O czym pamiętać urządzając kawalerkę?

Kawalerki wbrew nazwie nie zawsze służą jednej osobie. Ten najmniejszy rodzaj mieszkań często wybierają pary, a także niewielkie rodziny. Powodem jest oczywiście cena – mały metraż oznacza niższy koszt całkowity. Czy  jednak małe musi być niewygodne?

Światło i kolor

Ograniczona powierzchnia wymaga specyficznego podejścia do kształtowania przestrzeni. Nie sprawdzi się tu komplet antycznych mebli, być może trzeba będzie zrezygnować z wanny na rzecz prysznica. Urządzając kawalerkę, należy przede wszystkim docenić rolę światła i koloru. 

Umiejętnie dobrane barwy potrafią rozświetlić wnętrze i sprawić, że optycznie wyda się ono znacznie większe. Jasne odcienie znajdą zastosowanie na wszystkich powierzchniach, a więc także na podłodze. Aby uniknąć jednostajności warto, zastosować dodatki o żywych intensywnych kolorach. Ożywią one wnętrze i pozwolą podkreślić charakter domu.

Małe mieszkania zazwyczaj nie dysponują ogromnymi oknami, a to sprawia, że myśląc o aranżacji wnętrza, trzeba zachować szacunek dla każdego promienia światła. Odgrywa ono, analogicznie jak wspomniane wcześniej barwy, bardzo ważną rolę, wpływając zarówno na wizualny odbiór przestrzeni, jak i samopoczucie mieszkańców. 

Warto prześledzić wędrówkę słońca w czasie dnia i sposób, w jaki o poszczególnych godzinach oświetla pomieszczenia. Pomoże to na takie rozstawienie mebli, które nie tylko nie zabierze cennych lumenów, ale wręcz  wzmocni ich działanie. Z tego też powodu należy unikać dzielenia kawalerki na strefy użytkowe za pomocą jednolitych ścian, czy też dużych mebli, ten sam efekt można osiągnąć, stosując konstrukcje ażurowe lub oparte na materiałach transparentnych.

Mieszkać wygodnie

Ważnym elementem wpływającym na wygodę i komfort jest sposób przechowywania rzeczy. Mamy ich niemało, zapasowa pościel i ręczniki, odzież, przedmioty związane z pracą i zainteresowaniami. W przypadku rodzin posiadających dzieci dochodzą zabawki, a te potrafią zapełnić dowolnie dużą przestrzeń. 

Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie każdego wolnego miejsca oraz postawienie na wielofunkcyjność. Siedzisko może być pojemną skrzynią, a podwieszane kosze w łazience pozwolą uniknąć bałaganu i zorganizować kosmetyki oraz przybory toaletowe. Zachowanie porządku będzie wprawdzie wymagało dyscypliny, ale jak najbardziej jest ono osiągalne.

Fakt, że mała przestrzeń wymusza niekiedy daleko idące kompromisy, nie musi oznaczać rezygnacji z elegancji. Na rynku znajdziemy rozwiązania dedykowane do kawalerek, a przy odrobinie inwencji, którą może też zastąpić pomoc architekta wnętrz, jesteśmy w stanie wyczarować wygodną i funkcjonalną przestrzeń życiową. 

Właściwe oświetlenie, podwieszane meblościanki, odpowiedni dobór kolorów i ozdób potrafi czynić cuda. Warto jednak zacząć od przygotowania projektu,  później odwiedzić sklep meblowy, a następnie starannie rozplanować rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia. Przestrzeni może nie jest zbyt dużo, ale szanując każdy jej centymetr z pewnością uda się stworzyć funkcjonalne, przyjazne i wygodne miejsce do życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here