sobota, maj 21, 2022

Urządzamy kuchnię – 3 rzeczy, o których musisz pamiętać

Urządzamy kuchnię

Urządzenie funkcjonalnej kuchni może być nie lada wyzwaniem nawet dla wytrawnego projektanta. Szczególnie jeśli stoimy przed zadaniem urządzenia niewielkiej kuchni lub kuchni o specyficznym, mało ustawnym układzie. Odpowiedni, ergonomiczny układ wszystkich elementów wyposażenia kuchni wpływa jednak w bezpośredni sposób na to, jak wygodne będzie korzystanie z tego pomieszczenia na co dzień. Dla wszystkich, którzy zastanawiają się, jak urządzić kuchnię, przygotowaliśmy dzisiaj kilka najważniejszych wskazówek i inspiracji na funkcjonalne kuchnie.

Urządzanie kuchni – zasady

Jak urządzić kuchnię funkcjonalnie? Jak urządzić małą kuchnię? Jaki układ mebli kuchennych wybrać? To tylko kilka z wielu pytań, które możemy znaleźć na różnego rodzaju forach czy grupach poświęconych urządzaniu mieszkania. Nie ma oczywiście jednej odpowiedzi na te pytania. Każdą aranżację kuchni powinniśmy rozpatrywać indywidualnie, a wiele zależy od tego, w jakim stylu chcemy urządzić kuchnię i jaki jest układ tego pomieszczenia. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych zasad, które powinniśmy zastosować do każdej kuchennej aranżacji niezależnie od tego, czy jest to kuchnia nowoczesna, czy wnętrze inspirowane wnętrzarską klasyką.

Urządzanie małej kuchni – podział na strefy

Pierwszym etapem urządzania kuchni powinno być wyznaczenie 5 kluczowych stref roboczych i odpowiednie ich rozmieszczenie na projekcie naszej kuchni. Te kluczowe w każdej kuchni strefy to:

 • strefa zapasów,
 • strefa przechowywania,
 • strefa zlewozmywakowa,
 • strefa przygotowywania,
 • strefa gotowania.

W przypadku osób praworęcznych strefy te powinny być rozmieszczone w kolejności zgodnej z ruchem wskazówek zegara. Jeśli jednak z kuchni będą korzystać przede wszystkim osoby leworęczne, to powinniśmy odwrócić kolejność.

Jak urządzić kuchnię funkcjonalnie – trójkąt roboczy

Z poprzednim punktem jest częściowo związana również kolejna zasada dotycząca tego, jak urządzić kuchnię funkcjonalnie. Chodzi o tak zwany kuchenny trójkąt roboczy, czyli jedną z najważniejszych zasad urządzania kuchni, która w praktyce stosowana jest już od wielu lat. Co to takiego trójkąt roboczy w kuchni? Zasada ta mówi o tym, że 3 kluczowe elementy wyposażenia kuchni, czyli lodówka, zlewozmywak i kuchenka powinny na projekcie tego pomieszczenia stanowić wierzchołki trójkąta. Ważne jest nie tylko ich rozmieszczenie względem siebie, ale również odległości pomiędzy poszczególnymi wierzchołkami. O tym, jaka powinna być optymalna odległość pomiędzy tymi strefami, można przeczytać w artykule Jak samemu zaprojektować kuchnię? 3 rzeczy, o których trzeba pamiętać!

Układ mebli kuchennych

Na to, w jakim stopniu wygodna i funkcjonalna będzie nasza kuchnia, wpływa również układ mebli kuchennych. W wielu przypadkach jest on podyktowany metrażem kuchni i jej wymiarami. Najpopularniejsze i najczęściej stosowane układy mebli kuchennych to:

