tarcza antykryzysowa

Wraz z obowiązującą sytuacją epidemiologiczną w Polsce rząd wprowadził pomoc dla firm oraz pracowników, którzy mogą ucierpieć w związku z koronawirusem. Tarcza antykryzysowa jest to pakiet pomocniczy dla przedsiębiorców oraz gospodarki – wynosi on 212 miliardów złotych. Decyzja o złożenie pakietu antykryzysowego została przyjęta 18 marca 2020 roku przez premiera Mateusza Morawieckiego. Na czym szczegółowo polega rządowa akcja? Jej oficjalna nazwa brzmi „gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-COV-2”. Jaką pomoc otrzymają przedsiębiorcy oraz pracownicy?

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/tarcza-antykryzysowa/

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla firm oraz pracowników

Na pomoc dla przedsiębiorców oraz pracowników zostało przeznaczone 212 miliardów zł. Jest to pakiet pomocy, który zostanie wykorzystany w przeciągu najbliższych dwóch – 4 miesięcy, które będą odgrywały kluczową rolę w walce ze skutkami koronawirusa.

Premier Polski Mateusz Morawiecki stwierdził: „Państwo Polskie zrobi wszystko, żeby pomóc pracownikom i pracodawcą. Nie zawaham się użyć środków budżetowych, żeby Polska przetrwała epidemie w najlepszy możliwy sposób”.

Pieniądze tarczy antykryzysowej zostaną podzielone na pięć filarów:

• Bezpieczeństwo pracowników 

• Finansowanie przedsiębiorców 

• Ochrona zdrowia 

• Wzmocnienie systemu finansowego p

• Program inwestycji publicznych

Tarcza antykryzysowa – ochrona dla pracowników

Jedną z najprawdopodobniej Szych konsekwencji koronawirusa jest wzrost bezrobocia. Bardzo dużo firm musi zawiesić swoją działalność, są to między innymi: butiki, zakłady fryzjerskie, sklepy odzieżowe, biura turystyczne itd. Przedsiębiorcy nie działają, lecz nadal mają obowiązek płacenia składek ZUS. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział możliwość pokrycia przez państwo 40% przeciętnego wynagrodzenia w roku 2019.

Finansowanie przedsiębiorców

W przypadku przedsiębiorców w premier zapowiedział pomoc w postaci gwarancji kredytowych, finansowania leasingu dla firm oraz mikropożyczki do 5000 zł dla małych przedsiębiorstw. Celem tego miała być pomoc dla firm, aby mogły odzyskać zamówienia oraz kontynuować produkcję zaraz po epidemii. Składki ZUS zostają odroczone o 3 miesiące, a późniejsza spłata zostaje rozłożona na raty. Rząd Proponuję również rozszerzony program gwarancji dla małych i średnich przedsiębiorstw. W ten sposób podwyższony zostanie między innymi poziom zabezpieczenia kredytu z 60% do 80%.

Tarcza antykryzysowa dla służby zdrowia

Na pierwszą linię frontu, czyli na jednoimienne szpitale zakaźne, zostało przeznaczone 7,5 miliarda zł dodatkowych środków. Pieniądze te inwestuje się między innymi sprzęt ochronny oraz nowoczesną aparaturę medyczną, która jest niezbędna do walki z chorobą. 

Bezpieczeństwo funkcjonowania systemu finansowego

Rząd zadbał również o zapewnienie bezpieczeństwa depozytów, lokat, płatności, wpłat oraz wypłat. Premier Mateusz Morawiecki wyznał: ” Chcemy, aby UKOIK i inne urzędy regulujące ceny kontrolowały rynek od strony cen.”

Inwestycje publiczne

Cytując słowa premiera Mateusza Morawieckiego, dokładnie poznane będą działania dotyczące piątego filaru: ” Chcemy zastosować klasyczny Impuls inwestycyjny po stronie państwa i budujemy fundusz co najmniej 30 miliardów zł na drogi samorządowe, cyfryzację, ochronę środowiska, modernizację szkół oraz szpitali „.

Zobacz też: http://www.maxvent.pl/telepraca-a-praca-zdalna/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here