Ogrodzenie panelowe charakteryzuje się ogromną wytrzymałością, a na dodatek wygląda również bardzo atrakcyjnie. Aby jednak można było mówić o tych dwóch cechach, konieczne jest jego odpowiednie zamontowanie. Poniżej znajdziesz uproszczoną instrukcję montażu ogrodzenia. Jeśli jesteś zainteresowany szczegółowym opisem przeczytaj artykuł zatytułowany: Montaż ogrodzenia panelowego z podmurówką.
Przygotowanie terenu.
Przede wszystkim teren, na którym ma powstać ogrodzenie powinien zostać oczyszczony ze wszelkiego rodzaju pozostałości drzew, gruzów i innych podobnych rzeczy. Przygotowany grunt musi być gładki, aby nie tylko nie wystąpiły żadne utrudnienia związane z montażem, ale również ogrodzenie na płaskim terenie będzie wyglądało znacznie efektywniej. Ponadto należy pamiętać o tym, że nie powinno się montować ogrodzenia na terenie, na którym w niedawnym czasie została nawieziona ziemia, albo na rozkopanym gruncie. Jeżeli jest to konieczne, to należy mechanicznie zagęścić ziemię, zagęszczarką wibracyjną lub specjalnym skoczkiem, a następnie wyrównać teren.
Jeżeli teren jest pofałdowany w niewielkim stopniu, można go wyrównać, wykorzystując ziemię znajdującą się na posesji. Wystarczy przenieść ją ze zbyt wysokich miejsc w te, które leżą za nisko. Jeśli jednak pofałdowanie jest znaczne, warto wynająć geodetę. Z pomocą niwelatora zmierzy on teren i określi jego nachylenie. Następnie oceni, jak w najprostszy sposób go wyrównać, aby ogrodzenie nie tylko prezentowało się korzystnie, ale również było trwałe. W takim przypadku często konieczne może być nawiezienie dodatkowej ziemi na teren budowy.
Obmiary
Montaż ogrodzeń wymaga również uprzedniego przemyślenia, zaplanowania, a także zmierzenia terenu. Na samym początku powinno się zacząć rozmierzanie od słupków narożnych i początkowych. Jest to uzasadnione, ponieważ słupki te nie mogą ulec przesunięciu. Następnie, jeżeli ma się już zaplanowane słupki skrajne (narożne lub początkowe), powinno się rozpocząć rozmierzanie odległości od osi tych słupków. W takich sposób zmierzoną długość dzieli się przez ok. 2,58 (tyle pokrywa 1 przęsło wliczając w to słupek i dystans na obejmie). Dopiero po wykonaniu tych wszystkich czynności można następnie przystąpić do montażu zaplanowanego ogrodzenia panelowego. Bez odpowiedniego przemyślenia i nałożenia wymiarów samo intuicyjnie zakładane ogrodzenie może nie wyglądać zbyt atrakcyjnie.
Stawianie słupków.
Do kopania otworów na słupki warto użyć wiertnicy glebowej. Tworzy ona idealnie okrągły dół o określonej średnicy. W ten sposób każdy z otworów będzie tej samej wielkości i głębokości. Oczywiście możliwe jest również tworzenie otworów za pomocą użycia szpadla, jednak nie będą one tak idealne, jak przy użyciu określonej maszyny. Osadzając słupki w ziemi należy pamiętać o tym, że powinny być one usadowione na środku dołka, a nie w jego rogu. Jeżeli już zostaną wykopane wszystkie otwory, to można rozpocząć stabilizowanie słupków. Najlepszym betonem w tym przypadku jest B15. Posiada on bardzo dobre parametry i świetnie stabilizuje umieszczone w ziemi słupki.
Najlepiej jest umiejscawiać słupki do dwóch sznurków – dolnego znajdującego się około 20 cm nad ziemią oraz górnego będącego górną krawędź ogrodzenia. Aby stabilizacja była w pełni skuteczna, to warto również przy umieszczaniu każdego słupka wspierać się poziomnicą. Wtedy będzie można mieć dopiero pewność, że słupki zostały w pełni równo osadzone w ziemi. Po zalaniu betonem niestety ale wyprostowanie słupka jest niezwykle trudne, a krzywe ogrodzenie nie będzie wyglądało zbyt atrakcyjnie. Dlatego też należy się o to zatroszczyć stosunkowo wcześnie, aby potem nie mieć żadnych większych problemów.
Montaż paneli ogrodzeniowych.
Kiedy beton już całkowicie zaschnie, to można przystąpić do montażu paneli. Montuje się je za pomocą obejm. Używa się w tym przypadku ich trzech rodzajów. Są to obejmy pośrednie, które chwytają wa panele usytuowane względem siebie w linii prostej. Innym typem są obejmy startowe, które chwytają jeden panel. Ostatnim rodzajem są obejmy narożne stosowane na narożnikach ogrodzeń. Za pomocą takich urządzeń można bez problemu połączyć panele z przymocowanymi wcześniej słupkami. Przy czym warto pamiętać o tym, aby przy tym etapie pracy korzystać jedynie ze śrub i nakrętek nierdzewnych, a przy tym zrywalnych. Odpowiednia nakrętka zrywalna zabezpiecza przed rozkręceniem ogrodzenia przez intruzów. Po założeniu paneli montaż ogrodzenia jest zakończony.
Podsumowując można powiedzieć, że montowanie ogrodzeń nie jest tak naprawdę niczym skomplikowanym i każdy może sobie z tym bez problemu poradzić. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że im dokładniej wykona się wymienione czynności, tym ogrodzenie panelowe będzie trwalsze i będzie na dodatek ładnie wyglądać.
Więcej informacji na temat ogrodzeń znajdziesz na stronie: https://montazogrodzenia.com/