 • Kuchnie jednorzędowe – układ stosowany przede wszystkim w aneksach kuchennych, czy bardzo wąskich kuchniach. Nie jest to układ zbyt wygodny, który uniemożliwia dodatkowo zastosowanie zasady trójkąta roboczego.
 • Kuchnie w kształcie litery L – sprawdza się zarówno w małych, jak i dużych kuchniach i daje całkiem spore możliwości aranżacyjne. Taki układ pozwala na stworzenie naprawdę wygodnej i funkcjonalnej kuchni.
 • Kuchnie dwurzędowe – w krótkiej, ale stosunkowo szerokiej kuchni możemy zastosować układ dwurzędowy. Jak sama nazwa mówi, taka kuchnia składa się z dwóch równoległych linii zabudowy. W przypadku kuchni dwurzędowych kluczowe jest zachowanie minimalnej odległości pomiędzy dwoma rzędami szafek. W zależności od wymiarów kuchni powinno to być co najmniej 90, a najlepiej około 120 cm.
 • Kuchnie w kształcie litery U i C – to układy składające się z 3 linii zabudowy. Dwóch dłuższych i jednej krótszej w przypadku kuchni w kształcie litery U lub dwóch krótszych i jednej dłuższej w przypadku litery C. Takie aranżacje również dają nam całkiem spore możliwości aranżacyjne. Stosuje się je często w przypadku kuchni z oknem.

Powyższe zasady dotyczą przede wszystkim czysto funkcjonalnych aspektów urządzania kuchni. W aranżacji tego pomieszczenia bardzo ważny jest jednak również aspekt wizualny. Kilka informacji na temat tego, jak dobrze urządzić kuchnię pod względem estetycznym, dostępnych jest na przykład w poradnikach: Modne płytki do kuchni – 5 pomysłów oraz

Projektowanie kuchni z projektantem – jak komunikować swoje pomysły?

Najem okazjonalny – czym jest, na czym polega, z czym się wiąże?

0
Najem okazjonalny

Najem okazjonalny jest rozwiązaniem prawnym, które chroni właścicieli mieszkań przed skutkami ewentualnej nierzetelności ze strony najemców. I choć kojarzy się z problematycznymi procedurami, w rzeczywistości nie jest dla obu stron szczególnie kłopotliwym wyborem. Dowiedz się wszystkiego, co istotne dzięki lekturze poniższego artykułu.

Najem okazjonalny – kto może z niego skorzystać?

Najem okazjonalny jest rodzajem najmu nieruchomości i przysługuje wyłącznie domom i mieszkaniom, które służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Rozwiązanie prawne opisywane w tym artykule nie dotyczy zatem lokali usługowych, nie ma również zastosowania w przypadku podnajmu części lub całości nieruchomości. O podnajmie mieszkania przeczytasz więcej w artykule dostępnym pod adresem https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/podnajem-mieszkania. Należy nadmienić, że zgodnie z przepisami obowiązującymi od 2017 roku, najem okazjonalny przysługuje wyłącznie w sytuacji najmu prywatnego (a nie komercyjnego, świadczonego przez firmy).

Główna zasada najmu okazjonalnego

Najem okazjonalny jest formą „złagodzenia” ochrony praw lokatorów. To umowa o tej samej mocy prawnej co standardowy najem, ale zawiera jedną, zasadniczą różnicę. Otóż w jej ramach najemca oświadcza, że dobrowolnie poddaje się egzekucji po wygaszeniu lub rozwiązaniu umowy. Dlaczego to takie istotne?

Standardowa umowa najmu w połączeniu z obowiązującymi w Polsce przepisami chroniącymi prawa lokatorskie stwarza potencjalny problem dla wynajmującego, gdy trafi na nierzetelnego najemcę, który… nie zamierza opuścić lokalu. Wówczas konieczne jest wytoczenie długotrwałego i kosztownego procesu albo oczekiwanie, aż gmina zapewni lokal zastępczy.

Umowę najmu okazjonalnego zawiera się u notariusza, bo oświadczenie o dobrowolnej egzekucji ma formę aktu notarialnego. Najemca musi ponadto wskazać mieszkanie, w którym może zamieszkać po egzekucji – wraz z oświadczeniem jego właściciela, że wyraża na to zgodę. Wynajmujący ma 14 dni od daty rozpoczęcia najmu na zgłoszenie najmu okazjonalnego do swojego urzędu skarbowego. Niedopełnienie jakiegokolwiek z tych wymogów skutkuje tym, że umowa jest traktowana jako zwykła umowa najmu, a więc proces egzekucji nie może zostać przyspieszony.

