Ogniwa fotowoltaiczne zmieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Jest to przede wszystkim instalacja ekologiczna, która pomaga nam dbać o środowisko i jest alternatywą dla energii wytwarzanej z paliw kopalnych. Dodatkowo uzyskiwana energia elektryczna jest darmowa – użytkownicy ponoszą koszty inwestycyjne i koszty związane z długoletnią eksploatacją urządzeń. Czy fotowoltaika to przyszłość?
Koszty i moc instalacji
Łączna moc używanych w gospodarstwie domowym urządzeń nie przekracza parunastu kilowatów. Co więcej, bardzo rzadko większość urządzeń pracuje w jednym czasie. Dlatego moc szczytowa instalacji fotowoltaicznej zwykle nie przekracza 5 kWp. By dojść do takiej wartości trzeba by zamontować moduły o łącznej powierzchni około 35 m2. Nie każdy jest w stanie zmieścić tyle paneli na dachu domu czy na działce. Na koszty związane z instalacją fotowoltaiczną składają się: przygotowanie projektu instalacji, panele fotowoltaiczne (największa część wydatków na instalację), system montażowy i osprzęt elektryczny (w tym najbardziej kosztowny inwerter) oraz montaż. Przeciętna instalacja fotowoltaiczna o mocy szczytowej 5 kWp to wydatek ok. 30 tys zł.
Prawo a panele fotowoltaiczne
Wszelkie mikroinstalacje przystosowane do wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii mogą być podłączone do sieci energetycznej. Przepisy dają także możliwość odsprzedaży nadwyżki wytworzonej przez siebie energii. Warunki sprzedaży niewykorzystanej energii określają przepisy prawa – ustawa o odnawialnych źródłach energii (tekst jednolity Dz. U. 2017.1148). Procedura przyłączenia zależy od operatora odpowiedzialnego za sieć w danym miejscu. Właściciele mikroinstalacji zwolnieni są z opłat przyłączeniowych. Koszt montażu licznika dwukierunkowego oraz zabezpieczeń leży po stronie operatora. W celu wprowadzania nadwyżek do sieci nie jest wymagane posiadanie zarówno działalności gospodarczej jaki i uzyskanie koncesji, aczkolwiek wymagane jest zawarcie stosownych umów ze sprzedawcą oraz dystrybutorem.
Jak rozliczać energię z PV co roku?
Mając instalację PV podłączoną do sieci nie musimy martwić się o chwilowe braki energii elektrycznej. Podczas słonecznych dni oddajemy energię do sieci. Gdy brakuje słońca wieczorem lub w pochmurne dni energia pobierana jest od operatora. Dzięki montażowi licznika dwukierunkowego jesteśmy w stanie rozliczać się co roku lub co 6 miesięcy. Zakład Energetyczny montuje liczniki za darmo!
Jeśli pobierzemy więcej energii z sieci niż wynika to z bilansowania w systemie upustów, to niestety dopłacamy odpowiednią kwotę. Jeżeli mamy nadwyżki z fotowoltaiki, to Zakład Energetyczny nie zapłaci nam za nadwyżkę według stawek gwarantowanych.
Dlaczego warto stosować fotowoltaikę?
– Produkujemy czystą energię elektryczną
– Oszczędzamy
– Zarabiamy na sprzedaży nadwyżek energii elektrycznej
– Nie jest się zależnym od wzrostów cen energii
– Podnosimy wartość domu