Obróbka drewna wymaga nie tylko umiejętności manualnych, lecz także posiadania odpowiednich elektronarzędzi. Dzięki nim praca staje się łatwiejsza, szybsza i przede wszystkim znacznie przyjemniejsza. Dobrej klasy urządzenia w połączeniu z odrobiną wprawy umożliwią również osiągnięcie rezultatów porównywalnych z produktami profesjonalnych majstrów. Które zatem elektronarzędzia powinny znaleźć się na wyposażeniu początkującego stolarza?
Kompletując zestaw elektronarzędzi do obróbki drewna, warto rozpocząć od 5 najbardziej przydatnych sprzętów. Będą one stanowić doskonałą bazę do rozpoczęcia przygody ze stolarstwem, a także pozwolą zrealizować niemal każdy amatorski projekt. Zatem, jakie narzędzia przydadzą się najbardziej?
Wiertarko-wkrętarka Makita
Pierwszym nieodzownym elektronarzędziem dla osoby zainteresowanej pracą w drewnie bez dwóch zdań jest wiertarko-wkrętarka Makita. Jest to niezwykle wszechstronne narzędzie, które pozwala m.in. na:
wiercenie klasycznymi wiertłami krętymi;
- wykonywanie otworów o dużej średnicy wiertłami łopatkowymi;
- pracę z precyzyjnymi otwornicami koronkowymi;
- wykonywanie otworów wiertłami puszkowymi;
Wiertarko-wkrętarka Makita wyposażona jest też w samozaciskowy uchwyt wiertarski, który pozwala na osadzenie w nim adaptera do bitów. Dzięki temu urządzenie to może też służyć do wkręcania bądź wykręcania wkrętów ciesielskich oraz farmerskich, a także wszelkiego rodzaju śrub i nakrętek. Do wiertarko-wkrętarki można też podłączyć różnego rodzaju adaptery – przykładowo specjalne krążki pokryte rzepem. Umożliwi to założenie specjalnego padu polerskiego, przy pomocy którego będzie można szybko wypolerować powierzchnię bejcy lub lakieru. W efekcie gotowy mebel będzie dosłownie lśnić i mienić się w oczach!
Kupując wiertarko wkrętarkę, warto zdecydować się na model zasilany akumulatorowo. Najlepiej też, jeśli sprzęt będzie wyposażony w silnik bezszczotkowy, który zapewni wystarczająco duży zapas mocy do pracy z pokaźnych rozmiarów wkrętami ciesielskimi.
Wiertarko-wkrętarka udarowa Makita DHP453RFE, https://domitech.pl/wiertarko-wkretarka-makita.
Szlifierka mimośrodowa
Kolejnym niezastąpionym elektronarzędziem warsztatowym jest szlifierka mimośrodowa. Powierzchnia jej głowicy pokryta jest rzepem, do którego można podłączać specjalne listki papieru ściernego. W ich powierzchni często wykonane są niewielkie otwory, które służą do odprowadzania urobku, a co za tym idzie, niemal całkowicie bezpyłowej pracy.
Jednak tym, co tak naprawdę wyróżnia szlifierkę mimośrodową, jest zasada działania. Po uruchomieniu urządzenia jego głowica zaczyna nie tylko obracać się, lecz również poruszać w przód oraz w tył. Ruch ten fachowo nazywany jest mimośrodem, a charakterystyka umożliwia niezwykle sprawne i zarazem równomierne szlifowanie obrabianego materiału. Szlifierka mimośrodowa Makita w zależności od modelu może być zasilana sieciowo lub akumulatorowo. Warianty przewodowe są nieco tańsze, ale znacząco ograniczają swobodę pracy. Korzystając z nich, trzeba też szczególną uwagę zwracać na ułożenie kabla, by nie uszkodzić go papierem ściennym.
Z drugiej strony spektrum znajdują się urządzenia bezprzewodowe. Wyposażona w silnik bezszczotkowy szlifierka mimośrodowa Makita zasilana akumulatorowo zapewnia niezrównaną swobodę pracy. Nie trzeba zaprzątać sobie głowy plączącymi się przewodami, szukaniem wolnego gniazdka czy uważaniem na kabel – wystarczy tylko podłączyć akumulator i rozpocząć obróbkę drewna!
Szlifierka mimośrodowa Makita BO6050J, https://domitech.pl/szlifierka-mimosrodowa-makita
Piła ukośnica z funkcją posuwu
Kompletując zestaw elektronarzędzi do prac stolarskich, nie można zapomnieć o sprzęcie do przecinania drewna. Funkcję tę najlepiej spełni piła ukośnica z funkcją posuwu. Jej sercem jest wydajny silnik elektryczny, który napędza tarczę tnącą o dość dużych wymiarach. Do najpopularniejszych rozmiarów zdecydowanie należy osprzęt o średnicy 216, 254 oraz 305 mm. Piła ukośnica jest stosunkowo prosta w obsłudze. Wystarczy tylko ułożyć na niej obrabiany materiał, a następnie przymocować go przy pomocy dołączonych do urządzenia zacisków. Potem trzeba już tylko włączyć silnik sprzętu, zacząć powoli opuszczać głowicę i pozwolić wgryzać się zębom tarczy w drewno.
W połączeniu z funkcją posuwu, czyli możliwością przesuwania głowicy ukośnicy po sztywnej prowadnicy w przód oraz w tył, piła ukośnica może przecinać zaskakująco gruby materiał. Narzędzie to bez problemu poradzi sobie z cięciem desek oraz kantówek, a w przypadku urządzeń z tarczą 254 lub 305 mm również całych belek stropowych. Ukośnica może też przecinać listwy przypodłogowe, rury PVC oraz inne elementy wykonane z miękkich tworzyw sztucznych. Sprzęt ten można także wyposażyć w tarczę tnącą dedykowaną cięciu stali oraz aluminium, co przyda się podczas konstruowania wsporników oraz stelaży do mebli.
Wyrzynarka
Wyrzynarka przyda się wszędzie tam, gdzie niezbędne jest docinanie niewielkich kawałków drewna, cienkiej stali i aluminium, a także wszelkiego rodzaju tworzyw sztucznych. Urządzenie to wykorzystuje niewielkich rozmiarów brzeszczoty, które osadza się beznarzędziowo. Wystarczy tylko delikatnie obrócić pierścień, a następnie umieścić główkę brzeszczotu w głowicy sprzętu.
Największą zaletą wyrzynarki jest możliwość wycinania łuków. We wprawnych rękach narzędzie to może służyć do wykonywania artystycznych wzorów w drewnie oraz innych materiałach. Jest to szczególnie przydatne podczas wykonywania zdobień projektów stolarskich lub zaokrąglania ostrych krawędzi materiału.
Strug elektryczny
Ostatnim, często niedocenianym elektronarzędziem dla początkującego stolarza, jest strug elektryczny. Sprzęt ten pozwala uzyskać gładką i niemal idealnie równą powierzchnię drewna, a także umożliwia pozbycie się ostrych zadziorów.
Jest nieocenione podczas obróbki desek oraz belek, eliminując wszelkie nierówności i nadając drewnianym powierzchniom pełną gładkość. Dzięki niemu majsterkowicz może mieć pewność, że każdy element jego projektu będzie perfekcyjny.
Strug elektryczny przyda się też podczas łączenia dwóch osobnych kawałków drewna. Co prawda nie zapewni on tak dobrych rezultatów, jak profesjonalna grubościówka, ale umożliwi wykonanie estetycznego połącznia klejowego blatów stołów i biurek, siedzisk taboretów lub frontów szafek.