Tkaniny w wystroju wnętrz

Tkaniny, choć na pozór nieznaczące, mają ogromny wpływ na wygląd wnętrza. Tak zasłony, jak obrusy czy narzuty na fotele i kanapy są niezwykle eksponowanymi elementami wystroju: w przeciwieństwie do regałów czy półek nic na nich nie leży i nie są pozasłaniane. Mogą więc stanowić zarówno tonujący, jak i ożywiający element wnętrza – w zależności od potrzeb użytkowników. Łatwo za ich pomocą wprowadzać akcenty kolorystyczne i to one zazwyczaj stanowią żywiołowy, jaskrawy i rzucający się w oczy element wystroju.

Większość tkanin, których używa się w wystroju wnętrz można łatwo wymieniać. Poszewki na poduszki trzeba prać raz na jakiś czas, można więc przy okazji je zmieniać, tak samo rzecz ma się z zasłonami i obrusami. Śmiało więc można kupić kilka zestawów tkanin i stosować je wymiennie, zależnie od nastroju czy pory roku. Pomoże to zniwelować uczucie monotonii i zapobiegnie znudzeniu się własnym domem: pozwoli cieszyć się nowością i świeżością przez długi czas.

Dodaj trochę energii

Ostatnimi czasy bardzo modne są tkaniny żywe. Oznacza to zarówno materiały o jaskrawych, rzucających się w oczy kolorach, jak i te pokryte wymyślnymi wzorami. Jeśli obawiasz się kroku tak odważnego jak obicie kanapy tkaniną w papugi, spróbuj najpierw od czegoś małego: połóż na stoliku serwetę w kwiaty albo kup neonową poszewkę na poduszkę. Dużo spokojniejsze są wzory geometryczne: choć żywe, to uporządkowane. Sprawdzą się więc we wnętrzach, w których obecne są inne ciekawe akcenty.

Wzory kwiatowe od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Niezależnie od tego, czy wolisz, bo przywodziły na myśl babciny ogródek czy tropikalne wakacje, zastanów się nad wykorzystaniem ich w swoim domu. Czy to w postaci zasłony, czy ciężkiej narzuty na kanapę – mogą dodać wnętrzu charakteru i wyróżnić je na tle innych pomieszczeń.

Albo utempruj wnętrze

Jeżeli podczas urządzania mieszkania zdecydowałeś lub też właśnie decydujesz się na pełne energii tkaniny tapicerskie, warto pomyśleć o stonowanie innych – choćby tych, z których uszyjesz poszewki na poduszki. Na kanapie we wzory, nie ważne czy kwiatowe, czy geometryczny, najlepiej sprawdzą się jednokolorowe poduszki w odcieniu jednego z elementów wzoru kanapy. Podobnie na tle kolorowych czy wzorzastych ścian najlepiej wypadną jednolite, delikatne w kolorze zasłony czy firany.

Choć odcienie szarości i czerni mogą przygnębiać, a biele nie dość, że łatwo się brudzą, to wprowadzają klimat szpitalnej sterylności, to paleta stonowanych barw nie ogranicza się do skali szarości, od bieli do czerni. Obok nich istnieje cała paleta beżów i brązów, które odpowiednio wykorzystane potrafią nadać wnętrzu naprawdę przytulny charakter. Używając materiałów o cięższych teksturach możemy wzmorzyć uczucie komfortu i sprawić, że przestrzeń zacznie wyglądać bardziej domowo, natomiast lekkie tkaniny, zwłaszcza w jasnych, lecz ciepłych, beżowych odcieniach ujmą wagi ciężkiemu wystrojowi i dodadzą światła w ciemnych pomieszczeniach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here