Kredyt na mieszkanie kojarzy się przede wszystkim z finansowaniem zakupu mieszkania, ale część osób nie wie, że można nim sfinansować także wykończenie mieszkania bądź jego remont. Zobacz, na jakich zasadach to działa.

Kredyt hipoteczny na wykończenie mieszkania

Zakup mieszkania z rynku wtórnego często związany jest z koniecznością remontu i wyposażenia tego mieszkania. To z kolei generuje bardzo wysokie koszty i jasne jest, że nie każdego będzie stać na to, by wyłożyć własne pieniądze na remont. Dlatego też część kupujących decyduje się na sfinansowanie remontu kredytem hipotecznym. Jest to opcja bardzo korzystna z uwagi na to, że kredyty hipoteczne są nisko oprocentowane.

W tym przypadku zabezpieczeniem dla kredytu jest remontowana nieruchomość, jednakże, by zaciągnąć kredyt hipoteczny na remont mieszkania, trzeba mieć zdolność kredytową.

Jeżeli zdolność taka występuje, konieczne jest sporządzenie kosztorysu inwestycji. Kosztorys taki powinien zawierać:

  • zakres wykonywanych prac i poszczególne ich etapy,
  • termin realizacji prac,
  • koszt prac.

Sporządzenie bardzo szczegółowego kosztorysu znacznie uwiarygodni wniosek w oczach banku i tym samym zwiększy szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku. W niektórych bankach jest też wymaganie podpisania takiego kosztorysu przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane, a w jeszcze innych przypadkach kosztorys musi być sporządzony przez kosztorysanta.

Z uwagi na fakt, że kredyt hipoteczny jest kredytem celowym, można z niego sfinansować wyłącznie konkretne zakupy, tj. wybrane elementy wykończenia. Kosztorys może zawierać wszystkie elementy wyposażenia, sanitariaty oraz materiały budowlane. W niektórych tylko bankach można z kredytu sfinansować meble pod zabudowę oraz zakup sprzętu AGD. Dodatkowo z pożyczonych pieniędzy można opłacić także ekipę budowlaną.

Kredyt na mieszkanie może więc obejmować nie tylko zakup, ale i remont mieszkania, z tym że pożyczone pieniądze muszą być wydane tylko i wyłącznie na te cele.

Porównanie rat kredyty hipotecznego

Ranking kredytów hipotecznych jak np. https://hipoteka360.pl/ranking-kredytow-hipotecznych może znacząco ułatwić podjęcie decyzji o wyborze konkretnego kredytu. Obecnie banki mają różne oferty i czasami różnice w ujęciu opłacalności poszczególnych ofert mogą się od siebie znacząco różnić.

Ogólna zasada jest taka, że im większa jest nasza zdolność kredytowa, tym lepsza będzie oferta zaproponowana przez bank. Przy wyższych oraz stabilniejszych zarobkach banki proponują niższe marże.

Ranking kredytów hipotecznych pokazuje zazwyczaj oferty uśrednione, ale dokładnie oferta prezentowana jest zawsze w odniesieniu do sytuacji finansowej wnioskującego, a także do wysokości kredytu. Dlatego też warto skontaktować się z doradcą finansowym, który przeanalizuje tę sytuację i doradzi w kwestii wyboru najlepszego kredytu.

Każdy kredytobiorca chce, by wysokość raty kredytu była jak najniższa, ale kredyt na wykończenie wnętrza zawsze będzie miał warunki dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby, która chce go zaciągnąć. Im wyższa będzie zdolność kredytowa, tym rata będzie mniejsza.

Więcej o kredytach mieszkaniowych przeczytasz na: Hipoteka360.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here