Przykład najmu okazjonalnego

Pani Edyta jest właścicielką niewielkiego mieszkania, które zdecydowała się wynająć młodej parze: Tomkowi i Paulinie. Dla ochrony swoich interesów chce jednak zawrzeć umowę najmu okazjonalnego. Młodzi wynajmujący zgadzają się, dlatego w kancelarii notarialnej składają stosowne podpisy, a także dostarczają oświadczenie ojca Tomka, który zgadza się na ewentualne przyjęcie młodych pod swój dach, gdyby doszło do przyspieszonej egzekucji.

O czym jeszcze należy wiedzieć?

 • Najem okazjonalny zawiera się na czas określony, ale nie dłuższy niż 10 lat.
 • Wynajmujący może oczekiwać od najemcy kaucji zabezpieczającej, ale nie wyższej niż 12-krotność miesięcznego czynszu za lokal.
 • Eksmisja przy najmie okazjonalnym jest możliwa, jeśli lokator zaniedbuje swoje obowiązki, doprowadza do szkód w lokalu, utrudnia funkcjonowanie innym mieszkańcom budynku, bez pisemnej zgody decyduje się na podnajem lub udostępnia lokal do bezpłatnego użytkowania albo zwleka z zapłatą czynszu i innych opłat za minimum 3 pełne okresy mimo pisemnego uprzedzenia.

Najem okazjonalny oznacza dodatkowe koszty notarialne, ale zapewnia wynajmującym większe poczucie bezpieczeństwa na wypadek ewentualnych kłopotów z lokatorami. Więcej na podobne tematy przeczytasz na stronie https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/.

Wybór krzeseł do jadalni

0
krzeslo

W obecnych czasach w sprzedaży można znaleźć bardzo szeroką ofertę krzeseł do jadalni w zróżnicowanych wariantach. Dlatego podczas ich wyboru oraz dopasowania do swojej przestrzeni należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim podczas wyboru krzeseł do jadalni należy sprawdzić ich konstrukcję, a także materiały, z których zostały stworzone poszczególne modele. Jest to bardzo istotny czynnik podczas wyboru tego rodzaju mebli. Konstrukcja krzesła powinna charakteryzować się wyjątkowo wysokim poziomem stabilności oraz być solidna. Dzięki temu wybrane produkty będą trwałe i wytrzymałe przez wiele lat. Konstrukcja krzesła powinna także uwzględniać wygodę codziennego użytkowania danego mebla. Dlatego warto zdecydować się na wybór mebli z tapicerowanym siedziskiem oraz oparciem, które zapewnią wyjątkowy komfort. Najczęściej przez klientów wybierane są krzesła stworzone z naturalnego drewna, które stanowi materiał ponadczasowy.

Wybieramy krzesła do jadalni

Kolejnym istotnym aspektem, na który powinno się zwrócić uwagę podczas wyboru krzeseł do salonu, są ich wymiary. Dzięki temu produkty będą wygodne podczas codziennego użytkowania oraz będą charakteryzowały się wyjątkowo wysokim poziomem funkcjonalności na co dzień. Każde krzesło powinno mieć szerokość co najmniej czterdziestu centymetrów. Oprócz tego powinno się wygodnie wsuwać pod stół, przy którym będzie stało. Warto również zadbać o odpowiednią przestrzeń wolną wokół krzesła. Najlepiej, jeśli będzie to około piętnastu centymetrów. Dzięki temu domownicy nie będą mieli trudności z codziennym użytkowaniem mebli. Natomiast za krzesłem najlepiej pozostawić około siedemdziesięciu centymetrów wolnej przestrzeni, aby można było wygodnie obejść zarówno krzesło, jak i stół. Na uwagę zasługuje również wysokość krzesła. Powinna być ona dostosowana przede wszystkim do wysokości stołu, który posiada się w swojej jadalni. Krzesło do stołu w jadalni powinno być mobilne i łatwe do przesuwania.

