Remonty na wysokości bywają czasochłonne przez konieczność stawiania rusztowań lub używania drabin. Jak je przyspieszyć? Rozwiązaniem może być wynajem podestu ruchomego. Czym wyróżnia się taka maszyna i jak może usprawnić prace remontowe na wysokości? Warto to wiedzieć!
Podest ruchomy – co to za urządzenie?
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest podest ruchomy, ponieważ pod tą nazwą kryją się różne rodzaje maszyn.
Podesty ruchome przejezdne, określane także jako podnośniki, kosze, zwyżki, są urządzeniami, które służą do prac wysokościowych. Wyposażone są w otoczony barierkami kosz, wysięgnik do jego unoszenia oraz w podstawę.
Do kategorii podestów ruchomych przejezdnych zaliczyć można maszyny o różnych podstawach. Mogą być one:
- Wolnobieżne – mają własne podwozie i napęd, dlatego poruszają się samodzielnie,
- Przewoźne – umieszczane są na przyczepach holowanych przez inne samochody,
- Samochodowe – także określane jako samojezdne, są montowane bezpośrednio na samochodach.
Powyższe maszyny można również podzielić na inne kategorie pod kątem rodzaju wysięgnika oraz napędu w przypadku modeli wolnobieżnych.
Wysięgniki podestów ruchomych mogą mieć konstrukcję nożycową, teleskopowo-przegubową albo masztową, co wpływa na zasięg pracy – zarówno w pionie, jak i poziomie.
Z kolei podesty ruchome wolnobieżne mogą być wyposażone w silniki elektryczne do prac w obiektach oraz spalinowe do prac poza obiektami. Dostępne są też modele z silnikami hybrydowymi – łączącymi napęd elektryczny i spalinowy.
Oczywiście, podest ruchomy można również dopasować do konkretnego zadania pod kątem jego wysokości roboczej, zasięgu bocznego, udźwigu i szeregu innych parametrów technicznych. Dzięki temu ta maszyna może idealnie sprawdzić się w wielu zadaniach wymagających dotarcia do znacznych wysokości!
Jakie prace remontowe można wykonać z podestem ruchomym?
Remonty bardzo często odbywają się na wysokości. Można prowadzić je również z użyciem podestów ruchomych. W jakich projektach będą pomocne?
Zastosowanie podestów ruchomych podczas prac remontowych:
- Prace elewacyjne – malowanie, tynkowanie, ocieplanie budynków, rewitalizacja fasad,
- Prace wewnątrz budynków – malowanie ścian, sufitów, montaż sztukaterii i innych elementów, usuwanie pęknięć,
- Konserwacja i naprawa dachów – wymiana pokrycia, montaż rynien, obróbek dachowych, uszczelnianie,
- Wymiana okien, świetlików i innych przeszkleń – zwłaszcza w budynkach wielokondygnacyjnych,
- Montaż instalacji – wymiana instalacji i montaż nowych instalacji, takich jak elektryczna, wentylacyjna, klimatyzacyjna, instalacje telekomunikacyjne, bezpieczeństwa.
Jak widać, podest ruchomy może przydać się podczas wielu prac remontowych, które odbywają się wewnątrz budynków i na zewnątrz nich. Będzie on pomocny zarówno w trakcie generalnych remontów, które obejmują wiele robót, jak i pomniejszych projektów, np. przy odświeżaniu elewacji czy wnętrz.
Maszyny te mogą sprawdzić się w trakcie remontowania różnych budynków, między innymi domów jednorodzinnych, bloków, kamienic i innych budynków wielorodzinnych, budynków użyteczności publicznej, takich jak szkoły, urzędy, szpitale, biurowców, a nawet zabytków, takich jak kościoły, pałace, zamki.
Jak podesty ruchome skracają czas trwania remontów?
Remonty mogą ciągnąć się tygodniami, miesiącami, a nawet latami. Są jednak sposoby na to, aby je przyspieszyć. Jednym z nich są właśnie podesty ruchome, które skracają czas trwania remontów na kilka sposobów, i przynoszą szereg dodatkowych korzyści.
Podesty ruchome znacząco skracają remonty dzięki kilku kluczowym zaletom:
- Możliwość pracy w trudno dostępnych miejscach – podest ruchomy bez trudu dosięga do miejsc, które są trudno dostępne, na przykład może pracować przy skomplikowanych elewacjach czy przy pochyłych dachach.
- Duża mobilność – podesty można prędko przemieszczać, co przyspiesza pracę, bez potrzeby ciągłego składania i rozkładania rusztowań.
- Szybki dostęp do miejsca pracy – zamiast budować rusztowanie, wystarczy ustawić podnośnik w odpowiednim miejscu, unieść jego kosz i od razu rozpocząć zadanie.
- Możliwość pracy na różnych wysokościach – regulacja wysokości platformy roboczej umożliwia szybkie dostosowanie jej pozycji do konkretnych potrzeb.
- Bezpieczeństwo i wygoda pracowników – stabilna platforma robocza pozwala na efektywniejsze i bardziej precyzyjne wykonywanie zadań, co zmniejsza ryzyko błędów wymagających poprawek oraz ryzyko wypadków przy pracy.
- Lepsza organizacja pracy – pracownicy mogą zabrać ze sobą potrzebne narzędzia i materiały, eliminując konieczność częstego schodzenia i wchodzenia na platformę roboczą.
- Minimalizacja przestojów – szybkie przemieszczanie sprzętu i pracowników pozwala na bardziej płynne prowadzenie prac na wysokości, a tym samym pozwala uniknąć zbędnych przestojów.
Warto również podkreślić, że najprostszym sposobem, aby skorzystać z podnośników, jest ich wynajem. To dodatkowy atut, ponieważ maszyna może być dostarczona we wskazane miejsce już kolejnego dnia po złożeniu zamówienia. Remontuj szybciej z podestami ruchomymi!