Urządzanie wnętrza w stylu skandynawskim - 5 podstawowych zasad

Wnętrza w stylu skandynawskim są minimalistyczne, proste, a zarazem bardzo funkcjonalne. Takie aranżacje od lat zyskują w Polsce na popularności, do czego niewątpliwie przyczyniła się wywodząca ze Szwecji globalna marka, o niebiesko-żółtych barwach. Dziś meble i dodatki w stylu skandynawskim dostępne są w wielu sklepach, zarówno tych stacjonarnych jak internetowych. Różnorodność produktów i wybór są bardzo duże, ale żeby się w tym nie zgubić i stworzyć piękne wnętrze w stylu z północy wystarczy trzymać się pięciu podstawowych zasad:

  1. Minimalistyczny wystrój

Wnętrza w stylu skandynawskim to prostota i funkcjonalność, dlatego ograniczona ilość mebli i ich użytkowe zastosowanie to podstawa. Brak tu zbędnych przedmiotów, a meble i dekoracje mają proste formy, o organicznych kształtach. Pomieszczenia w stylu skandynawskim nie posiadają też firan, zasłon ani ozdób okiennych.

  1. Pomieszczenia pełne natury

Warto wspomnieć też o ekologicznym podejściu Skandynawów, które sprawia, że wnętrza w tym stylu przepełnione są naturą. Drewniana podłoga, kamień, rośliny i meble wykonane z drewna lub wikliny są najczęściej wybierane do aranżacji w stylu skandynawskim.

  1. Dużo bieli i szarości

Kiedy myślimy o minimalistycznym, skandynawskim stylu, na myśl od razu przychodzą jasne kolory, takie jak biel i szarość. Pomieszczenia zaaranżowane w tym nurcie wnętrzarskim są nimi przepełnione – białe lub szare są zarówno meble, jak i ściany, czy nawet podłoga. Dzięki takiemu zabiegowi pomieszczenia stają się wizualnie większe i jasne.

  1. Kontrastowe dodatki

W stylu skandynawskim ważne są też wyraziste dekoracje, które nadają aranżacji charakteru. Często spotyka się też pojedyncze meble, pomalowane tak, by tworzyć kontrast z bielą lub szarością. Najczęściej stosowane są mocne, kolorowe akcenty, lub czerń.

  1. Dużo światła

Okna w aranżacji w skandynawskim stylu, są zawsze w pełni widoczne, dzięki czemu do pomieszczenia wpada bardzo dużo światła. Dodatkowo, stosuje się dużą ilość lamp i lampek. Taka ilość światła sprawia, że pomieszczenia zdają się być jeszcze większe i bardziej przytulne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here