Aranżacja sali lekcyjnej

Dzieci i młodzież spędzają w szkole bardzo dużą część swojego życia. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby zdobywana wiedza była praktyczna i dobrze przekazywana, a wygląd samych klas miły dla oka, bo to pozwoli stworzyć odpowiednią atmosferę do nauki.

Dekoracje klas szkolnych pozwolą zamienić zwykłe i nieciekawe pomieszczenia, w których znajdują się jedynie ławki, tablica i lampy jarzeniowe, w przestrzeń, która jest efektowna, kreatywna i pobudzająca wyobraźnię. Miejsce, w którym spędza się siedem lub osiem godzin dziennie pięć dni w tygodniu, z pewnością wpływa na samopoczucie uczniów.

Pogodna i ciekawa aranżacja klasy szkolnej sprawi, że nauka będzie się odbywać w atrakcyjnych warunkach, a to zmieni podejście dzieci do lekcji, wpływając też na atmosferę, jaka będzie panować w trakcie zajęć. Co więcej, dekoracje mogą się także odznaczać dydaktycznym charakterem, dzięki czemu będą pomagać uczniom w zdobywaniu wiedzy lub zachęcać ich do rozwijania swoich zainteresowań. Szukając efektownych pomysłów warto poznać asortyment sklepu https://myloview.pl/, którego specjaliści zebrali poniżej najciekawsze propozycje na ozdobienie klas.

Dekoracje klas szkolnych: ozdoba i źródło wiedzy

Mówi się, że dzieci uczą się najlepiej poprzez zabawę, dlatego już niemowlakom podsuwa się zabawki o charakterze edukacyjnym, które mają za zadanie rozwijać ich zdolności manualne i poznawcze. To samo dotyczy nieco większych dzieci, a także młodzieży. Tę samą wiedzę można zaprezentować w ciekawy sposób lub nudny, w efektownej sali lekcyjnej lub szarej klasie. Dobry humor i pogodne nastawienie sprzyjają nauce, właśnie dlatego dekoracje do klasy są tak ważne, bo to bardzo prosty sposób na to, żeby stworzyć dzieciom sprzyjające warunki do zdobywania wiedzy.

Ozdoby mogą mieć charakter dydaktyczny, o czym powiemy za chwilę, ale mogą także po prostu ozdobić salę, wprowadzając do klasy motyw przedstawieniowy związany z nauczanym tu przedmiotem. W klasie matematycznej na ścianie może się pojawić fototapeta z wykresem, liczbami lub figurami geometrycznymi, w sali do języka polskiego wzór z pożółkłymi kartami zabytkowej książki lub dawną czcionkę drukarską, z kolei w informatycznej zdjęcie w dużym powiększeniu prezentujące kartę sieciową.

Plakat ekologiczny, który zwiększa świadomość

Poza nauką standardowych przedmiotów w szkole należy także rozwijać świadomość tego, jak ważne jest dbanie o środowisko. Od tego bowiem zależy, jak długo nasza planeta będzie się nadawała do życia. Plakat ekologiczny to przykład ściennej dekoracji, która nie tylko ozdobi klasę. Taka dekoracja będzie niosła za sobą także ważne przesłanie.

Do wyboru jest wiele różnych wzorów. Wśród najpopularniejszych przedstawień znajdują się te, które zwracają uwagę na to, jak w prosty sposób można być bardziej eko. Segregowanie śmieci, zakręcanie kranu, gdy nie korzysta się z wody, ograniczenie zużycia plastiku, by nie trafiał do środowiska czy recyklingowanie rzeczy to tylko kilka przykładów. Innym pomysłem są plakaty pokazujące różne odnawialne źródła energii lub ilustracje z hasłami, które mają motywować do życia w ekologiczny sposób.

Biorąc pod uwagę to, jak ważny jest to temat nie tylko dla nas, ale i przyszłych pokoleń, plakaty ekologiczne mogą ozdobić nie tylko klasę biologiczną, ale także przestrzenie wspólne – korytarze, szatnie czy stołówkę.

Natura w zasięgu ręki w sali biologicznej

Zostaniemy jeszcze w temacie przyrody. W związku z tym, że w miastach może uczniom brakować kontaktu z naturą, a zieleń znana jest z tego, że działa kojąco na zmysły i sprzyja relaksowi, warto skupić się na efektownym udekorowaniu klasy biologicznej. Tutaj doskonale będzie się prezentować fototapeta z rozległym pejzażem ukazującym porośnięte drzewami pagórki. Leśny krajobraz to z pewnością niecodzienny widok w klasie, a łatwo go wprowadzić do sali, całkowicie zmieniając jej charakter. Inną propozycją jest fototapeta w stylu retro z egzotyczną dżunglą.

Świetnym uzupełnieniem takiego wystroju będą dydaktyczne plakaty przyrodnicze, na których znajdują się przedstawienia roślin, owadów i zwierząt, ukazanych w najdrobniejszych nawet detalach.

Plakaty ze stolicami w geograficznej klasie

Podróże nie tylko uczą, ale rozwijają także ciekawość i pozwalają podszkolić obcy język. W klasie geograficznej doskonale więc będą się prezentować plakaty z mapami. Zamiast jednak decydować się na zwyczajne przedstawienie z wyżynami, nizinami i rzekami, warto postawić na taką mapę, która prezentuje na przykład najciekawsze zabytki i obiekty największych miast każdego państwa. Innym pomysłem są plakaty ze stolicami. Zamiast fotografii ciekawsze okażą się efektowne ilustracje, które kolorystycznie ożywią klasę.

Takie dekoracje sprawdzą się nie tylko w geograficznej sali. Można je też wykorzystać w klasach językowych, wieszając na ścianie przedstawienia stolic tych państw, których języki są tu nauczane.

Udekorowanie szkolnych klas wcale nie musi być pracochłonnym przedsięwzięciem. Przyklejenie na ścianie fototapety czy zawieszenie plakatów uda się przeprowadzić błyskawicznie, a efekty odmienią klasy o 180 stopni. W takiej przestrzeni  lekcje nabiorą zupełnie nowej jakości!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here