W łóżku statystycznie spędzamy nawet jedną trzecią naszego życia. To wystarczający powód, aby zadbać o swój komfort snu oraz estetyczne otoczenie, które ma olbrzymi wpływ na nasze samopoczucie i jakość odpoczynku. Jednym z elementów, który może tu stanowić olbrzymi atut, są koce wełniane.
Choć sama wełna jest stosunkowo droga w stosunku do innych podobnych produktów, to jej kupno należy odczytywać jako swoistą inwestycję. Wełna posiada bowiem wiele właściwości, które pozytywnie wpływają nie tylko na jakość odpoczynku człowieka, ale także na jego zdrowie oraz komfort. Dodatkowo same koce z wełny doskonale prezentują się w sypialni jako element dekoracyjny. Dość bowiem wspomnieć, że sama pościel wełniana polecana jest jako element rehabilitacji leczniczej.
Właściwości zdrowotne
To, co najcenniejsze w wełnie, to oczywiście jej właściwości zdrowotne. Chodzi tu o jej szczególną cechę eliminacji jonów dodatnich, wpływ na łagodzenie wszelkich bólów pochodzenia reumatycznego czy mięśniowego, a także nerwobóli. Wełna posiada też skłonność do akumulacji ciepła, dlatego osoby, które cierpią z powodu zwyrodnienia kręgosłupa czy w jakikolwiek inny sposób potrzebują zapewnić sobie ciepło, powinny zdecydowanie wybrać koce wykonane z naturalnej wełny. Ich zalety doceniamy zwłaszcza w długie, chłodne zimowe wieczory, kiedy to chłód jest najbardziej uciążliwy. Dodatkowo wełna ma szczególną właściwość zwaną higroskopijnością. Ze względu na komórkową budowę wełna posiada dużą zdolność wchłaniania i utrzymywania wody przyswajanej z otoczenia. Wełna potrafi przyjąć parę wodną w ilości odpowiadającej nawet jednej trzeciej własnej masy, nie sprawiając w dotyku wrażenia wilgotnej. Oznacza to, że nawet jeśli temperatura pod kocem będzie na tyle wysoka, że zaczniemy się pocić, to inaczej niż w przypadku innych tkanin i materiałów, w tym przypadku nie obudzimy się zlani potem, niekomfortowo czując, jak mokry jest materiał i sam koc.
Czy tylko na zimę?
Myliłby się ten, kto sądzi, że jest to rozwiązanie tylko na zimowe wieczory. Koc z wełny doskonale sprawdzi się także wiosną oraz podczas ciepłego lata. Wszystko dlatego, że dzięki naturalnym właściwościom sama wełna niejako dostosowuję się do warunków panujących dookoła i zachowuje się zgodnie z panującą temperaturą. Oznacza to mniej więcej tyle, że kiedy jest zimno, to włókna wełny kurczą się, zapewniającym tym samym lepszą ochronę przed chłodem, a kiedy robi się ciepło, zaczynają się rozprężać, sprawiając, że nasze ciało jest lepiej wentylowane. To naturalna termoregulacja zapewni nam komfort wypoczynku pod kocem z wełny, bez względu na porę roku. Ostateczną zaletą wełny jest to, że nadaję się dla alergików. Ta właściwość jest możliwa dzięki lanolinie, która pokrywa każdy włos, chroniąc go przed zabrudzeniem oraz rozwojem bakterii i roztoczy.
Ponadto wełna sprawia, że nasza sypialnia wygląda dużo korzystniej oraz bardziej elegancko. Wełna jak wspomnieliśmy, nie należy do tkanin najtańszych, zatem wyposażenie w nią sypialni jest w pewnym sensie podkreśleniem naszego statusu. Wygląda bardzo korzystnie estetycznie oraz ładnie się prezentuje bez względu na styl, w jakim umeblowana jest sypialnia.