Jak wymienić zawiasy w desce wolnoopadającej?

Remont łazienki z pewnością nie jest zadaniem prostym. Odpowiednie dobranie danych elementów wyposażenia, które jeszcze powinno być estetyczne, a także i funkcjonalne, rozmieszczenie ich – to nie lada wyzwanie nie tylko dla laików, ale także i projektantów wnętrz. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważnym produktem, jest dobrze dobrana deska sedesowa. Ma ona wpływ nie tylko na komfort użytkowania, ale także i na bezpieczeństwo – szczególnie najmłodszych domowników. Czasem jednak na skutek normalnej eksploatacji dochodzi do uszkodzeń. Jeśli interesuje cię deska wolnoopadająca naprawa – koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Deska wolnoopadająca naprawa – czy można zrobić to samodzielnie?

Deska sedesowa jest integralną częścią każdej miski lub kompaktu. Na rynku znajdują się różne modele, które różnią się nie tylko estetyką i rozmiarem, ale także i jakością wykonania. Zwykłe deski sedesowe są wykonane z plastiku. W efekcie czego materiał ten często pęka, zawiasy się poluźniają, a deskę trzeba wymieniać raz na jakiś czas. Naprawa zwykłych desek ze względu na niską jakość wykonania jest nie tylko mało opłacalna, ale i trudna do wykonania.

Inaczej jest w przypadku desek z systemem wolnego opadania. Modele te wyposażone zostały w specjalny system, dzięki któremu deska sama opada w sposób wolny. Zazwyczaj modele te wykonywane są z duroplastu. Materiał ten jest niezwykle trwały, odporny na wiele czynników, antyseptyczny. Istotne jest także to, że swoją estetyką przypomina ceramikę. deska wolnoopadająca naprawa natomiast jest możliwa i do wykonania samodzielnie.

deska sedesowa naprawa

Deska wolnoopadająca naprawa – co musisz wiedzieć przed przystąpieniem do pracy?

Od czego zacząć naprawę desek wolnoopadających? Przede wszystkim należy ustalić jaki jest to model i od jakiego producenta pochodzi. Wydaje się dziwne i banalne. Jednak często pierwsza naprawa deski z systemem wolnego opadania następuje nawet kilka lat od zakupu, oczywiście w zależności od użytkowania. Z tego względu nie każdy pamięta czy trzyma faktury potwierdzające dany model deski.

Wiele markowych modeli posiada logo, nazwę na zewnątrz. Wtedy wystarczy na podstawie kształtu lub wymiarów ocenić wizualnie jaka jest seria deski. Możne też zawsze przesłać zdjęcie deski do sklepu, w którym była kupiona. Niestety dotyczy to tylko branżowych sklepów a nie marketów. W marketach bowiem nawet po krótkim czasie od zakupu może nie być w ofercie danych desek, nie mówiąc już o częściach zamiennych do nich.

miska wc

Naprawa deski wolnoopadającej – jak to zrobić krok po kroku?

Co może zepsuć się w desce wolnoopadającej? Przede wszystkim system wolnego opadania. Dzieje się tak zazwyczaj w związku z niewłaściwą obsługą urządzenia. Wtedy, gdy nie pozwalamy desce samodzielnie opaść, gdy jest ona dociskana ręką. Uszkodzenia zdarzają się również na skutek normalnego zużycia. Przed wymianą zawiasów na nowe, można spróbować po prostu naprawić stare. Często zabieg taki jest po prostu wystarczający.

W tym celu należy zdemontować zawiasy do deski sedesowej. Następnie należy dokładnie umyć je wodą z płynem. Może być to płyn do mycia naczyń. W dalszej kolejności po osuszeniu należy wstrzyknąć w szczelinę pomiędzy wałek a szczelinę olej parafinowy. Można też lekko odciągnąć węższy element. Po tym zabiegu, należy wytrzeć zawias do sucha i kolejno zamontować.

Dobrze wykonany zabieg powinien znacznie poprawić funkcjonalność deski sedesowej. Jeśli tak się nie stanie, być może konieczna będzie wymiana zawiasów. Na szczęście w przypadku markowych desek takie części zamienne dostępne są w regularnej sprzedaży, nawet wiele lat po wycofaniu danego modelu z rynku, poza tym wymiana ich nie jest skomplikowana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here