Dźwigi osobowe w wieżowcach: czy jeden na klatkę to za mało?

0
1373

Windy to urządzenia, bez których funkcjonowanie w wysokich wieżowcach byłoby dosłownie drogą przez mękę. O ile wdrapanie się na czwarte piętro w bloku nie jest jeszcze dużym wyzwaniem, o tyle pokonanie wyższych pięter to ogromna mordęga. Zwłaszcza dla ludzi starszych, schorowanych i niepełnosprawnych, ale też dla młodych – niosących ciężkie zakupy lub prowadzących wózek z małym dzieckiem.

Konieczność montażu wind

Instalacja dźwigów osobowych w wieżowcach została więc niejako wymuszona względami praktycznymi. Zapewniając mieszkańcom bloku wygodę i komfort docierania do swoich domów windy pełnią też rolę zwykłego środka transportu do przenoszenia większych gabarytów. Są wręcz nieodzowne w przypadku remontu, zakupu nowych mebli czy wnoszenia dużych sprzętów RTV i AGD. Windy osobowe od http://www.komponentylift.pl/produkty/dzwigi-osobowe w wieżowcach są dzisiaj ich obowiązkowym wyposażeniem, o którym wprost mówi prawo budowlane. Kwestią sporną pozostaje to, czy wystarczy tylko jedna na klatkę, czy trzeba ich montować więcej.

Udźwig wind w wieżowcach

W praktyce liczba wind w danym projekcie budowlanym powinna odpowiadać potrzebom  udźwigu i wydajności. W tym pierwszym przypadku można wybrać różne rozwiązania, np. zainstalować dwie windy, z których każda ma udźwig po 600kg albo zdecydować się na jedną, ale z udźwigiem do 1200 kg. Większe gabarytowo windy osobowe sprawdzają się raczej w niskich wieżowcach, gdzie ruch jest znacznie mniejszy, ale jednocześnie może podróżować dźwigiem nawet ponad dziesięć osób. To też rozwiązanie do wszelkiego typu budynków instytucjonalnych i publicznych.

Względy wydajnościowe

Sam udźwig to nie jedyny parametr, na który muszą zwracać uwagę konstruktorzy budowlani oraz architekci. Istotna jest też wydajność windy osobowej, czyli szybkość jej jazdy i możliwość płynnej obsługi ruchu. Jeśli klatka schodowa ma tylko trzy lub cztery mieszkania na każdym piętrze, ruch będzie mniejszy i w zupełności wystarczy jedna winda. Jednak gdy klatki są większe, a w nowoczesnym budownictwie liczą już nawet po dziesięć mieszkań w długim holu, to konieczne będzie zamontowanie przynajmniej jeszcze jednego dźwigu osobowego do sprawnej obsługi mieszkańców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here