Okna PCV, okna drewniane czy okna aluminiowe – jakie wybrać by służyły na lata?

Budując dom lub kompleksowo remontując mieszkanie musimy podjąć szereg wielu ważnych, długoterminowych decyzji. Jakie wybrać drzwi? Gdzie postawić ścianę, a gdzie ją wyburzyć? Jednym z takich dylematów jest z pewnością wybór okien. Chcemy dobrać takie, które będą nam służyć przez lata, w tym jednocześnie by były dobrze wyciszające, estetyczne i trwałe. Przy podejmowaniu decyzji, jakie wybrać okna Warszawa nie zawodzi, obfitując nie tylko w mnogość sklepów budowlanych i wnętrzarskich, jak i w specjalistów, którzy profesjonalnie doradzą, jaki rodzaj profili będzie w naszym domu najodpowiedniejszy.

Rodzaje okien i ich konstrukcja

Konstrukcja okna składa się z profilu, zestawu szyb oraz okuć. To właśnie budowa profilu w głównej mierze decyduje o jakości okna. Każdy profil składa się ze szprosów, słupków, ślemion i ościeżnic. Rama wraz ze szklanym wypełnieniem tworzy skrzydło okienne. Słupki i ślemiona dzielą ramę ościeżnicy, natomiast szprosy dzielą szybę na mniejsze części. Dzięki okuciom możliwe jest otwieranie okna na różne sposoby.

Obecnie mamy do dyspozycji szeroką gamę okien o dobrych parametrach cieplnych i wygłuszających. Wybór na rynku jest bardzo duży, a w ofercie znajdują się zarówno okna drewniane, jak i okna PCV i aluminiowe. To, jakie okna wybierzemy zależy od tego, jakie jest ich przeznaczenie, ale także w dużej mierze od funduszy, jakimi dysponujemy.

Okna PCV – zalety prostoty

Obecnie najpopularniejszy rodzaj okien, również ze względu na swoją przystępną cenę. Okna z wysokoudarowego polichlorku winylu, bo o nich mowa, posiadają tzw. pustki powietrzne wewnątrz profili, które dzięki wypełnieniu materiałem izolacyjnym umożliwiają dobrą izolację cieplną. Idealnie nadają się do przestrzeni mieszkalnych, w których nie są wymagane wielkie gabaryty okna. Warszawa obfituje w mieszkania, w których można zaobserwować okna PCV, powszechność tego rozwiązania i dostępność na rynku sprawia, że decydują się na nie nie tylko osoby prywatne, ale również developerzy odpowiadający za wykończenie nowo powstałych budynków mieszkalnych. Konserwacja takich okien nie jest wymagająca, a profile można wykończyć w różnoraki sposób, w tym na przykład materiałem imitującym okna drewniane, lub stosując nakładki z aluminium.

Okna drewniane, czyli wysoko wyceniona elegancja

Okna z drewnianym profilem zdecydowanie wyróżniają się na tle innych rodzajów okien. Takie rozwiązanie kusi swoją estetyką i szlachetnością, którą niestety okna PCV nie mogą się poszczycić. Ta elegancja ma jednak swoją cenę – i to niemałą. Okna drewniane potrafią być bowiem dwa razy droższe od rozwiązań z tworzywa. Zbudowane są z drewna klejonego, dzięki czemu są odporne na paczenie pod wpływem wilgoci. Pochodzenie drewna może być zarówno polskie (np. modrzew czy dąb), jak i egzotyczne (drewno meranti). Wykończone lakierem lub farbą akrylową okna są trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne. Drewno wymaga jednak okresowej konserwacji, należy o tym pamiętać decydując się na takie rozwiązanie.

Prestiżowe okna aluminiowe

Okna aluminiowe są rozwiązaniem, które idealnie sprawdzi się w przypadku wielkogabarytowych przeszkleń. Dzięki sztywności i lekkości aluminium możliwe jest skonstruowanie bardzo dużych ram okiennych o wysokiej wytrzymałości, które nie deformują się pod wpływem temperatury. Na aluminium decydują się z reguły architekci i developerzy odpowiedzialni za budynki użyteczności publicznej, choć coraz częściej można spotkać się z tym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych. Okna aluminiowe uważane są za bardzo modne i prestiżowe, ale z wysoką jakością i wyglądem wiąże się również niebagatelna cena – okna aluminiowe są bowiem nawet do trzech razy droższe niż okna PCV.

Najważniejszy jest montaż

Kluczem do dobrej funkcjonalności wybranego rodzaju okna jest jego montaż. Nieodpowiednio osadzona rama okienna sprawi, że nawet najlepsze parametry wybranego rozwiązania okażą się bezużyteczne. Niezależnie od podjętej decyzji – pamiętajmy, żeby montaż trafił w profesjonalne, doświadczone ręce.

Artykuł partnera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here