Nieszczelne okna to utrata ciepła ogrzewania w zimie, ale również niemożność utrzymania w mieszkaniu czy domu odpowiedniej temperatury, o jaką dba klimatyzacja. Poza dobrymi materiałami, jakich należy użyć do uszczelnienia okien, przyda się także klej w sprayu.
Nawet najwyższej jakości taśmy do ciepłego montażu, które są samoprzylepne, warto wzmocnić stosując klej w sprayu. Taki klej świetnie sprawdza się w pracy przy niesprzyjających warunkach pogodowych, zapewnia dodatkową powłokę klejącą oraz świetnie gruntuje.
Jak stosować klej w sprayu krok po kroku?
Szczelina dylatacyjna wypełniona pianką, która utwardza się pod wpływem wilgoci, jest gotowa do kolejnego etapu uszczelniania. Wystarczy pozbyć się nadmiaru pianki, który zastygł i wystaje ze szczeliny. Folia paroszczelna, którą kleimy w wewnętrznej stronie okna musi przylegać całą swoją płaszczyzną do muru. Nie zawsze jednak jest tak, że pasek z klejem butylowym jest równomiernie rozprowadzony na całej szerokości folii, ponadto materiał, z którego zrobiony jest mur, często jest pylący, stąd przydaje się właśnie klej w sprayu.
Primer, w postaci kleju kontaktowego wiąże wcześniej przygotowaną ścianę, gruntuje oraz pozostawia na tyle dużą warstwę kleju, że nawet w miejscach, gdzie kleju butylowego będzie nieco mniej, taśma będzie ściśle przylegać. Co istotne warto zadbać o właściwe położenie samej taśmy, która powinna być dociśnięta do muru, co najlepiej wykonamy za pomocą wałka o szerokości taśmy.
Jak wybierać klej w sprayu?
Tym, na co warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze kleju, który ma wzmocnić szczelność taśmy/folii – czy tej wewnętrznej, czy zewnętrznej – jest wydajność. Klej w sprayu musi być dość lekki i stosunkowo rzadki, by można było go stosować przez rozpylenie. Taka konsystencja sprawia, że skład chemiczny kleju musi być na tyle dobrze opracowany, by zachować odpowiednią wydajność.
W zależności od chłonności i rodzaju powierzchni, na której klej zostanie zastosowany, dobrą wydajnością będzie ta między 40 a 80 metrów bieżących (przy opakowaniu o pojemności 500 ml). Przy czym idealnymi warunkami do stosowania tego rodzaju primerów będzie temperatura pomiędzy 10 a 25 stopni Celsjusza. Wyższe temperatury mogą prowadzić do szybszego odparowania kleju i konieczności zastosowania jego grubszej warstwy.
Konieczne podczas wyboru kleju będzie też sprawdzenie, czy producent taśm nie wyklucza stosowania dodatkowego kleju dla konkretnej odmiany taśmy – zawsze takie informacje będą na opakowaniu taśm. Ogólnie rzecz biorąc, jednak nie powinno być z tym problemu, bo w większości przypadków idealnym dopełnieniem do taśm będących połączeniem folii nieprzepuszczającej wilgoci i włókniny są właśnie kleje w sprayu.