Zakup krzeseł do jadalni

Wybór krzeseł do jadalni powinien obejmować także dostosowanie ich do stylu, w jakim została zaaranżowana dana przestrzeń. Dzięki temu całość będzie charakteryzowała się wyjątkowo wysokim poziomem spójności oraz doskonale prezentowała. W obecnych czasach w sprzedaży można znaleźć dość zróżnicowane warianty krzeseł do jadalni, dlatego na pewno każdemu uda się wybrać spośród nich coś odpowiedniego. Poszczególne modele krzeseł można dopasować zarówno do pomieszczeń urządzonych w stylu nowoczesnym, jak i wnętrz o klasycznym stylu. Do nowoczesnych jadalni warto zdecydować się na wybór minimalistycznych krzeseł, na przykład stworzonych z tworzyw syntetycznych. Natomiast w klasycznych wnętrzach lepszym wyborem będą krzesła stworzone z naturalnego drewna. Polecane modele krzeseł do jadalni można znaleźć między innymi na stronie internetowej, która znajduje się pod adresem: https://zona-design.pl/meble/krzesla/. Na pewno uda się wybrać odpowiedni model, który swoim wyglądem będzie dobrze dopasowany do stylu, w jakim zostało zaaranżowane pomieszczenie do spożywania posiłków.

Transport pianina – jak go zorganizować?

0
Pianino

Pianino jest pięknie brzmiącym instrumentem. Zachwycający dźwięk, bardzo elegancki design sprawia, że świetnie prezentuje się w dużym salonie. Jest to instrument dużych gabarytów, który jednocześnie jest bardzo delikatny, dlatego podczas przeprowadzki warto zadbać o to, aby odpowiednio go zabezpieczyć. Transport pianina wymaga specjalnej troski. Należy wiedzieć, jak zabrać się do przenoszenia i transportu, a także posiadać specjalistyczny sprzęt do tego celu.

Pianino to wielkogabarytowy sprzęt o wadze w zależności od rodzaju od 100 do nawet 300 kg. Dodatkowym utrudnieniem do przenoszenia pianina jest fakt, że jego ciężar nie jest równomiernie rozłożony. Pierwszym elementem, który należy dokładnie przeanalizować decydując się na transport pianina jest dokładne rozeznanie jakiego typu pianino posiadamy, jakie ma wymiary, a także ile waży. Dostępnych jest kilka rodzajów pianin – typu Spinet, Console, Studio, Upright. Każdy z nich posiada odmienne parametry i właściwości, dlatego tak ważną kwestią jest ich dokładna znajomość.

Jak zorganizować przewóz pianina we własnym zakresie?

Jeśli planujesz samodzielnie zorganizować przenoszenie oraz transport pianina to pracę rozpocznij od zmierzenia drzwi i upewnienia się, że szerokość korytarza czy windy jest wystarczająca, aby zmieścić instrument. Konieczne będzie również zorganizowanie rąk do pracy. Warto, aby minimum 3-4 osoby uczestniczyły w przenoszeniu gabarytu. Warto również zadbać o to, aby była jeszcze jedna, dodatkowa osoba, która będzie otwierać i zamykać drzwi. Pozwoli to na lepszą organizację pracy.

W sytuacji, kiedy planujesz przewóz pianina własnym samochodem konieczne jest przygotowanie ramp i podkładek. Jeśli planujesz przewóz wielu różnych przedmiotów, to rozpocznij od wniesienia i zabezpieczenia pianina, a dopiero następnie innych mebli. Do zabezpieczenia instrumentu możesz wykorzystać koce czy folie bąbelkową.

Bardzo ważną kwestią, o której wiele osób zapomina jest również zadbanie o utrzymanie odpowiedniej postawy w czasie przenoszenia ciężkich przedmiotów. Znoszenie po schodach ważącego 200 kg instrumentu bez użycia pasów oraz zadbania o odpowiednią postawę może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia oraz doprowadzić do urazów.

Pianino transport – oszczędź sobie nerwów! Skorzystaj z pomocy specjalistów z Fortis!

