Hygge to duńskie słowo, które można przetłumaczyć jako komfort albo przytulność. To koncept, który stał się popularny również w Polsce, szczególnie w aranżacji wnętrz. W tworzeniu aranżacji hygge bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego oświetlenia. Co warto wybrać?

Głównym celem hygge jest osiągnięcie komfortu, wewnętrznej równowagi, szczęścia i bezpieczeństwa. Koncept ten jest popularny w szczególności w krajach skandynawskich. To tam przez większość roku jest ciemno i zimno, więc Skandynawowie wiele czasu spędzają w domach. Dzięki wykorzystaniu koncepcji hygge można stworzyć takie wnętrza, które dają wrażenie ciepła i przytulności – idealne do wypoczynku samemu albo spotkań ze znajomymi.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, we wnętrzach hygge ważne jest oświetlenie. Zatem jeśli chcemy przygotować taką aranżację, nie możemy wybrać pierwszej lampy z brzegu. Tutaj liczy się przede wszystkim różnorodność źródeł światła oraz odpowiednia barwa światła – ciepła.

Lampy we wnętrzach hygge nie mogą dawać mocnego, oślepiającego światła. Powinno być to światło rozproszone, przytłumione. Gdy będziemy chcieli uzyskać światło mocniejsze, należy wykorzystać do tego celu lampy stojące czy biurkowe.

Jeśli chodzi o sam wygląd lamp, dominują przede wszystkim te w stylu skandynawskim. Warto sprawdzić lampy Massive, które doskonale wpisują się w ten styl. To lampy z metalowymi kloszami, bardziej industrialne, lampy z pojedynczymi, dużym kloszami, na przykład z papieru, rattanu, z tworzywa sztucznego tworzącego misterne układanki.

Nie można zapominać również o tym, że we wnętrzach w stylu hygge bardzo ważne są świece. Większość Duńczyków każdego dnia zapala świece, ponieważ możemy wtedy natychmiast wprowadzić do wnętrza przytulność. Możemy wybrać różne lampiony, świece bryłowe, cienkie świece w świecznikach, ale też modne teraz świece LED, które działają na baterie.

Wiele inspiracji można znaleźć już teraz w internecie – oświetlenie w stylu hygge wcale nie jest trudne w przygotowaniu. Gdy chcesz mieć dom oświetlony klimatycznie i stylowo, to propozycja dla ciebie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here