Na co zwrócić uwagę przy zakupie szafek kuchennych

Szafki są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni – to od nich zależy, czy nasza kuchnia będzie funkcjonalna i czy znajdzie się w niej miejsca na wszystkie naczynia i produkty spożywcze. Niebagatelna jest też ich estetyka ich wykonania. Jak więc wybrać dobre szafki kuchenne? I na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

  1. Jakie są rodzaje szafek kuchennych? 
  2. Szafki kuchenne – na jaką funkcjonalność zwrócić uwagę w 2021?
  3. Styl i kolor szafek kuchennych – co jest obecnie modne?

Jakie są rodzaje szafek kuchennych?

Szafki kuchenne można podzielić wedle różnych kryteriów: koloru, materiału, z jakiego są wykonane czy rodzaju zabudowy (niskiej lub wysokiej). Jednak najbardziej fundamentalny podział to ten na szafki stojące, wiszące i modułowe. Od tego, w jakie szafki wyposażymy naszą kuchnię, zależy jej design i funkcjonalność.

Szafki kuchenne stojące

Takie szafki pełnią rolę nie tylko miejsca do przechowywania, ale także często są miejscem przygotowywania posiłków i trzymania sprzętów codziennego użytku, np. czajnika. Ważne zatem, aby do takich szafek dobrać odpowiedni blat. Szafki stojące wraz z blatem zazwyczaj mają około 80-90 cm wysokości.

Zazwyczaj ich liczba jest równa lub zbliżona do szafek wiszących, które dopełniają kuchnię pod względem estetycznym i funkcjonalnym. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kuchnia aranżowana jest w trudnej przestrzeni, np. na poddaszu – wówczas musimy zadbać o to, by szafki stojące były bardzo pojemne.

Szafki kuchenne wiszące

W ich przypadku bardzo liczy się estetyka – to one będą najbardziej zwracały uwagę przy pierwszym wejściu do kuchni. Są też z reguły mniej pojemne niż szafki stojące i nie tak szerokie, dzięki czemu pozostawiona jest przestrzeń do pracy nad kuchennym blatem. Ponieważ to właśnie w nich będziemy trzymać najpotrzebniejsze i najczęściej używane rzeczy, takie jak kubki czy talerze, szafki wiszące są kluczowe do wygodnego użytkowania kuchni.

Zaleca się, by szafki górne od dolnych dzieliła odległość około 60 centymetrów, aby umożliwić swobodne funkcjonowanie. Upewnijmy się jednak przed ich montażem, czy na pewno sięgamy bez problemu we wszystkie zakamarki.

Szafki kuchenne modułowe

Wybór gotowego zestawu modułowych mebli kuchennych to dobry wybór dla osób, które chcą urządzić swoją kuchnię w ramach spójnej, jednolitej kompozycji. Taki zestaw zaopatrzony jest zarówno w meble kuchenne stojące, jak i wiszące. W przeciwieństwie do mebli zamawianych na wymiar, nie musimy sami projektować całej kuchni kupując meble modułowe. Zamiast tego możemy wybrać jedną z dziesiątek zaprojektowanych uprzednio przez specjalistów aranżacji i wstawić ją do swojej kuchni w dowolnej formie. Możemy nawet zmniejszać i zwiększać liczbę szafek zamówionych w takim zestawie. Zakup kuchennych mebli modułowych polecany jest szczególnie, jeżeli kuchnia nie ma żadnych barier architektonicznych w postaci skosów czy niskiego sufitu i nie wymaga projektowania szafek specjalnie pod wymiar.

Szafki kuchenne – na jaką funkcjonalność zwrócić uwagę w 2021?

W 2021 roku coraz silniej zaznacza się trend, by szafki nie miały wyraźnie odstających uchwytów do otwierania i zamykania. Zamiast tego, w nowoczesnych kuchniach królują uchwyty frezowane, czyli wgłębienia w szafkach, dzięki którym będziemy mogli je otworzyć lub zamknąć, a także systemy bezdotykowe. Ta ostatnia nazwa jest trochę myląca – szafki z systemem bezdotykowym należy dotknąć, by je otworzyć, ale wystarczy to zrobić bardzo lekko. Wybór uchwytów do szafek może wydawać się mało istotny, ale ten element ma olbrzymie znaczenie dla funkcjonalności i estetyki kuchennej.

Bardzo wyraźnym trendem postępującym w ostatnich latach jest kuchnia w spójnej zabudowie, która obejmuje przestrzeń od podłogi aż po sufit. W takiej aranżacji wszystkie sprzęty AGD ukryte są w szafkach i za frontami o spójnej kolorystyce, wykonanych z tego samego materiału. Oprócz efektownego wyglądu, w takiej przestrzeni znacznie łatwiej też utrzymać porządek. Warto więc zastanowić się nad zakupem dodatkowych szafek do zabudowy sprzętów AGD.

Styl i kolor szafek kuchennych – co jest obecnie modne?

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku w wystroju wnętrz kontynuowany będzie trend otwartych przestrzeni, który dotyczy szczególnie łączenia kuchni z pokojem dziennym. W takiej kuchni niezwykle ważne jest zadbanie o to, by jej wystrój był spójny z wystrojem łączonej przestrzeni. Jeśli chodzi o materiał na szafki kuchenne, to najbardziej modne są wciąż te ze szlachetnego drewna – orzecha czy dębu. Równie popularne są jednak meble ze sklejki, które są tanie, ekologiczne i potrafią prezentować się naprawdę efektownie. Ostatnim, wciąż niesłabnącym trendem są szafki kuchenne wykonane z płyty fornirowanej lub lakierowanej płyty MDF.

Ciekawie prezentują się przewidywania na trendy kolorystyczne w kuchni w najbliższym czasie. Wbrew pozorom jednokolorowa, zwarta zabudowa wcale nie musi dominować w wystrojach wnętrz – w tym roku modne będą dwukolorowe zabudowy, z szafkami stojącymi w jednym, a wiszącymi w innym kolorze. Jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, nie powinniśmy jednak przesadzać – stosujmy kolory kontrastujące ze sobą. Najlepiej, by jedną z użytych barw była biel, która doskonale komponuje się ze wszystkimi rodzajami stylizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here