Dlaczego warto współpracować z biurem nieruchomości przy zakupie mieszkania?

Zakup mieszkania to decyzja, która wymaga długotrwałych namysłów. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, żeby określić cel zakupu. Inaczej podejdziemy do sprawy, jeśli ma być to mieszkanie dla nas samych na kolejne lata, a inaczej, kiedy myślimy o tym, by kupić mieszkanie pod wynajem, np. studentom. Niezależnie od celu inwestycji, warto rozważyć współpracę z biurem nieruchomości. Dlaczego?

Oszczędność

Pierwsza sprawa, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, to oszczędność czasu. Decydując się na współpracę z biurem nieruchomości, ciężar poszukiwań odpowiedniego lokalu spada na jego pracowników. Nie musimy spędzać godzin przed monitorem, by znaleźć odpowiednią nieruchomość. Na podstawie naszych preferencji, specjaliści z danej agencji będą wysyłać nam tylko te propozycje, które spełnią nasze wymogi. Profesjonalne agencje nieruchomości (np. Sverum z Częstochowy) dysponuje również własną bazą lokali i niekiedy będzie w stanie zaoferować nam dane lokum po preferencyjnej cenie.

Bezpieczeństwo

Rynek nieruchomości rządzi się własnymi prawami. Zwykle obraca się tutaj dużymi kwotami. Choć wszystkie czynności regulowane są tu prawem, nie oznacza to, że możemy zapomnieć o czujności. Katalog nadużyć ze strony sprzedających jest znaczny. Możemy spotkać się ze sprzedawcami, którzy jedynie podszywają się pod właścicieli lokalu. Częstą praktyką jest również maskowanie złego stanu technicznego danej nieruchomości – szybki remont pozwala odświeżyć mieszkanie z zewnątrz. Przy zakupie warto pamiętać o tym, by dokładnie sprawdzić warunki techniczne danego mieszkania. Zdarza się również, że nieuczciwy sprzedawca zaoferuje nam mieszkanie z… mieszkańcem – osobą, która posiada prawo dożywotniego mieszkania w określonym lokalu. Trzeba również sprawdzać adres na każdym dokumencie, gdyż może zdarzyć, że podpiszemy dokument dotyczący zupełnie innego mieszkania, niż planowaliśmy. Wszystkich tych sytuacji unikamy, decydując się na współpracę z agencją nieruchomości.

Doradztwo

Pracownicy danego biura nieruchomości to fachowcy, którzy od lat obserwują trendy na rynku nieruchomości. Będą w stanie podpowiedzieć nam, kiedy warto zakupić mieszkanie, a kiedy lepiej się z tym wstrzymać. W zależności od celu zakupu, mogą dać pewne wskazówki co do różnych rozwiązań architektonicznych w mieszkaniu. Dzięki swojej wiedzy, będą również pomocni w negocjacjach.

Legalność

To, co najważniejsze przy zakupie mieszkania we współpracy z agencją nieruchomości, to legalność całej transakcji. Pracownicy będą w stanie pomóc nam przy wielu sprawach formalnych, związanych z wizytami u notariusza czy w urzędzie skarbowym. Zakup mieszkania wiąże się bowiem z dodatkowymi podatkami, jak choćby podatek od czynności cywilno-prawnych. Dla wielu osób równie istotne będzie to, że coraz częściej biura nieruchomości pomagają swoim klientom w uzyskaniu kredytu hipotecznego na zakup mieszkania. Znacznie przyspieszy to czas całej procedury, a nam pozwoli uporać się ze stresem, jaki z pewnością pojawi się przy załatwianiu wszelkich spraw prawnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here