Transport pianin, podobnie jak transport fortepianu nie jest łatwym zadaniem. Jeśli chcesz ograniczyć sobie nerwów, pracy i jednocześnie obawy o nieodpowiednie zabezpieczenie i uszkodzenie instrumentu, to warto rozważyć powierzenie tego zadanie specjalistom. Firma Fortis (https://fortis-przeprowadzki.pl/uslugi/transport-pianin) dzięki dużemu doświadczeniu i profesjonalnemu podejściu doskonale wie, jak zatroszczyć się o Twoje pianino i jak zadbać, aby w dobrym stanie dostarczyć je do miejsca docelowego. Przewóz fortepianów to dla Fortis codzienność! Zaufaj profesjonalistom! Fortis posiada nie tylko wiedzę, ale również specjalne narzędzia do przewożenia pianina czy fortepianu. Fortis wykorzystuje wysokiej jakości materiały zabezpieczające a także daje możliwość tymczasowego przechowywania instrumentu w magazynie. Bez względu na to, czy potrzebujesz przewieźć swój fortepian lub pianino do innego miasta czy planujesz międzynarodową przeprowadzkę i szukasz firmy, która pomoże Ci przewieźć sprzęt do innego kraju, to firma Fortis sprosta temu zadaniu.

Firma Fortis posiada swoją siedzibę w Łodzi przy ulicy Okopowej 70/106. Jeśli chcesz skorzystać z kompleksowej pomocy firmy przeprowadzkowej, to zachęcam do zapoznania się z ofertą Fortis!

Praca Radom – jak znaleźć dobrą pracę w Radomiu

0
praca

Właśnie kończysz studia i zastanawiasz się, jak znaleźć dobrą pracę w Radomiu? A może dopiero stoisz przed wyborem uczelni, ale z tyłu głowy szukasz oferty pracy w Radomiu, bo trzeba się utrzymać, studiując w mieście. Nie są to proste pytania, jak i nie ma na nie prostych odpowiedzi.

Tanie meble? Zrób je sam!

0
Tanie meble

Właśnie wykańczasz mieszkanie i Twój budżet skrzypi już w szwach? A może chcesz odświeżyć nieco wystrój domu tanim kosztem? Dowiedz się, na czym możesz zaoszczędzić, zyskując jednocześnie ciekawe i modne aranżacje!

Pomysły na meble, które możesz wykonać sam!

Samodzielne wykonanie mebli może być sporą oszczędnością, biorąc pod uwagę ceny gotowych produktów w sklepach czy robionych na zamówienie. Warto podkreślić, że wcale nie musisz być stolarzem lub tapicerem, żeby wykonać ciekawe meble. Wystarczą dobre chęci i odrobina kreatywności!

 1. Łóżko z palet – to jeden z ciekawszych mebli do samodzielnego stworzenia. Potrzebne będą jedynie europalety, które możesz łączyć i obrabiać według własnego uznania. Łóżko z palet możesz dodatkowo urozmaicić przeróżnymi dodatkami, np. podświetlić je od spodu lampkami choinkowymi! 
 2. Designerski wieszak na ubrania – jeśli masz w domu garderobę, to zamiast kupować wieszaki, możesz użyć zwykłej gałęzi średniej grubości. Wystarczy obwiązać ją sznurkami z dwóch stron i przyczepić, np. wkrętami. Taki wieszak nic nie kosztuje, a prezentuje się doskonale!
 3. Wiszące półki – do zrobienia funkcjonalnych i niepowtarzalnych wiszących półek wystarczy nam kilka kawałków, np. płyty wiórowej – najlepiej w różnych rozmiarach – dzięki temu uzyskamy ciekawsze efekty. Możemy je pomalować, uzyskując kolory pasujące do reszty wystroju.
 4. Meble ogrodowe i balkonowe – tu również z pomocą przychodzą tanie europalety. Wystarczy je odpowiednio przygotować (oszlifować, pomalować, połączyć) i mamy gotowe, tanie meble ogrodowe!
 5. Drewniany stolik kawowy – użyjmy deski, która posłuży nam za blat (może mieć nieregularny kształt – urozmaici to wystrój) i grubego pnia drewnianego (lub kilku pni, ewentualnie metalowych rurek), który posłuży nam za nogę stolika. 

