Termoizolacja domu jednorodzinnego to jeden z najważniejszych aspektów, jakie należy wziąć pod uwagę przy jego projektowaniu czy też remoncie. Kluczem do sukcesu jest postawienie na odpowiedni materiał do ocieplenia poddasza. Wybór inwestorów najczęściej pada na wełnę, która wykazuje się szeregiem cennych właściwości. Jak ocieplić za jej pomocą poddasze? Na jaki rodzaj warto postawić? Podpowiadamy.
Wełna mineralna – szklana czy skalna?
Na rynku znajdziemy dwa rodzaje wełny mineralnej. Wełna skalna wytwarzana jest z mieszanki bazaltu, dolomitu, gabru czy też kruszyw wapiennych. Wyróżnia się bardzo dobrym współczynnikiem gęstości, dobrze chroni przed wysokimi temperaturami i wykazuje się odpornością na ściskanie. Posiada szereg pozytywnych właściwości, jednak najwięcej swojego potencjału wykazuje przy ocieplaniu masywnych konstrukcji.
Na drugim biegunie znajduje się wełna szklana, zwana również watą szklaną, którą pozyskuje się z piasku kwarcowego oraz stłuczki szklanej, która najczęściej pochodzi z procesu recyklingu. Można z nich produkować nie tylko maty, ale również płyty stworzone z myślą o ocieplaniu poddasza, ale również izolacji termicznej ścian.
Wełna szklana do ocieplenia poddasza – na co zwrócić uwagę?
Jaką wełnę wybrać do ocieplenia poddasza? Należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Jednym z najważniejszych jest niepalność. Warto stawiać na materiały, które oznaczone są symbolem A1. Co ciekawe, nawet jeśli dojdzie do wybuchu pożaru to przy 800 stopniach Celsjusza wełna nie ma prawa się zapalić. Dodatkowo nie wydziela duszącego dymu czy też płonących odpadków. Dzięki temu można osiągnąć wysokie bezpieczeństwo użytkowania domu niezależnie od warunków.
Wśród ważnych parametrów znajduje się także ciężar wełny. Materiały o mniejszym ciężarze nie stanowią poważnego obciążenia dla konstrukcji. Warto o tym pamiętać przy remoncie starych budynków. Z tego względu dobrym rozwiązaniem jest wełna szklana, która jest lekka, ale przy tym wytrzymała. Ponadto gwarantuje dobrą izolację akustyczną, o co warto zadbać mieszkając w okolicy, gdzie występuje duże natężenie ruchu ulicznego czy też powietrznego.
Wybierając wełnę do ocieplenia poddasza należy także sprawdzić jej współczynnik przewodzenia ciepła lambda. Jest on mierzony w W/(m·K). Mniejsza wartość oznacza lepsze właściwości termoizolacyjne produktu. Na rynku znajdziemy cały przekrój mat lub płyt z wełny mineralnej dedykowanych ocieplaniu dachów skośnych, które zapewniają odpowiedni komfort cieplny domownikom.