Przewody sterownicze wykorzystywane są do zapewnienia odpowiedniego przesyłania sygnałów. W porównaniu do konwencjonalnych przewodów (na przykład takich wykorzystywanych w różnych instalacjach zasilających), przewody sterownicze muszą spełniać określone kryteria oraz parametry. W innym wypadku nie będą nadawać się do wykorzystania w systemach przesyłu danych o tak dużej przepustowości, do jakiej zostały zaprojektowane.
Przewody sterownicze – wykorzystanie i funkcje
Kable sterownicze znajdują rozmaite zastosowanie, zarówno w przemyśle jak i w domowym użytku. Stosuje się je między innymi w rozbudowanych systemach automatyki przemysłowej lub budynkowej. Dzięki nim sygnał płynący z wejścia do wyjścia jest silny, niezależnie czy przechodzi przez instalację stałą, czy ruchomą. Ponadto, przewody sterownicze wykorzystywane są w montażu i budowie różnego typu maszyn i urządzeń, w tym urządzeń taśmowych. Także ciągniki technologiczne oraz silniki napędzające są konstruowane z wykorzystaniem solidnych kabli sterowniczych.
Ponieważ przewody sterownicze są dostępne w różnej specyfikacji i przeznaczeniu, warto dobierać je pod kątem typu instalacji, w której będą użyte. Odmienny przewód zastosujesz w instalacji wentylacyjnej, gdzie niekiedy wykorzystuje się przewody elastyczne, pozwalające na ich delikatne rozciąganie. W budowie maszyn i urządzeń stosuje się natomiast częściej przewody pozbawione takich właściwości.
Najważniejsze parametry i zalety przewodów sterowniczych
Kable sterownicze odznaczają się wyjątkowymi parametrami, jeśli porówna je do innych typów kabli, jakie możesz znaleźć w specjalistycznych sklepach. Przede wszystkim – są to przewody odporne na różnego typu oddziaływania ze strony związków chemicznych. Wynika to z zastosowanej w nich specjalnej obudowy-otuliny, która amortyzuje siły fizyczne oraz przeciwdziała chemicznemu oddziaływaniu związków organicznych.
Przewody sterownicze odznaczają się również zwiększoną elastycznością. Oczywiście, parametr ten jest stopniowany, i znajdziesz zarówno mniej jak i bardziej elastyczne kable. Niemniej, w porównaniu do standardowych, kable sterownicze są nieco bardziej elastyczne zarówno pod kątem ich wyginania jak i rozciągania. Dzięki temu nadają się do stosowania w zaułkach, zgięciach, rozbudowanych systemach kanałów.
Są to również kable o zwiększonej wytrzymałości mechanicznej, co oczywiście jest konsekwencją ich większej elastyczności. Gwarantują, że otaczająca je otulina nie zerwie się ani nie ulegnie starciu, na przykład na skutek nadmiernego zużycia.
Z uwagi na różnorodne miejsca wykorzystania, kable sterownicze odznaczają się wyjątkowo niską wagą. Jest to ich zdecydowana zaleta, dzięki której nadają się do wykorzystania w wielu miejscach. W sufitach podwieszanych, lekkich systemach rur i kanalików, a także w urządzeniach o delikatnej konstrukcji – wszędzie tam można stosować z powodzenie przewody sterownicze.
Wśród dostępnych przewodów sterowniczych znajdziesz przede wszystkim: przewody PVC, PUR, przewody bezhalogenowe, do stref zagrożonych pożarem, higieniczne oraz powlekane specjalnymi materiałami – na przykład odpornymi na działanie bioolejów lub mikroorganizmów.