Domowe biuro – jak je urządzić?

Pracujesz w domu? Potrzebujesz pomieszczenia, w którym możesz się skoncentrować? Dowiedz się, jak urządzić domowe biuro, by pozytywnie wpływało na jakość Twojej pracy i skupienie.

Praca w domu

Coraz bardziej popularną formą pracy jest praca w domu. Może być to praca etatowa i codzienna bądź wieczorna. W domu mogą pracować osoby z różnych branży. Poczynając od lekarzy, którzy w swoich domach aranżują prywatne gabinety, kończąc na programistach, którym potrzebny jest „jedynie” komputer i dostęp do Internetu. Praca w domu jest na pewno wygodna, a obecnie staje się także bardzo modna. Jednak na pracujących w domu czekają pewne pułapki. Jedną z nich jest brak rozgraniczenia życia prywatnego od zawodowego, co może skutkować brakiem koncentracji i mniejszą efektywnością w pracy. Dlatego tak ważne jest, aby w swojej domowej przestrzeni wyznaczyć sobie jedno miejsce, które będzie przeznaczone na pracę. Jak to zrobić?

Analiza potrzeb

Zanim przystąpisz do aranżowania swojego zawodowego kącika, prześledź swoje potrzeby i zastanów się nad specyfiką swojej pracy. Odpowiedz sobie na pytania:

  • Co jest mi niezbędne w pracy?
  • Ile czasu pracuję?
  • Czy będę przyjmować gości? (rozmowy na Skype, spotkania służbowe)
  • Pracuję w ciszy czy lubię głośną muzykę?
  • Ile miejsca potrzebuję?

Na podstawie odpowiedzi na powyższe pytania będzie można wybrać rodzaj pomieszczenia: wyodrębniony fragment salonu czy pomieszczenie zamykane na klucz?

Gdzie stworzyć miejsce pracy?

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, jakim jesteś człowiekiem i jakich warunków potrzebujesz do pracy. Jeżeli jesteś typem osoby, którą wszystko dokoła rozprasza – znajdź pokój, który jest jak najbardziej oddalony od pomieszczeń takich jak salon czy kuchnia. Dzięki temu, żadna rozmowa domowników nie wybije Cię z rytmu pracy. Jeżeli natomiast nie przeszkadza Ci hałas, a Twoją kreatywność jest pobudzana poprzez odczuwanie dużej ilości bodźców jednocześnie – stwórz domowe biuro jako integralną część swojego salonu czy sypialni.

Ile miejsca i jakich mebli potrzebujesz?

Analiza rodzaju pracy pozwoli także na określenie ilości potrzebnej do pracy przestrzeni, a także jego wyposażenia. Kluczem do dobrego samopoczucia, zapału i motywacji w pracy jest dobrze urządzona i zorganizowana przestrzeń. Jeżeli potrzebujesz ciszy i spokoju – biuro powinno być tylko i wyłącznie Twoją przestrzenią. Należy traktować je nie jako pomieszczenie domowe, ale pomieszczenie zawodowe. Ważne jest, aby aranżacja biura odbiegała stylem od reszty domu.

Aranżacja domowego biura

Jeżeli nie masz warunków do tego, by wygospodarować cały pokój na domowe biuro spraw, aby miejsce Twojej pracy odróżniało się nieco od całości domu. Może być to inny kolor ściany w tym miejscu bądź inne wykończenie podłogi. Zwróć uwagę, co znajduje się za Tobą. Jest to istotne szczególnie wtedy, gdy prowadzisz rozmowy video ze swoimi klientami bądź przełożonymi. Zrezygnuj także z klasycznego biurka na rzecz bardziej efektownego włoskiego stolika.

W osobnym pokoju doskonale sprawdzą się luksusowe, ale nowoczesne meble włoskie z Wrocławia. Innowacyjne rozwiązania i efektowne kształty biurek i regałów pozwolą na stworzenie eleganckiej, a jednocześnie minimalistycznej przestrzeni. W tak urządzonym biurze na pewno Twoje samopoczucie znacznie się poprawi, a praca stanie się czystą przyjemnością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here