Zalety własnoręcznie robionych mebli

Najważniejsze zalety własnoręcznie robionych mebli to:

– oszczędność pieniędzy,

– unikalne aranżacje – wykorzystując własne pomysły, masz pewność, że Twoje aranżacje będą wyjątkowe,

– dbałość o środowisko – wykonując meble samodzielnie, często korzystamy z przedmiotów, które mamy pod ręką i dajemy im “drugie życie”,

– dobra zabawa i spełnienie twórcy – dla wielu osób lubiących tworzyć meble, może być to dobry sposób na odstresowanie i wyrażenie własnego ja,

– potencjalny zarobek – kto wie? Jeżeli nasze meble zachwycą gości, to możliwe, że pojawią się zamówienia na podobne egzemplarze. Warto próbować swoich sił!

To, co może ograniczać przy tworzeniu własnoręcznie robionych mebli, to tylko nasza wyobraźnia. Chcąc zaoszczędzić pieniądze, a przy okazji nie rezygnować z designerskiego wystroju wnętrza, zdecydowanie warto popuścić wodze fantazji!

Rolety na okna dachowe

Rolety na okna dachowe

Okna dachowe to popularne rozwiązanie, które pojawia się w wielu domach zarówno ze względu na jego możliwości konstrukcyjne, jak i na konieczność wybrania estetycznego wykończenia. Wiążą się one jednak ze specyficznymi problemami, takimi jak dużą ilość światła i gorąca, która może wdzierać się przez nie do pomieszczenia. Dlatego warto zastosować na nich rolety, specjalnie dedykowane do tego typu okien.

Kiedy warto zastosować rolety na oknach dachowych?

W przypadku okien dachowych nie mamy możliwości instalacji tradycyjnych firanek i zasłon. Specyficzne pochylnie okna, że klasyczne rodzaje ozdób po prostu się nie sprawdzą, gdyż zwisałyby nieestetycznie w innej płaszczyźnie niż ściana, stanowiąca też element stropu. Dlatego jeśli chcemy je czymś zastąpić, możemy sięgnąć wyłącznie po rolety.

Rolety posłużą przede wszystkim do zaciemnienia pomieszczenia, Dzięki nim uzyskamy w pokoju wymarzony mrok, który pomoże nam zasnąć, odcinając nas zupełnie od świateł ulicznych lamp, a także blasku księżyca i lamp. Możemy też wykorzystać je za dnia, żeby ograniczyć dopływ słońca do domu, co pomoże w utrzymaniu w domu przyjemnego chłodu.

Rolety na okna dachowe mogą przydać się również, aby wyciszyć pomieszczenie i zabezpieczyć je dobrze przed złodziejami. Wystarczy wykorzystać do tego mocne rolety zewnętrzne, a włamanie stanie się znacznie mniej prawdopodobne. To doskonały pomysł zwłaszcza dla osób, które często wyjeżdżają i chciałyby lepiej zabezpieczyć swój dom.

Rolety wewnętrzne z różnych materiałów

Pierwszym typem rolet są rolety wewnętrzne, które montujemy od strony pokoju na oknach dachowych. To najbardziej popularny typ rolet, który doskonale sprawdza się do zaciemniania i stworzenia optymalnej temperatury w pokoju. Nie jest jednak wykorzystywany w celu zwiększenia bezpieczeństwa.

Rolety wewnętrzne to rolety z materiału, który może mieć różną grubość oraz dodatkowe warstwy, na przykład podgumowaną, odbijającą światło powierzchnię, która pomaga w ochronie przed promieniowaniem słonecznym. Dedykowane do okien dachowych Fakro rolety wewnętrzne umieszczane są w specjalnych aluminiowych prowadnicach, które gwarantują ich dobre przyleganie do okna i brak nieszczelności, niezależnie od stopnia pochylenia skrzydła okiennego.

Rolety wewnętrzne to oczywiście także element ozdobny, dlatego należy pamiętać o ich odpowiednim doborze kolorystycznym do pomieszczenia. Nie można wybrać byle jakich, należy dobrze dopasować je do ścian i innych elementów znajdujących się w domu. Zaletą dedykowanych rolet jest jednak ich różnorodność, pozwalająca łatwo sięgnąć po te, które są najlepsze.

