Plama z życiwcy, wosku, z wina lub trawy to prawdziwe wyzwanie dla osoby dbającej o czystość ubrań. Wiele osób jest przekonanych, że plam takich nie da się usunąć lub potrzeba do tego silnych detergentów i odplamiaczy, które z kolei mogą zniszczyć ubranie. Okazuje się jednak, że usuwanie plam jest dużo prostsze, niż się wydaje. Wystarczy tylko znać odpowiednie tricki i wbrew pozorom lepiej nie sięgać po środki z drogerii.
Plama z żywicy – skąd się bierze?
Plamy z żywicy niewątpliwie należą do jednych z najbardziej uciążliwych. Irytująca jest już sytuacja, kiedy żywica przyklei się do rąk i nie da się jej szybko usunąć. W przypadku ubrań ubrudzonych żywicą większość osób jest przekonana, że nadają się już one tylko do kosza. Wbrew pozorom usuwanie tych plam nie jest aż tak trudne. Nie zmienia to jednak faktu, że wędrując po lesie, trzeba liczyć się w tego typu zabrudzeniami, choć żeby plama z żywicy pojawiła się na ubraniu, wcale nie trzeba wyprawy w gęstwinę drzew. Wystarczy kontakt ze świeżo wykonanym drewnianym meblem, który nie został jeszcze odpowiednio zabezpieczony. Ławka w parku, stolik na restauracyjnym tarasie, balkonowe krzesło – wszystkie te siedziska są w pewnym sensie niebezpieczne.
Jak usunąć plamy z żywicy?
Plama z żywicy z pozoru może się wydawać bardzo groźna. Wydaje się bowiem, że zwykły odplamiacz może tutaj nie pomóc. Istnieją jednak sposoby na ekspresowe usunięcie tego zabrudzenia. Jak usunąć żywicę z ubrania? Jeśli plama jest na włóknie naturalnym, wystarczy przyłożyć szmatkę nasączoną mieszanką spirytusu lub acetonu i wodą (3 do 1). Następnie ubranie wystarczy uprać. Włókna syntetyczne można czyścić analogicznie, tyle tylko, że należy zastosować inną proporcję składników mieszczanki odplamiające – spirytus i woda powinny być mieszane w stosunku 1:1. Niektórzy polecają stosowanie denaturatu, jednak trzeba pamiętać, że jest on substancją bardzo silnie działającą i może zniszczyć na przykład jeansy.
Alternatywne sposoby
Jednym z częściej zalecanych sposobów, jak pozbyć się żywicy z ubrania jest zamrożenie jej, a następnie mechaniczne usunięcie. Pomysł może brzmieć dziwnie, natomiast w dużej części wypadków okazuje się bardzo skuteczny. Jeszcze jedną możliwością jest użycie olejku z drzewa herbacianego w funkcji rozpuszczalnika dla żywicy. Przed nałożeniem go na plamę należy jednak bardzo dokładnie resztę ubrania zabezpieczyć papierowym ręcznikiem, ponieważ olejek również sam może zabrudzić materiał. Z tkaniny olejek usuwa się ręcznikiem papierowym, a miejsce po plamie przeciera się jeszcze spirytusem rozcieńczonym z wodą. Po całym zabiegu ubranie należy wyprać zgodnie z zaleceniami na metce. Do usuwania żywicy z pewnością nie należy używać tradycyjnych wybielaczy, odplamiaczy i silnych detergentów, bo w ten sposób można jedynie uszkodzić materiał albo przyczynić się do powstania jeszcze większej plamy. W przypadku plam z żywicy lepiej postawić na sprawdzone sposoby naszych babć.