Funkcjonalna szafa przesuwna

Dobieranie szaf do domu czy mieszkania wiąże się kilkoma aspektami – meble przede wszystkim muszą pasować wielkością do pomieszczeń oraz odpowiadać potrzebom domowników. Powinny być dość pojemne, ale też z odpowiednią liczbą półek, szuflad i drążków, by pomieścić wszystkie ubrania i akcesoria. Jednak nie zawsze jest miejsce na większą szafę – wtedy najlepszym rozwiązaniem może być szafa przesuwna.

Szafa przesuwna o dużej funkcjonalności

Szafa przesuwna https://www.amdk.pl/szafy/rodzaj–szafy-przesuwne powinna spełniać odpowiednie funkcje, zależnie gdzie zostanie docelowo umieszczona. Przykładowo postawiona w przedpokoju powinna mieć przynajmniej jeden drążek, na którym można będzie zawiesić wszelkie kurtki i płaszcze całej rodziny. Pod wieszakami zaś mogą znajdować się półki lub specjalne regały na buty. Warto, by taka szafa była dość głęboka, ponieważ w przedpokoju często chowa się przedmioty nie używane codziennie. Najlepiej też zakupić model z lustrem na drzwiach, by można się było w nim przeglądnąć przed wyjściem.

Z kolei wybierając szafę przesuwną do sypialni, warto szukać modeli, które mają dodatkowe półki na górze, gdzie można schować zapasy pościeli, ręczników czy obrusów. W sypialni przyda się też szafa z wieloma szufladami na bieliznę i drobne akcesoria, jak paski czy krawaty. Szafa przesuwna sprawdzi się też w pokoju dziecka lub nastolatka – wtedy w meblu można schować zarówno ubrania i dodatki, jak i plecaki szkolne czy różne gadżety.

Trzeba też pamiętać, że szafa przesuwna będzie funkcjonalna wtedy, kiedy będzie wykonana solidnie i z dobrej jakości materiałów, by była stabilna i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu mebel przetrwa nawet wiele lat, a ewentualna wymiana szafy będzie spowodowana na przykład zmianami aranżacyjnymi w mieszkaniu. W przypadku szaf przesuwnych, trzeba w dodatku wybrać model, w którym drzwi poruszają się cicho i gładko – bez zacinania się i wypadania z prowadnic.

Szafy przesuwne – do jakich aranżacji pasują?

Zależnie od konkretnego modelu szafy przesuwnej, można ją dopasować do większości aranżacji. Przykładowo w nowoczesnym salonie można postawić prostą, elegancką czarną szafę z lustrem na jednej połowie. Nowoczesne szafy są duże, ale mają szerokie fronty ruchome, dzięki czemu wyglądają bardzo szykownie. Strona bez lustra może pozostać gładka lub zdobiona kilkoma efektownymi paskami, na przykład w srebrnym kolorze. Dzięki połyskliwym akcentom szafa będzie też pasowała do aranżacji w stylu glamour.

Szafa przesuwna to też doskonały wybór do pomieszczeń wykańczanych w stylu skandynawskim, gdzie motywem dominującym jest obecność naturalnych surowców, geometryczne kształty, funkcjonalność i maksymalna prostota. Mile widziane są meble sięgające aż po sufit, by całkowicie wykorzystać dostępną przestrzeń. W takiej stylistyce będą pasować na przykład szafy w naturalnym kolorze drewna, bez żadnych zdobień i o prostej formie. Z kolei proste czarne szafy o metalicznym akcencie mogą też pasować do wnętrz:

  • industrialnych,
  • loftowych,
  • modernistycznych/futurystycznych,
  • abstrakcyjnych.

Szafa przesuwna do niewielkich pomieszczeń

Wybierając szafy przesuwne, można o wiele bardziej praktycznie urządzić pokoje niewielkie, gdzie ilość wolnego miejsca jest znacznie ograniczona. W takich pomieszczeniach często jedne meble blokują inne i otwieranie szaf w tradycyjny sposób okazuje się bardzo kłopotliwe. Wtedy doskonałym rozwiązaniem może być właśnie szafa przesuwna, która otwiera się na boki, więc może stać nawet tuż za fotelem czy stołem. Wtedy można sięgnąć po potrzebne przedmioty czy ubrania bez każdorazowego odsuwania połowy mebli w pokoju. Tego typu szafy to też dobry pomysł na urządzanie niewielkich mieszkań osób starszych, dla których łatwy dostęp do wnętrza mebla jest bardzo ważny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here