Wiele osób zastanawia się czy gruntować ściany przed malowaniem, czy pominąć ten krok jako niepotrzebny. Większa wydajność farby, lepsza przyczepność czy lepsze krycie to niektóre z zalet używania gruntu do ściany
Grunty do ścian muszą być nanoszone przed malowaniem zarówno w zewnętrznych częściach budynku, jak i w wewnętrznych przegrodach i ścianach. Ważne jest, aby przygotować powierzchnię szlifując ją przed nałożeniem powłoki farby podkładowej. Najważniejszą funkcją podkładu jest zapewnienie, że malowana powierzchnia będzie trwać dłużej, a produkt końcowy może być bardziej atrakcyjny.
Jakie są zalety powłoki gruntującej?
Nakładanie gruntu do ścian na nowe powierzchnie może zmniejszyć ilość farby przez nią pochłanianej. Grunt pomoże w ukryciu łączeń i spoin a także innych małych wad, gdy jest stosowany na suchej nawierzchni i na innych powierzchniach. Jednak bardzo ważne jest, aby wiedzieć, że istnieje wiele rodzajów gruntów do ścian i trzeba ustalić, który z nich jest związany z konkretnym przeznaczeniem. Główną funkcją zagruntowania jest zapewnienie prawidłowego dopasowania kolejnych warstw farby do powierzchni.
Czasami grunt można zmieszać z niewielką ilością farby do podkładu, ponieważ dostarczy on lekkiego zabarwienia. W ten sposób pomoże „ukryć” istniejący kolor przed zastosowaniem nowego koloru na ścianie. Jest to szczególnie zalecane, gdy końcowy kolor powierzchni jest zdecydowanie odmienny. Zastosowanie gruntu na ściany znacznie poprawi przyczepność użytej później farby oraz ograniczy jej ilość.
Rodzaje gruntów do ścian
- Grunt uniwersalny – nadaje się do tynków: gipsowych, cementowych i cementowo – wapiennych.
- Grunt głęboko penetrujący – do powierzchni ceglanych, wapiennych, gipsowych, betonowych.
- Grunt wzmacniający – pod farby, masy szpachlowe, kleje, ściany.
Na rynku można dostać wodorozcieńczalny grunt do ścian, który ogranicza chłonność, doskonale sprawdzi się na takich powierzchniach jak ściany gipsowe. Natomiast, jeśli gruntowaniu podlega powierzchnia wymagająca wzmocnienia ze względu na przykład na zniszczenie, egzamin zda grunt mocno penetrujący. W przypadku powierzchni, na których były zastosowane farby z połyskiem, trzeba użyć gruntu, który zmieni strukturę takiej powłoki i położona później farba będzie dobrze trzymała się podłoża.