany jest we wnętrzach od tysiącleci – to tradycyjny materiał pozwalający na urządzenie eleganckiej łazienki. Dlaczego warto postawić na kamień naturalny, jakie są ekonomiczne alternatywy dla niego i jak urządzić łazienkę z kamieniem w roli głównej?

Zalety i wady kamienia naturalnego

Kamień naturalny to materiał długowieczny. Charakteryzuje się ponadprzeciętną trwałością, wynikającą z wysokiej odporności na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. W aranżacjach wnętrz stosowany jest już od starożytności, dzięki czemu jest całkowicie okiełznany przez producentów kamiennych okładzin oraz wykonawców specjalizujących się w wykończeniach ścian i podłóg. Kamień naturalny, taki jak marmur czy trawertyn, ma bardzo szlachetny i elegancki wygląd. Dzięki delikatnemu lub mocnemu (w zależności od gatunku) użyleniu, nie widać na nim drobnych zabrudzeń i zanieczyszczeń. Stosowany w aranżacjach łazienek kamień polerowany jest też bardzo łatwy do utrzymania w czystości.

Oczywiście, kamień naturalny nie jest pozbawiony wad. Najważniejszą z nich jest jego wysoka cena. Gresy i okładziny kamienne są bardzo drogie – w końcu kamień to surowiec naturalny, którego zasoby są mocno ograniczone, a obróbka skomplikowana. Na szczęście, osoby, które nie mogą sobie pozwolić na zakup naturalnych kamiennych okładzin, mogą postawić na ich ekonomiczne alternatywy. W ofertach producentów materiałów wykończeniowych do łazienki, można znaleźć bowiem tanie wyroby kamieniopodobne, takie jak płytki Tubądzin. Mają one niemalże identyczne właściwości, co okładziny naturalne i znacznie niższe od nich ceny. Ponadto, charakteryzują się prostotą montażu, z którym poradzą sobie nawet mało doświadczone w wykończeniach osoby.

Aranżacje łazienek z kamieniem naturalnym

Kamieniem i płytkami kamieniopodobnymi można wykańczać zarówno ściany, jak i podłogi w łazience. Jeśli z powodów ekonomicznych nie jest możliwe zastosowanie takich wykończeń na całych powierzchniach, można postawić na użycie ich jedynie w detalach. Kamień wygląda dobrze w połączeniu z drewnem, mozaiką czy nawet zwykłą farbą, jest więc materiałem bardzo uniwersalnym. Stanowi świetne tło zarówno dla nowoczesnych pryszniców typu walk-in, jak i zabudowanych kabin z wannami i brodzikami. Dobrze wygląda tak z minimalistycznymi meblami, jak i tymi klasycznymi, stylowymi i antycznymi. Pasuje do praktycznie każdej eleganckiej łazienki.  

Kamień naturalny i płytki go imitujące, są świetne do łazienek urządzonych w różnych stylach. Najlepiej wyglądają w połączeniu z klasycznymi rozwiązaniami o wydźwięku retro oraz w pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu nowoczesnym, ale widuje się je również w łazienkach glamour, pop-art, industrialnych czy eklektycznych. Na rynku dostępne są różne rodzaje, wymiary i kolory kamieni oraz płytek kamieniopodobnych. W szerokim wachlarzu ofert tysiąca producentów, praktycznie każdy inwestor znajdzie propozycje najbardziej odpowiadające indywidualnym preferencjom na miarę własnych możliwości finansowych.

Kamień naturalny i płytki kamieniopodobne to materiały o wielu praktycznych zaletach i dobrych właściwościach fizycznych, świetnie sprawdzające się w wykończeniach podłóg i ścian łazienek. Pasują do praktycznie wszystkich pomieszczeń i stylów, mogą być stosowane tak na całych powierzchniach, jak i w detalach i są oferowane w tysiącach wariantów, wśród których łatwo znaleźć te najlepiej dopasowane do oczekiwań, potrzeb i budżetu. Powiedz „tak” kamieniowi i jego imitacjom i stwórz elegancką łazienkę marzeń!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here