Lampa podłogowa – na co zwrócić uwagę? Kilka najważniejszych informacji

0
1381

Wybór lampy podłogowej nie jest najłatwiejszą sprawą. Wbrew pozorom, taka forma źródła światła może stanowić ważny element w wystroju wnętrz, urozmaicić jego dotychczasową aranżację lub całkowicie ją odświeżyć. Dzięki obecności lamp podłogowych, pomieszczenia stają się bardziej funkcjonalne, komfortowe i przytulne. Najczęściej, lampy podłogowe stawiamy w salonach, sypialniach lub gabinetach – w każdym miejscu, w którym możemy potrzebować dostępu do punktu światła, ułatwiającego nam np. czytanie książki.

Lampa podłogowa czy żyrandol?

Zdecydowaną zaletą lamp podłogowych jest możliwość manualnej zmiany ich ustawienia, przesuwania po podłodze, a tym samym, przemieszczania pomiędzy różnymi częściami pokoju. Dzięki temu lampa podłogowa idealnie nadaje się do chwil spędzanych wieczorem w fotelu lub na kanapie. Te zalety lamp podłogowych są szczególnie istotne, jeśli spojrzymy na nie na tle standardowych sposobów instalacji oświetlenia. 

Przykładowo, często stosowanym rozwiązaniem jest instalacja jednego głównego źródła światła – na przykład żyrandolu – w centralnej części pomieszczenia, pod sufitem. Zdecydowanym minusem tego rozwiązania jest zazwyczaj brak możliwości regulacji poziomu oświetlenia oraz przemieszczania samego źródła światła lub jego nakierowywania na wybrane punkty. 

Z tych powodów odchodzi się obecnie od tradycyjnych sposobów oświetlania pomieszczeń, zamiast których wykorzystuje się punktowe źródła światła, rozlokowane w kilku miejscach wewnątrz pokoju.

Lampy podłogowe to w ocenie wielu osób rozwiązanie uniwersalne, ze względu na możliwość różnorodnych sposobów zaaranżowania pomieszczeń za ich pomocą. Standardowa lampa podłogowa składa się z podstawki, stojaka, obudowy na żarówkę oraz abażuru, a także wyłącznika i przewodu doprowadzającego prąd. Występują także bardziej rozbudowane lampy podłogowe, wyposażone w specjalne półki, stoliki, gazetniki, a także modele bezprzewodowe, o regulowanej wysokości, reagujący na dotyk lub dźwięk oraz wiele innych.

Jak wybrać lampę podłogową?

Przygotowując się do zakupu lampy podłogowej, należy uwzględnić kilka najważniejszych czynników mogących mieć wpływ na jej funkcjonalność w konkretnym pomieszczeniu. Przede wszystkim oceńmy docelowy poziom oświetlenia, który pragniemy uzyskać przy pomocy lampy. W przypadku gdy pragniemy stanowczo rozjaśnić dane wnętrze, warto sięgnąć po lampy z tzw. kloszem transparentnym, nie pochłaniającym produkowanego światła.

Lampy podłogowe pozwalają zazwyczaj na wybór miejsca, które będzie przez nie oświetlone. Określony sposób wykonania sprawia, że lampy podłogowe można nakierowywać w wybraną stronę. Dzięki temu możemy zadecydować, czy wolimy skoncentrować wiązkę światła na suficie, podłodze, czy może skierować w inne, wybrane miejsce. 

Zazwyczaj zaleca się, by za pomocą lamp podłogowych oświetlać dłuższe ściany, lub te ich fragmenty, które nie są osłonięte przez meble. Dzięki temu wytworzymy iluzję powiększenia danego pomieszczenia, które sprawiać będzie wrażenie większego, niż jest w rzeczywistości. W ten sam sposób możemy wykorzystać lustra, poprzez nakierowanie na wiązki światła. 

Dla uzyskania bardziej klimatycznego efektu, warto sięgnąć po lampy z kloszem nieprzepuszczającym światła. W mniejszym stopniu rozjaśnią one pomieszczenie, nadadzą mu jednak przyjemnej, komfortowej atmosfery.

Osobom poszukującym sprawdzonych dostawców lamp podłogowych, polecamy zapoznać się z ofertą sklepu internetowego elektromarketania.pl, prowadzonego przez Centrum Elektryczne ANIA, firmę działającą nieprzerwanie w naszym kraju od prawie 30 lat. W ofercie sklepu znajduje się produkty renomowanych marek, m.in. lampy Marksjold, Philips, ABB, Schneider oraz wielu innych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here