Meble Chesterfield – mariaż klasyki i elegancji

Moda rządzi się swoimi prawami. Trendy pojawiają się błyskawicznie, niektóre z nich trwają przez dłuższy okres, żywot innych to tylko mgnienie oka. Ta prawidłowość dotyczy zarówno projektantów odzieży, stylistów fryzur, jak i architektów wnętrz. W tym burzliwym oceanie nowinek i niekiedy zaskakujących pomysłów znajdziemy jednak ikony stylu, które od lat niezmiennie cieszą oglądających elegancją i bezpretensjonalnym wdziękiem.

Wykwintnie i wygodnie

Doskonałym reprezentantem ponadczasowego stylu są meble z linii Chesterfield. Słowo to stało się synonimem charakterystycznej kanapy, a historia tego nietuzinkowego mebla liczy sobie już ponad 200 lat. W pierwszej połowie XVIII wieku Philip Stanhope IV, hrabia Chesterfield zlecił zaprojektowanie i wykonanie kanapy, która będzie jednocześnie prosta i wykwintna. Dodatkowym, niezwykle ważnym warunkiem była taka konstrukcja siedziska, który umożliwi wygodne, a jednocześnie eleganckie wstawanie i zasiadanie. Zgodnie z tymi wytycznymi powstał projekt, który w niemal niezmienionej formie wizualnej przetrwał do dziś, a jego popularność nie tylko nie maleje, ale wręcz wzrasta.

Elementy wyróżniające i zapewniające natychmiastową rozpoznawalność stylu chesterfield to przede wszystkim szerokie i rozłożyste oparcia o równej wysokości części bocznych i tylnej oraz grube, pikowane obicia wykończone eleganckimi guzikami lub pinezkami. Początkowo w formie materiału obiciowego występowała skóra, z czasem także plusz. Gama obić poszerzała się, podobnie jak kolorystyka – do klasycznego brązu i zieleni dołączały kolejne barwy, dlatego problemem nie jest dziś zakup tego klasycznego mebla, na przykład w kolorze fioletu czy intensywnego różu. Obecnie oprócz sof i szezlongów możemy nabyć także fotele, krzesła, pufy i podnóżki.

Nie tylko do pałacowych wnętrz

Ze względu na swoją długą tradycję i wyszukane wzornictwo, meble Chesterfield wydają się być dedykowane do wnętrz klasycznych o dystyngowanym charakterze. Rzeczywiście, pikowane meble doskonale wpisują się w wykwintną atmosferę salonów i gabinetów. Swoim urokiem podkreślają wyczucie stylu właścicieli, stanowią też wyraźny, choć nienachalny symbol ich aspiracji. Nie oznacza to jednak, że Chesterfield to styl hermetyczny i ściśle przypisany jedynie do wytwornego otoczenia. Świetnie sprawdza się we wnętrzach o pozornie odległej i kontrastowej stylistyce. Industrialny loft, czy też chłodny skandynawski minimalizm będą stanowiły doskonałe tło dla ich klasycznych linii. Zestawienie nowoczesności z najlepszymi, ponadczasowymi wzorcami pozwoli osiągnąć wyjątkowy i wysmakowany efekt.

Gdzie udać się w poszukiwaniu tych stylowych mebli? Oferty antykwariatów oferujących oryginalne egzemplarze z epoki, to raczej propozycja dla posiadaczy pałaców i dworków i nie sprawdzi się ona w przypadku chęci wyposażenia domów i mieszkań.  Szukając mebli ładnych, ale jednocześnie funkcjonalnych, warto zwrócić uwagę na krajowych producentów. Wśród nich przodują Meble Ropez. Firma posiada w swojej ofercie kilka atrakcyjnych kolekcji w stylu Chesterfield. Znajdziemy tu zarówno niewielkie dwuosobowe kanapy, jak i zestawy przeznaczone dla dużych rodzin, a część z nich wyposażono w nowoczesne systemy umożliwiające przekształcenie sofy w komfortowe miejsce do spania. Połączenie nowoczesności z tradycją, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości produktów to wizytówka tego przedsiębiorstwa, a jednocześnie przepustka do świata elegancji i dobrego stylu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here