Zdrowe mieszkanie: już nie moda, a konieczność

Zdrowie należy do jednych z wartości najbardziej przez nas cenionych. Wyprzedza je jedynie udane życie rodzinne. Polacy również coraz częściej zwracają uwagę na dbałość o zdrowie, obejmującą takie czynniki jak poprawne odżywanie się czy aktywność fizyczna. Nie bez znaczenia staje się również otoczenie – obejmujące zarówno czyste środowisko jak i zdrowe mieszkanie. Wzorem społeczeństw zachodnich, również i dla nas zdrowy styl życia stał się wyznacznikiem rozwoju cywilizacyjnego.

Badania opinii publicznej nie pozostawiają wątpliwości: zdrowie jest jednym z podstawowych dóbr cenionych w polskim społeczeństwie. Według badania zrealizowanego przez CBOS w 2016 roku, na zachowanie dobrego zdrowia jako jedną z najważniejszych wartości codziennego życia wskazuje ponad połowa Polaków (57%). Bardziej cenimy tylko szczęście rodzinne (79%). Zachowanie dobrego zdrowia cenimy bardziej niż dobrobyt i bogactwo, dobrą pracę czy wykształcenie.

Zdrowe otoczenie, zdrowe mieszkanie, zdrowy styl życia

Jak wskazuje wspomniane badanie CBOS, w opinii Polaków na zdrowie największy wpływ ma właściwe odżywianie się, na kolejnych miejscach pojawiły się regularne wizyty u lekarza oraz unikanie sytuacji stresowych, a także niepalenie papierosów oraz regularna aktywność fizyczna.

Jednocześnie jako najgroźniejsze elementy rozwoju cywilizacyjnego wymieniamy zanieczyszczenie środowiska, zmiany klimatu czy stosowanie w żywności związków chemicznych i modyfikacji genetycznych. Jeśli dodamy jeszcze do tego, że marzymy o wyprowadzce „na wieś” w celu zamieszkania w zdrowym otoczeniu, to wniosek jest oczywisty: chcemy żyć zdrowo na każdej płaszczyźnie – od miejsca zamieszkania, poprzez zdrowy styl życia, po eliminację zanieczyszczeń z naszego środowiska.

Zdrowe mieszkanie = mieszkanie naturalne

Temperatura, wilgotność, czystość mikrobiologiczna oraz chemiczna – te trzy parametry powietrza decydują o komforcie mieszkania. Utrzymywanie właściwej temperatury (na poziomie 20 – 22°C w pokoju dziennym i 16 – 18°C w sypialni) wymaga wydatkowania energii, dlatego kluczowe jest dobre zaizolowanie cieplne domu – zarówno poprzez wybór odpowiedniej izolacji cieplnej, jak i materiału ścian. Na właściwą wilgotność ścian wpływ ma już każda warstwa ściany mieszkania – od izolacji, poprzez mur, tynk, aż na farbach kończąc. Krótko mówić, ściana powinna „oddychać” – czyli być paroprzepuszczalna, by wilgoć w niej nadmiernie się nie koncentrowała, a materiały wykończeniowe zastosowane na ścianach posiadały zdolność do stabilizowania poziomu wilgoci (warto pamiętać, że za suche powietrze w pomieszczeniu jest również niezdrowe). I wreszcie trzeci parametr – czystość mikrobiologiczna i chemiczna. Tu już sprawa jest oczywista: żadnych szkodliwych materiałów, które mogą emitować (nawet w niewielkich ilościach) różne szkodliwe substancje (tzw. LZO – Lotne związki organiczne) lub są podatne na rozwój grzybów-pleśni.

Zdrowe mieszkanie? Odpowiedzią Zdrowa Trójka Baumit

Baumit, specjalista w zakresie materiałów budowlanych, w oparciu o swoje wieloletnie doświadczenie, wyszczególnił 3 kluczowe obszary mające wpływ na stworzenie zdrowego mieszkania:

  1. Izolacja cieplna budynku
  2. Solidna konstrukcja budynku
  3. Odpowiednie wnętrze: zdrowe tynki

Izolacja cieplna poprawia mikroklimat domu, czyniąc warunki w nim panujące zbliżonymi do optymalnych. Odpowiednio grube, masywne ściany, najlepiej wykonane z naturalnych materiałów (np. pustaki ceramiczne), stabilizują temperaturę i wilgotność we wnętrzu, a mineralne tynki na bazie wapna są idealnym materiałem wykończeniowym – nie wywołują alergii, są w pełni naturalne i przepuszczalne dla wilgoci, utrudniają również rozwój mikroorganizmów.

Bezpieczny i solidny dom to również zdrowe podłogi, które posłużą przez długie lata. Podłogi wykonane z niskoemisyjnych podkładów podłogowych (posiadających certyfikat EMICODE EC1 PLUS) gwarantują komfort termiczny (co jest szczególnie ważne przy rosnących kosztach energii) i akustyczny oraz bezpieczeństwo dla wykonawców i użytkowników.

Brzmi znajomo? Tak, to powrót do tradycyjnych, całkowicie naturalnych materiałów mineralnych – cegły, wapna, cementu, piasku, krzemianów. Dlatego Baumit opracował serię naturalnych materiałów wykończeniowych Baumit Klima, opartych o tradycyjne składniki mineralne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here