Zmiana temperatury za oknem to jedna z najlepszych okazji do tego, by dokonać metamorfozy domowej przestrzeni. Sypialnia jako miejsce odpoczynku i regeneracji sił jest pomieszczeniem, w którym takie zmiany pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie. Kilka pomysłów na to, jak zaprosić lato do wnętrza sypialni, znajdziecie w tym artykule.

Pościele, kołdry i poduszki

Najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko. Jakość naszego nocnego odpoczynku w dużej mierze zależy od tego, czy będzie ono wygodne. Żeby latem wypoczynek był bardziej komfortowy, warto zmienić kołdry oraz poduszki z wersji zimowej na letnią. Kołdra letnia ma niewielką wagę i grubość w porównaniu do kołdry tradycyjnej, dzięki czemu lepiej odprowadza wilgoć i daje poczucie większego komfortu w trakcie snu. Obok kołder przeznaczonych typowo na porę letnią dostępne są także kołdry dwuczęściowe. Wiosną można odpiąć jedną warstwę i przechowywać ją do jesieni.

sypialnianalato2png

W sprzedaży dostępne są kołdry letnie lekkie i ultralekkie. Różnica między jednym a drugim typem kołdry polega na gramaturze i wypełnieniu. Wybór zawsze należy do kupującego, ale warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak rozmiar kołdry, rodzaj tkaniny na poszycie oraz typ wypełnienia. Jeśli jesteśmy uczuleni na naturalne wypełnienie, to najlepszym wyborem będzie kołdra antyalergiczna.

 Wraz ze zmianą kołdry korzystnie jest także zmienić pościel np. na satynową, która daje uczucie przyjemnego chłodu.

 Latem nie zapomnijmy o bawełnianym prześcieradle. Dla zachowania odpowiedniej higieny przyda się także funkcjonalny ochraniacz na materac.

 Natura w sypialni

zielenwsypialni4png

W okresie letnim w Twojej sypialni nie może zabraknąć kwiatów oraz dekoracji w formie kwiecistych obrazów, zdjęć lub grafik. W sypialni sprawdzą się kwiaty o walorach terapeutycznych, oczyszczających powietrze i nawilżających je. Potrafią one redukować zatrucia chemiczne oraz ograniczać rozwój mikroorganizmów w powietrzu. Wśród polecanych gatunków są m.in. aloes zwyczajny, fiskus sprężysty lub fiskus benjamin, dracena wonna, bluszcz pospolity, storczyk z rodzaju dendrobium czy skrzydłokwiat.

 Oprócz kwiatów w sypialni można także umieścić także kolekcję kamieni z różnych wypraw, gałęzie lub inne fragmenty drzew.

 Letni wystrój okien

Zamiast ciężkich firan oraz zasłon powieśmy latem w oknach zwiewne tkaniny w żywych kolorach, które rozświetlą nasze wnętrza. Do letniej aranżacji sypialni sprawdzą się np. kreton, muślin lub organtyna. Aby taka dekoracja nie była nudna, warto ozdobić firanki ładnymi upięciami.

 Duże możliwości aranżacyjne stwarzają także rolety oraz żaluzje. Przydają się one szczególnie we wczesnych godzinach porannych, kiedy pierwsze promienie słoneczne przebijają się przez szyby i utrudniają komfortowy wypoczynek. Modne są także panele z tkaniny lub tworzywa o barwie i fakturze przypominającej wiklinową albo rattanową plecionkę.

 Drobne dekoracje

sypialnia-na-lato-1

W zależności od mody czy pory roku można zmieniać także takie elementy jak zagłówki, ramki na zdjęcia. Takie dodatki nie są kosztowne, dlatego też można je łatwo zmienić w sypialni bez narażania się na wysokie koszty. Warto rozejrzeć się za nowymi narzutami na łóżko lub poduszkami dekoracyjnymi, które będą nam przywodzić na myśl letni wypoczynek. Lustra, dywaniki, świeczniki, świece zapachowe, obrazy, regały – ilość oraz rodzaj takich dodatków do sypialni wydaje się nieograniczona. Warto więc pomyśleć o ich wymianie, mając jednak na uwadze efekt, jaki chcemy uzyskać.

 Metamorfoza sypialni – liczy się pomysł

Sypialnia to miejsce, gdzie śpimy i zbieramy siły po ciężkim dniu. Jeśli chcemy nieco odświeżyć wnętrze swojej sypialni to wiele inspiracji dotyczących aranżacji  pomieszczeń znajdziemy w sieci. Warto zastanowić się co możemy zmienić w naszej sypialni, jakie są nasze potrzeby i marzenia, przejrzeć inspirujące fotografie i zacząć działać. Nawet niewielkie zmiany będą cieszyć oko i wprowadzą nas w prawdziwie letni nastrój.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here