Nowoczesny styl w projektowaniu wnętrz.

Wnętrza utrzymane w nowoczesnym stylu cieszą się niesłabnącą popularnością. Ich zaprojektowanie stanowi pewne wyzwanie, za to uzyskany efekt często można określić jako spektakularny. Nierzadko osiągają też wyższą wartość rynkową. O czym nie można zapomnieć, decydując się na stworzenie nowoczesnego wnętrza? Istnieje kilka sprawdzonych wskazówek, jak zaprojektować efektowne pomieszczenie.

Cel: otwarta przestrzeń

Zacznijmy od charakterystycznej dla nowoczesnych wnętrz potrzebie uzyskania jak największej ilości wolnego miejsca. Zachowanie dużej przestrzeni użytkowej wpływa pozytywnie na komfort domowników (gwarantuje im swobodę). W przypadku nowoczesnych wnętrz częstym zabiegiem jest łączenie pomieszczeń np. wyburzanie ściany między kuchnią i salonem, żeby powiększyć strefę dzienną – wtedy elementem łączącym obie przestrzenie staje się kuchenna wyspa. Podobnie sytuacja ma się, jeśli mówimy o łazience. We wnętrzach spod znaku nowoczesności przybiera ona często kształt prawdziwego salonu kąpielowego, z wyeksponowaną na środku niemałą wanną wolnostojącą.

Szkło, beton, metal

Pomieszczenia utrzymane w nowoczesnym stylu lubią konkrety: niewielką liczbę mebli, określony typ używanych materiałów, ograniczoną paletę stonowanych kolorów. W takich wnętrzach królują liczne przeszklenia, dodające elegancji i świetnie uzupełniające surowość cegły czy betonu. Okazałe tafle szkła dopełniają nieco mniejsze płaszczyzny np. przyciągające wzrok akwarium z setkami rybek czy stolik kawowy wykonany z tego samego tworzywa.

Nowoczesne wnętrze = inteligentne wnętrze?

Mówiąc o nowoczesnych przestrzeniach, warto wspomnieć o systemach budujących tzw. “inteligentny dom”. Szereg rozwiązań (czujniki, panele sterujące itp.) pozwala na automatyczne zarządzanie codziennymi czynnościami np. zapalaniem światła, włączaniem ogrzewania, opuszczaniem i podnoszeniem rolet, aktywacją ekspresu do kawy itp. Nowoczesne lokum może posiadać takie udogodnienia. Regulowanie kolorów i natężenia światła to nie tylko jedno z zadań spełnianych przez “inteligentny dom”, ale także sposób na podkreślenie nowoczesności wnętrza. W eksponowaniu przestrzeni pomaga zdalnie sterowane oświetlenie ledowe, często w formie ozdobnych reflektorków oraz taśm. Ich zaletą są niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne.

Wyraziste dodatki

Nowoczesne wnętrze pozbawione jest bibelotów – to pusta przestrzeń ma być ważna. Istotne jest również zachowanie odpowiednich odległości między meblami. Chcąc uzyskać idący z duchem czasu wygląd pomieszczenia, warto wprowadzić do niego ciekawe dekoracje w małych ilościach. Co konkretnie może wystąpić w takiej roli? Wielkoformatowe obrazy, przeskalowane tapety, geometryczne rzeźby o ostrych krawędziach czy minimalistyczne plakaty w jednolitych ramach. W trakcie urządzania nowoczesnych wnętrz trzeba zadbać o wybór dominującego w danym pomieszczeniu elementu wyposażenia (mebla lub ozdoby), wokół którego zostanie zorganizowana cała aranżacja. Dla przykładu, w nowoczesnym salonie może być to okazała skórzana kanapa, duży stół lub stojąca lampa o ciekawej formie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here