Jak wybrać drzwi wewnętrzne

Żaden dom, czy też mieszkanie nie może się obyć bez drzwi. Pomagają one w aranżacji przestrzeni, dzielą powierzchnię na strefy użytkowe, zapewniają dyskrecję i mają niebagatelny wpływ na charakter pomieszczeń. Jak wybrać drzwi, aby nie tylko skutecznie wykorzystać ich cechy funkcjonalne, ale też przez maksymalnie długi czas móc cieszyć się walorami estetycznymi?

Drewno czy płyta drewnopochodna?

Oferta rynkowa drzwi wewnętrznych jest olbrzymia. Wybór modeli, wzorów, kolorów i wykończeń potrafi przyprawić o zawrót głowy. Znajdziemy tu zarówno wersje klasyczne, jak i na wskroś nowoczesne. Przebierać możemy wśród skrzydeł pełnych i w różnym stopniu przeszklonych, a ogromny asortyment zamków i klamek pozwala na daleko idącą personalizację gotowego wyrobu. Zakup powinien być starannie przemyślany – drzwi, choćby ze względu na swoje wymiary, stanowią istotny i dobrze zauważalny element wystroju. Warto tę cechę wykorzystać do podniesienia estetyki wnętrza, koniecznie jednak trzeba pamiętać, że zbyt pochopna decyzja może zrujnować nawet najpiękniejszą koncepcję projektową.

Decydujący wpływ na wrażenie ogólne ma materiał, z którego wykonane zostały drzwi. Odłóżmy na bok drzwi wykonane w całości ze szkła lub szkła i aluminium i skupmy się na bardziej klasycznych rozwiązaniach. Do wyboru mamy skrzydła drzwiowe wykonane z drewna lub z płyt drewnopochodnych. Zacznijmy od drugiego wariantu. Najczęściej spotykane rodzaje płyt to MDF lub HDF. Stanowią one rodzaj płyty pilśniowej i różnią się między sobą gęstością, a co za tym idzie wytrzymałością – MDF to płyta podstawowa o mniejszej gęstości włókien, HDF charakteryzuje się wyższą gęstością i większą twardością. Płyty wykończone są laminatem, okleiną syntetyczną lub fornirem. Bez problemu znajdziemy drzwi w dowolnej kolorystyce lub takie, które udają kamień, materiał lub drewno.

Siła natury

Alternatywę stanowią drzwi wykonane z naturalnego drewna. Nie muszą niczego imitować, piękno leży w ich naturze. W przypadku drzwi drewnianych bardzo dobrze sprawdza się prosta forma, co nie oznacza, że jesteśmy skazani na jeden, zunifikowany wzór. Drewno łatwo poddaje się obróbce, stanowi też doskonały materiał konstrukcyjny. O rozpiętości gamy stylistycznej może świadczyć oferta firmy 4iQ Group, która zajmuje się sprzedażą drzwi drewnianych o wyjątkowo wysokiej jakości. Dobór asortymentu udowadnia, że kojarzone zazwyczaj z klasyką i tradycyjnymi rozwiązaniami, drzwi drewniane świetnie sprawdzają się także w nowoczesnych, a nawet industrialnych wnętrzach. Bogactwo wzorów i kolorów umożliwia dobranie produktu, który będzie stanowił uzupełnienie każdej indywidualnej koncepcji aranżacji wnętrza. 

Warto zauważyć, że drzwi drewniane, poza walorami estetycznymi, posiadają także atrakcyjne cechy użytkowe. Drewno jest dobrym izolatorem termicznym i akustycznym, jest też trwałe i odporne zarówno na wilgoć, jak i uszkodzenia mechaniczne. Łatwo poddaje się renowacji, a ten fakt sprawia, że małym nakładem pracy i środków będziemy mogli przez długie lata cieszyć się ich naturalnym pięknem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here