Rolet zewnętrzne

Rolety zewnętrzne, mające formę rolokasety, bardzo szczelnie okrywają okno i jak sama nazwa wskazuje znajdują się po zewnętrznej części okna, doskonale łącząc się z dachem. Dzięki temu ukrywają okna przed wzrokiem innych i sprawiają, że włamywaczom trudniej się do nich dostać. Co więcej, zapewniają dokładnie 100% zaciemnienie pomieszczenia, które sprawdza się szczególnie dobrze w nocy.

Małe narożniki, które sprawdzą się w każdej kawalerce

0
Małe narożniki

W niewielkich kawalerkach nie można sobie pozwolić na zakup dużej kanapy lub sofy. W takiej sytuacji sprawdzą się stylowe narożniki, dzięki którym zyska się odrobinę wolnej przestrzeni aranżacyjnej. Małe narożniki z funkcją spania cieszą się coraz większą popularnością, a to ze względu na swoją funkcjonalność, trwałość i atrakcyjny design.

Małe narożniki do kawalerki – czemu warto w nie zainwestować?

Małe narożniki gwarantują użytkownikom bardzo duże możliwości. Skutecznie łączą w sobie funkcję fotela oraz sofy. Sprawdzają się na co dzień, ale też w trakcie przyjmowania gości. Mały narożnik z funkcją spania może służyć do przenocowania zaproszonych członków rodziny, bliskich i dalszych znajomych czy też kolegów z pracy.

Małe narożniki z funkcją spania doskonale wkomponują się w każdy styl aranżacyjny. Pasują m.in. do stylu skandynawskiego, art deco, angielskiego, minimalistycznego, klasycznego, jak i designerskiego oraz industrialnego. Co najważniejsze mini narożnik do małych pomieszczeń można swobodnie dobrać pod kątem kolorystycznym. W tym przypadku warto bazować na takich kolorach, jak: zieleń, granat, szary, czerń, beż oraz biel. Mały narożnik do salonu okaże się strzałem w dziesiątkę z kilku prostych względów:

 • jest praktyczny,
 • gwarantuje ogromny komfort podczas wypoczywania, snu, oglądania telewizji i czytania książek,
 • zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż tradycyjne kanapy i sofy.

Nic dziwnego, że mały narożnik rozkładany ma obecnie tak wielu zwolenników. Zastosowano w nim nowoczesne mechanizmy, które pozwalają na jego szybkie rozkładanie i składanie.

Małe narożniki do salonu – czym się wyróżniają?

Małe narożniki do salonu wyróżniają się ciekawą stylistyką, solidnym wykonaniem oraz wykończeniem, ale też uniwersalną konstrukcją. Posiadają trwałe siedziska i głębokie pojemniki na pościel oraz różnego rodzaju akcesoria.

To, że mebel jest narożnikiem nie oznacza, że trzeba go stawiać tuż przy ścianie. Można go umiejscowić w dowolnie wybranym miejscu, nawet na środku małego salonu. Jeśli jest taka potrzeba zawsze można poprosić o wsparcie wybitnych architektów wnętrz.

Małe narożniki rozkładane są tworzone z wytrzymałych i starannie dobranych tkanin, które są odporne na zaplamienia, ścieranie i odbarwienia. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku uznany i ceniony producent mebli, dzięki któremu inwestorzy mają stuprocentową pewność tego, że wydają swoje pieniądze na praktyczne, uniwersalne i trwałe meble wypoczynkowe do salonu. Na szczęście wybór jest tak szeroki, iż każdy bez problemów znajdzie dla siebie właściwy model narożnika.

Płytki wielkoformatowe – mnogość zastosowań!

