Nawet bardzo naturalistyczny ogród trzeba odpowiednio pielęgnować, aby zawsze wyglądał dobrze. Wiele osób stwierdza, że posieje trawę i będzie ją regularnie kosić i tym samym zapewni sobie ładny i mało problematyczny ogród.

To prawda, że ten typ ogrodu jest najłatwiejszy w pielęgnacji, ale potrzebne są też odpowiednie nożyce do trawy, kosiarka, podkaszarka czy nawet nawozy, ponieważ trawa nie zawsze będzie rosła równo i gęsto. Co prawda trudniej jest pielęgnować ogród z wieloma rodzajami roślin, ale bezsprzecznie takie kolorowe ogrody wyglądają lepiej. Jak więc zadbać o ogród, aby był zawsze piękny?

Podstawą jest zaplanowanie ogrodu

Działka, na której stoi dom czy też ogród do którego wychodzi się z mieszkania w budynku wielorodzinnym mogą się różnić nie tylko wielkością czy kształtem, ale przede wszystkim nasłonecznieniem. Pod tym kątem powinno się dobierać roślinność, ponieważ nie ma roślin, które rosły by w każdych warunkach. Warto też zrobić podział np. na część do grillowania, część na warzywniak, na rabatki z kwiatami i na trawnik. Albo też wysiać trawę równomiernie na całej połaci ogrodu. Przy planowaniu ogrodu można się skonsultować z ogrodnikiem czy nawet zlecić zrobienie planu projektantowi zieleni. Jednakże wiedząc, które rośliny lubią cień, a które preferują słońce także samodzielnie można sobie dobrze rozplanować ogródek.

Podstawowe narzędzia ogrodowe

Już na etapie przygotowywania ziemi do wysiania trawy, posadzenia roślin czy wyznaczenie rabatek potrzebne będą narzędzia ogrodnicze. Przede wszystkim przydadzą się grabie i motyka, aby wyrównać ziemię. Do sadzenia roślin przyda się też szpikulec, który potem może posłużyć do przesadzania i flancowania. Można też kupić kultywator, który spulchnia ziemię, jednak będzie to praktyczne rozwiązania, gdy ma się duży ogród. Przy małych ogródkach wystarczy przekopanie ogródka szpadlem i rozgrabienie ziemi. Zawsze przyda się też konewka i wąż ogrodowy podłączony do zewnętrznego kranu z wodą. Pomocne mogą być też spryskiwacze, którymi łatwo jest nanieść punktowo nawóz.

Pielęgnacja trwanika

Aby utrzymać trawnik w dobrym stanie także potrzebne są odpowiednie narzędzia. Jeśli trawnik lub cała posesja otoczone są krzewami ozdobnymi to przyda się sekator elektryczny do nadawania im odpowiedniego kształtu. Do pielęgnacji trawy wystarczy kosiarka spalinowa lub elektryczna, w zależności od tego jak duży jest ogród i czy zwyczajnie możemy pozwolić sobie na chodzenie z kablem i przedłużaczem po posesji. Trawnik również trzeba nawozić, więc i tu przyda się butelka z funkcją spryskiwacza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here