Kiedy warto zainwestować w zmiękczacz wody

W wielu gospodarstwach domowych występują problemy z twardą wodą. Kamień może szybko tworzyć się na urządzeniach i jest bardzo zauważalny. Może on również powodować uszkodzenia naszej skóry, włosów i ubrań. Musimy podjąć odpowiednie kroki, aby wyeliminować te problemy. Jest to możliwe poprzez zainstalowanie domowego systemu uzdatniania wody. Czym jest zmiękczacz wody? Jakie ma działanie? Do czego się nadaje? Na te wszystkie pytania odpowiemy.

Do czego służy zmiękczacz wody?

Zmiękczacze wody stają się coraz bardziej popularne. Zmiękczanie wody to proces pochłaniania pierwiastków powodujących twardość wody poprzez zastosowanie platformy wymiany jonowej. Pozwala to na wymianę zarówno jonów wapnia Ca++, jak i Mg++. Można liczyć na zapobieganie powstawaniu kamienia, którego pozbycie się może być dość trudne. Ze względów zdrowotnych do zmiękczacza wody dołączony jest specjalny zawór mieszający. Zawór ten pozwala na ustawienie ostatecznej twardości zmiękczonej wody. Jest to tak zwane 3dH.

Woda przepływa przez żywicę jonowymienną w zbiorniku. W ten sposób następuje wymiana. W żywicy znajduje się kilka ujemnie naładowanych obszarów, które przyciągają dodatnie kationy. Jony magnezu, wapnia i magnezu mogą być wymieniane na sodiony, które nie powodują twardości.

Dalsza wymiana jest niemożliwa, gdy wszystkie centra aktywne wymieniacza jonowego staną się zajęte przez wapń lub magnez. Urządzenie przechodzi w „stan regeneracji” i przepłukuje złoże samym roztworem solanki. Przywraca to pełną zdolność wymiany jonowej.

Co to jest zmiękczacz wody?

Wiele osób jest ciekawych, czym zajmuje się zmiękczacz wody. Eliminuje on osady z armatury sanitarnej i ścian kabin prysznicowych. Zmiękczacz wody powstrzymuje powstawanie kamienia kotłowego. Zmniejsza to wydajność kotła i wydłuża jego żywotność. Bardzo korzystny jest również brak kamienia w kotle. Ma to pozytywny wpływ na przekazywanie energii w wymiennikach.

Zmiękczacze wody zapobiegają również powstawaniu kamienia w czajniku i pralce. Pomaga to w zapewnieniu ich sprawnego działania. Zmiękczacze wody mogą być również stosowane w celu zmniejszenia ilości środków czystości, prania i produktów w domu. Miękka woda ma pozytywny wpływ na włosy, skórę i pranie.

Zmiękczacze wody są idealne dla rodzin z dziećmi, oraz domów z alergikami. Zmiękczacze wody sprawiają, że napoje i żywność smakują lepiej. Nie pozostawiają osadów, co znacznie ułatwia sprzątanie łazienek i kuchni, a także zmywanie naczyń.

Jak wybrać odpowiedni zmiękczacz wody do swoich potrzeb?

Wybór zmiękczacza wody nie jest łatwy. Zmiękczacz wody jest jednym z najbardziej popularnych i różnorodnych produktów wśród urządzeń uzdatniających wodę. Każdy dystrybutor i producent ma inną konstrukcję, a czasem także inne funkcje. Wszystkie zmiękczacze wody działają na tej samej zasadzie, więc wszystkie muszą mieć określone elementy.

Należą do nich system filtracji w postaci żywicy jonowymiennej, zaprogramowana głowica sterująca oraz zbiornik, w którym znajduje się sól regeneracyjna. Na rynku dostępnych jest wiele modeli zmiękczaczy. Najczęściej dzieli się je ze względu na wielkość i budowę. Istnieją dwa rodzaje zmiękczaczy wody: jednoczęściowe i kompaktowe.

Ta pierwsza grupa wyróżnia się tym, że wszystkie części znajdują się w obudowie wykonanej z tworzywa sztucznego. Zostały one zaprojektowane z myślą o zastosowaniu w domach jednorodzinnych i zajmują jak najmniej miejsca.

Model dwuczęściowy składa się z osobnego pojemnika do regeneracji soli oraz butli pod ciśnieniem ze złożem filtracyjnym wypełnionym głowicą sterującą. Zajmują więcej miejsca niż kompaktowe zmiękczacze wody i nie są tak atrakcyjne. Wytrzymują wyższe wartości twardości i powinny być stosowane przy wyjątkowo dużym zużyciu wody.

Przyjrzyjmy się różnym zmiękczaczom i upewnijmy się, że dokonujemy właściwego wyboru. Ten zakup powinien służyć przez wiele lat. Zmiękczacz wody w sklepie Oxyshop to z pewnością inwestycja na lata, z której będziemy zadowoleni. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here