Jak zaaranżować duże okna w mieszkaniu?

Duże okna na pozór mają same zalety, gdyż powiększają optycznie przestrzeń i sprawiają, że więcej światła dziennego wpada do mieszkania. Mogą być jednak trudne do aranżacji, bo część rozwiązań w przypadku nietypowo dużych okien się nie sprawdza.

Okna o nietypowym podziale

W nowoczesnym budownictwie coraz chętniej stawia się na naprawdę duże okna, co jest ogromną zaletą z punktu widzenia właścicieli mieszkań. Poprawia jednak również wygląd samych budynków mieszkalnych, które przy sporej ilości wielkopowierzchniowych szyb prezentują się bardziej okazale. Problem pojawia się w momencie, kiedy mieszkańcy zaczynają zastanawiać się nad aranżacją okien, szczególnie tych bardzo szerokich, do których najpopularniejsze obecnie rolety dzień noc niekoniecznie pasują. Najtrudniej jest dobrać odpowiedni system rolet do nieotwieranych szyb o bardzo dużej szerokości (powyżej 1,80 m). Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie zasłon na zewnętrznych karniszach. Nowoczesne karnisze sprawdzą się bowiem w przypadku każdego rodzaju okien, a ich wygląd można z powodzeniem dopasować zarówno do wnętrz minimalistycznych, jak i tradycyjnych czy rustykalnych. 

Jeśli nie chcemy zasłaniać całkowicie dużego okna

Firany i zasłony bywają dobrym rozwiązaniem w przypadku dużych okien, jednak nie ulega wątpliwości, że nieco zmniejszają optycznie wnętrze. Jeśli chcemy zachować minimalizm, lepiej jest pomyśleć o plisach lub żaluzjach montowanych w ramie okiennej. Takie rozwiązania są nie tylko eleganckie, ale również bardzo praktyczne, bo zarówno plisy, jak i żaluzje można łatwo oczyścić. Plisy to osłony, które można zaciągać nie tylko z góry do dołu, ale również z dołu do góry, a nawet przesunąć materiał tylko na środek okna. Są więc doskonałym kompromisem pomiędzy zachowaniem prywatności a utrzymaniem dostępu do światła dziennego w pomieszczeniu. To bardzo wygodne w mieszkaniach na parterze, gdzie można plisę umieścić nawet na środku okna i uniknąć wścibskiego wzroku przechodniów. Plisy sprawdzą się jednak także na najwyższych piętrach, gdzie materiał może być spuszczony na sam dół, dzięki czemu w mieszkaniu długo będzie jasno. Dodatkowo można zamówić plisy z materiału o właściwościach termoizolacyjnych, które latem odbijają promienie słoneczne, zaś zimą pomagają w utrzymaniu ciepła w pomieszczeniu. Kolorów plis i materiałów, z których są wykonywane, jest naprawdę wiele, więc z łatwością można je dopasować do każdego stylu wnętrza.

Plisy doskonale nadają się do dużych okien, gdyż w przypadku szerokości powyżej 90 cm producenci stosują dodatkową żyłkę zabezpieczającą. Podczas gdy plisa w węższym oknie będzie miała dwie żyłki napinające, plisa w oknie powyżej metra będzie dodatkowo wyposażona w żyłkę pośrodku. 

Rozwiązania nietypowe 

W przypadku dużych okien można pokusić się o roletę ze wzorem. Przy osłonie o dużej powierzchni, montowanej do ściany, po zasłonięciu będziemy mieć dodatkową ozdobę wnętrza, przypominającą nieco obraz. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się we wnętrzach dużych i zaaranżowanych w stylu minimalistycznym. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here