Dobór oświetlenia do odpowiednich pomieszczeń w mieszkaniu ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz efektywność w pracy. Dzięki światłu zimnemu jesteśmy bardziej skoncentrowani i zmotywowani do działania. Światło ciepłe natomiast wprowadza nas w stan relaksu i odpoczynku. Oświetlenie w łazience ma spore znaczenie ponieważ oprócz wieczornych kąpieli podczas których pragniemy relaksu, każdego ranka wykonujemy czynności które wymagają precyzji( golenie, makijaż). Jakie więc oświetlenie dobrać do łazienki?
Lampy nad lustrem
Czynności, które wymaga precyzji wymagają odpowiedniego oświetlenia. Wykonując makijaż, układając włosy bądź goląc się potrzebujemy odpowiedniego światła aby widzieć szczegóły. Dlatego ważne jest abyśmy projektując łazienkę zadbali o oświetlenie nad lustrem. Najlepszym wyborem są oprawy oświetleniowe umieszczane nad lustrem lub po jego bokach. Taki układ spowoduje, że twarz będzie dobrze doświetlona. Ważną kwestią jest także odpowiedni dobór mocy- korzystniejszą opcją będzie zamontowanie większej ilości ale słabszych punktów świetlnych niż jednego mocnego – dzięki temu unikniemy oślepienia.
Sztuczne oświetlenie
Oświetlenie w łazience powinno być rozproszone, ponieważ skupione światło będzie rzucać cienie co może negatywnie wpłynąć na czynności takie jak makijaż czy golenie(złe rozprowadzenie kosmetyku, niedociągnięcia). Najlepszym rozwiązaniem są oprawy z mlecznymi kloszami, które rozproszą emitowane przez lampę światło.
Zimne, ciepłe?
W łazience możemy zastosować zarówno światło chłodne jak i ciepłe. Najlepiej aby główne źródło światła(oświetlenie sufitowe) emitowało barwę neutralną. Nad lustrem warto zastosować barwy chłodne ponieważ światło o wysokich temperaturach barwowych pozwala lepiej rozpoznawać kolory co pomoże nam szczególnie podczas wykonywania makijażu. Lampy dekoracyjne mogą emitować światło ciepłe co pomoże nam się zrelaksować po ciężkim dniu podczas gorącej kąpieli w wannie.
Współczynnik CRI
Współczynnik CRI to wskaźnik oddawania barw. Wyrażony jest liczbami od 0 (światło monochromatyczne) do 100 (widmo ciągłe, światło białe). Mówi nam o tym jak dobrze postrzegane są barwy oświetlanych przedmiotów. W łazience najlepiej zastosować współczynnik wyższy niż 90 – im współczynnik wyższy tym wiarygodność kolorów większa.
Natężenie światła
Jednostką natężenia oświetlenia są luksy. Natężenie światła mówi nam o gęstości światła padającego na daną powierzchnię. W łazience najlepszym natężeniem będzie między 500-1000 luksów (zbliżone do optymalnych warunków dla pracy przy biurku). Jest to najbardziej komfortowe natężenie dla osoby wykonującej makijaż.
Projektując łazienkę najdłużej zastanawiamy się nad odpowiednim wzorem kafelek, kolorem mebli oraz kształtem kabiny lub wanny. Oczywiście te wszystkie rzeczy są bardzo ważne natomiast nie możemy zapominać o tak ważnym aspekcie jak lampy łazienkowe. Odpowiednio dobrane oświetlenie będzie pomocne przy wykonywaniu wielu codziennych czynności takich jak golenie, makijaż czy ułożenie fryzury.