pellet

W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się kotły na biomasę. Jeśli rozważasz inwestycję w taki kocioł, to z pewnością staniesz przed koniecznością wyboru pomiędzy piecem opalanym pelletem i zrębkami. Aby ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy artykuł, w którym odpowiemy na pytania:

  • Jak zbudowane są nowoczesne kotły na biomasę?
  • Jakie aspekty wziąć pod uwagę przy wyborze kotła?

Zdobyte informacje na pewno pomogą Ci w podjęciu optymalnej decyzji odnośnie wyboru kotła do ogrzewania.

Jak zbudowane są nowoczesne kotły na biomasę?

Kotły na biomasę to urządzenia, które charakteryzują się pełną automatyzacją. Elementy składowe kotła to przede wszystkim zbiornik paliwa, elektryczny zapłon oraz szereg funkcji ułatwiających jego obsługę. Dokładna specyfikacja jest oczywiście uzależniona od konkretnego modelu kotła.

Do największych zalet kotłów na pellet i zrębki drzewne możemy zaliczyć komfort użytkowania oraz minimum czasu, jaki musisz poświęcić na ich obsługę. Kotły na biomasę zapewniają przy jednorazowym załadunku „stałopalność” na kilka dni. Dzięki rozbudowanym systemom magazynowania jesteś w stanie bez problemu zapewnić paliwo na cały okres grzewczy.

Warto podkreślić, że kotły na biomasę to nie tylko większy komfort użytkowania, ale także znaczna redukcja emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Wszystkie tego typu urządzenia powinny spełniać rygorystyczne normy dla kotłów na paliwa stałe, które obowiązują od 1 stycznia 2020 roku.

Jakie aspekty wziąć pod uwagę przy wyborze kotła?

Wybierając pomiędzy kotłem na zrębki i pellet, powinieneś wziąć pod uwagę kilka aspektów. Po pierwsze musisz przeanalizować dostępność poszczególnych rodzajów paliwa na Twoim rynku lokalnym. Pellet jest dystrybuowany na terenie całego kraju. W przypadku zrębki powinieneś zorientować się, czy jest możliwość zakupu odpadów w tartakach, nadleśnictwach lub zakładach zajmujących się obróbką drewna. Musisz wiedzieć, że zrębka ma relatywnie dużą gęstość nasypową. Jej transport na znaczne odległości jest w związku z tym nieopłacalny.

Kolejną kwestią do rozważenia jest możliwość magazynowania paliwa. Pellet jest zazwyczaj pakowany do worków o pojemności 15 kg. Zrębki są przeważnie dostarczane luzem lub w tzw. bigbagach. Aby magazynować zrębki, będziesz potrzebował aż 3 razy więcej miejsca niż w przypadku pelletu. W niektórych przypadkach może być to bardzo problematyczne. Bezwzględnie powinieneś zweryfikować wielkość swojej kotłowni. Urządzenia opalane zrębkami są większe od kotłów na pellet. W przypadku małej kotłowni może to stanowić problem.

Zwróć także uwagę na samą obsługę kotła. W obu przypadkach jest ona podobna, choć kotły na zrębki wymagają większej pracy przy załadunku. W przypadku zrębki nieco wyższe są także koszty eksploatacji. Reasumując kotły na pellet lepiej sprawdzą się w budynkach mieszkalnych, gdzie jest mniej miejsca na samo urządzenie oraz składowany opał. W przypadku większych budynków oraz zakładów produkcyjnych i usługowych zalecany jest montaż kotła na zrębki. Dzięki temu możesz obniżyć koszty eksploatacji budynku.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji dotyczących kotłów na biomasę, to koniecznie zajrzyj na stronę www.cichewicz.pl. Znajdziesz tam kompleksową ofertę kotłów c.o., które zostały podzielone ze względu na przeznaczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here