Eko-remont – o czym warto pamiętać?

Każde mieszkanie, choćby było w jak najlepszym stanie, raz na kilka lat wymaga remontu. Pomalowanie ścian, odświeżenie podłóg, zmiana aranżacji – to tylko niektóre z czynności, które należy wtedy wykonać. Remonty bywają czasochłonne i kosztowne, dlatego należy je bardzo dobrze przemyśleć i ustalić wszystkie szczegóły. Nie wolno przy tym zapomnieć o zdrowiu domowników i poszanowaniu środowiska. Warto sięgać po ekologiczne materiały, które będą przyjazne zarówno dla człowieka, jak i środowiska naturalnego.

Malowanie ścian – czego unikać?

Jedną z podstawowych czynności wykonywanych podczas remontu jest malowanie ścian. Jednak wiele osób zapomina, że używane do tego celu farby emulsyjne zawierają szkodliwe dla zdrowia żywice, które mogą podrażniać drogi oddechowe. Najbezpieczniej jest zatem unikać farb rozpuszczalnikowych, których skład opiera się na substancjach chemicznych, m.in. emitującej groźne toksyny benzynie lakowej. Należy wybierać środki hypoalergiczne i ekologiczne. Dobrym rozwiązaniem jest wybór farb akrylowych, które nie zawierają rozpuszczalników ani żadnych innych substancji toksycznych. Oprócz odpowiedniej jakości farby, warto pomyśleć o wyborze narzędzia, które zostanie użyte do jej nałożenia. Optymalne będzie użycie wałków z krótkim włosiem. Taka konstrukcja zapobiegnie rozchlapywaniu farby na znajdujące się w pobliżu powierzchnie.

Fototapety – bezpieczny i przyjemny w dotyku zamiennik farb

Najlepszy, a jednocześnie najbezpieczniejszy dla środowiska wybór w przypadku ozdabiania ścian to fototapety. Trzeba jednak wybierać tylko te wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, jedwab czy celuloza. Jak się okazuje, połączenie dbałości o środowisko z efektownym designem, wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Tapety winylowe od Decormint.com, z łatwością spełniają obydwa wymienione warunki. Są w pełni bezpieczne – można je stosować zarówno w salonie, sypialni, jak i pokoju dziecięcym. Wszystko dzięki ekologicznemu i bezzapachowemu wydrukowi. Co ważne tapety są nie tylko bezpieczne dla otoczenia, ale też przyjemne w dotyku, a przy okazji funkcjonalne – pomagają dodatkowo ogrzać pomieszczenie i stanowią naturalną barierę przed niepożądanymi dźwiękami.

Podłogi – jak je odnowić?

Pomalowanie lub położenie nowych tapet na ścianach to nie wszystko. Warto pomyśleć również o odnowieniu podłóg. Najprościej jest odświeżyć stare panele. Można to zrobić za pomocą lakieru. Najlepiej wybrać akrylowy, który jest bezbarwny i bezwonny. Ciekawym pomysłem będzie także użycie specjalnego lakieru aromatyzowanego, za pomocą którego, można w łatwy sposób wprowadzić do pomieszczenia aromat lasu czy kwiatów. Lepiej zrezygnować z lakierów poliuretanowych, które wprawdzie są trwalsze, ale zdecydowanie bardziej szkodliwe. Innym sposobem na remont podłogi będzie położenie wykładziny. Dobry pomysł to wybór wysokiej jakości wykładziny z naturalnych włókien, np. bawełny, lnu lub juty. Takie materiały doskonale sprawdzą się na powierzchniach, po których domownicy chcą chodzić gołymi stopami. W przypadku łazienki i kuchni, można zastosować materiały recyklingowe i ułożyć tam płytki pochodzące z tzw. zbitek. To ekologiczne, a jednocześnie efektowne rozwiązanie.

Przemyślane dodatki i meble w stylu eko

Nie tylko samo wykonanie remontu powinno być przeprowadzone w zgodzie z ekologią. Ważny jest także dobór odpowiednich mebli i dodatków. Krzesła, stoły czy kanapy, powinny być wykonane  z naturalnych materiałów. Podobnie jest w przypadku zasłon i firanek, które dodatkowo, powinny być lekkie i przewiewne. Najlepiej, żeby urządzenia kuchenne i łazienkowe były wykonane ze szkliwa odpornego na osad. To pozwoli w późniejszym czasie zmniejszyć zużycie środków czystości. Dobrym pomysłem jest poszukiwanie mebli i wszelkiego rodzaju akcesoriów na pchlich targach. To właśnie tam można bardzo często znaleźć designerskie perełki, które po niewielkiej renowacji okazale się prezentują i stanowią wyjątkową dekorację mieszkania.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here