Kiedy opłaca się wynająć dźwig, zamiast go kupować

Zakup własnych maszyn jest dla wielu firm opcją domyślną, bo w założeniu ma dać największą elastyczność. W praktyce jednak bardzo często jest to zupełnie nieopłacalne, a na tym wcale się lista wad nie kończy. Kiedy, zamiast kupować dźwig, lepiej go wynająć? Oto kilka scenariuszy.

Wynajmij dźwig, żeby redukować koszty

Prawdopodobnie, gdyby wynajem dźwigów stosować stale przez wiele lat, cały czas mając maszyny na swoim placu, to zakup byłby jednak tańszy, ale przecież nawet wielu największych wykonawców z dźwigów korzysta tylko epizodycznie. To oznacza, że przez sporą część roku ten sprzęt nie jest potrzebny. A przecież nieużywany dźwig też generuje pewne koszty związane choćby z serwisem, konserwacją czy rozkonserwowaniem po przestoju. Wynajem pozwala obniżyć koszty, ponieważ płaci się tylko za okres faktycznego używania dźwigu.

Wynajem dźwigu lekiem na problemy z obsługą

Wynajem dźwigów razem z obsługą operatorską to proste rozwiązanie braku odpowiednich specjalistów na wolnym rynku i wysokimi kosztami ich zatrudnienia. O ile w prostych projektach faktycznie jeszcze sprawdzi się wielu operatorów, to przecież place budów są często niezwykle tłoczne i skomplikowane. Tutaj już w fazie przygotowań wykorzystuje się modelowanie 3D, żeby dźwig pracował bezpiecznie i wydajnie, a to już poziom umiejętności, którym dysponuje niewielka część operatorów. Może to więc nie jest to końca intuicyjne, ale wynajem dźwigów pozwala rozwiązać potężne problemy także z brakiem wykwalifikowanych operatorów na rynku pracy.

Mniej problemów z serwisem

Serwisowanie dźwigów jest naprawdę kłopotliwe. Nawet jeśli brać pod uwagę jedynie przeglądy okresowe i podstawowe prace utrzymaniowe, to trzeba znaleźć na to czas i miejsce, znów też trzeba skorzystać ze wsparcia osób, które są w stanie się tym profesjonalnie zająć. Dla wielu firm byłoby to poważnym problemem, a zaniechanie konserwacji lub napraw naraża wszystkich na placu na poważne niebezpieczeństwo. Wynajmując dźwigi, można te wszystkie obowiązki scedować na firmę, która oferuje te usługi. To znów nie będzie jedynie kwestia kosztów, ale też całej logistyki, a nie raz także rozbudowanej biurokracji, która towarzyszy niektórym pracom serwisowym na dźwigach.

Dostęp do lepszych technologii

Firmy, które kupują na własność dźwigi, często z przyczyn finansowych są ograniczone do starszych, a więc mniej ergonomicznych modeli o skromniejszych możliwościach. Decydując się na wynajem od sprawdzonego partnera, można mieć pewność, że zawsze do dyspozycji będzie dźwig najnowszej generacji, a nawet gdyby był nieco starszy, to w chwili produkcji byłaby to maszyna state-of-the-art i znacznie lepsza niż jakikolwiek dźwig, na którego zakup można by było sobie pozwolić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here