Płytki wielkoformatowe

Płytki wielkoformatowe to nowoczesny trend, który daje ogrom możliwości aranżacyjnych. Architekci wnętrz od dłuższego czasu są im wierni i trzeba przyznać, że moda na wielkie formaty raczej nie szybko przeminie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że płytki wielkoformatowe są niezwykle praktyczne w utrzymaniu. Po drugie natomiast łączą w sobie klasę, elegancję i pozwalają na uzyskanie bardzo ciekawych efektów wizualnych. Czy można chcieć czegoś więcej?

Czym charakteryzują się rolety rzymskie i jak wybrać je do pokoju?

Czym charakteryzują się rolety rzymskie i jak wybrać je do pokoju

Rolety są popularnym rozwiązaniem, które jest wybierane do wielu mieszkań. Pozwalają na zaciemnienie pomieszczeń, kiedy robi się zbyt jasno i zbyt gorąco, a także świetnie sprawdzają się do wywołania kompletnej ciemności podczas nocy. Wśród wielu ich typów możemy wyróżnić między innymi rolety rzymskie. Sprawdźmy, jaki to rodzaj rolet i czym się charakteryzuje?

Rolety rzymskie, czyli jakie?

Rolety rzymskie to specjalny rodzaj rolet, który ma charakter ozdobny. Ich cechą charakterystyczną jest to, że podczas zwijania tworzą kaskadową tkaninę, która układa się w ozdobne falbany lub fałdy. Dzięki temu świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach, w których zależy nam na specjalnej ozdobie okien. Nie posiadają kasety, więc jeśli nie masz na nią miejsca albo po prostu nie lubisz „belki nad oknem”, sprawdzą się idealnie.

W przeciwieństwie do zwykłych rolet, które zazwyczaj wykonywane są ze stosunkowo grubego materiału, rolety rzymskie mogą zostać przygotowane z praktycznie każdego typu tkaniny, nawet bardzo cienkiej. Mogą mieć charakter zaciemniający lub nie. Można je też dowolnie podnosić na wybraną wysokość i zawsze stworzyć z ich pomocą estetyczny wygląd okna.

Zindywidualizowana ozdoba

Rolety rzymskie mają charakter mocno ozdobny, dlatego powinny być dobrze dopasowane do pomieszczenia, w którym się znajdą. Ich największą zaletą jest możliwość stworzenia takiego zakątka przy oknie, aby prezentowało się idealnie o każdej porze roku i świetnie pasowało do całego designu.

Dlatego też wybierając rolety rzymskie, warto w pełni je zindywidualizować. Na szczęście nie brakuje różnych rodzajów, które pasują zarówno do pokojów, jak i do kuchni. Co więcej, ze względu na to, że powinny w pełni zasłaniać okno, są dopasowywane do jego wymiaru, co czyni z nich dokładnie dobraną ozdobę, którą można zawiesić zarówno na starych, jak i nowych oknach.

Przykłady ciekawych rolet rzymskich

Wśród wielu rolet rzymskich wybraliśmy kilka, które idealnie sprawdzą się w trzech pomieszczeniach, do których zazwyczaj je przeznaczamy. Pierwszym z nich jest salon, do którego doskonale będą pasować rolety typu Akwarelowy Miks. Posiadają wiele przeplatających się ze sobą kolorów, dzięki czemu będą dobrze pasować do wszystkich dodatków, jakie znalazły się w pokoju dziennym. A jeśli nawet nie ma tam zbyt wielu kolorów, to sama roleta przyciągnie wzrok i stanie się wesołym uzupełnieniem bardziej stonowanego pomieszczenia.

Kolejny typ rolet wartych uwagi to delikatny wzór Abstrakcyjny Kwiat, który pięknie zaprezentuje się w małżeńskiej sypialni, dodając do niej kobiecości i romantyzmu. Z taką roletą całe pomieszczenie stanie się bardziej przytulne i z pewnością będzie sprzyjać najmilszym chwilom.

Na koniec wybraliśmy roletę rzymską do pokoju dziecięcego. Może to być na przykład Łapacz Snów, który jest ciekawym i bardzo popularnym, indiańskim motywem. Z pewnością sprawi, że dziecięca wyobraźnia rozbudzi się jeszcze bardziej i posłuży jako element wystroju, nadający konkretnego charakteru do sypialni malucha.

ZOBACZ TEŻ