Kuchnia wymaga różnorodnego oświetlenia, w przeciwnym razie nie będzie funkcjonalna. Tutaj przygotowujemy posiłki, spożywamy je, a nawet przyjmujemy gości. Musimy pamiętać o zainstalowaniu różnych źródeł, w tym światła górnego i bocznego. W ten sposób możemy wydzielić pewne strefy, np. roboczą i jadalną.

Rodzaje oświetlenia

Podobnie jak w innych pomieszczeniach, w kuchni również niezbędne jest górne światło umieszczone w centralnej części sufitu. Dzięki takiej lokalizacji uzyskamy jego równomierną dystrybucję na całe pomieszczenie. Nie jest to jednak najważniejsza lampa w pomieszczeniu – wszystkie źródła są potrzebne w równym stopniu.

Meble kuchenne są ustawione pod ścianami, dlatego pracując na blacie górne światło znajduje się naszymi plecami, a my rzucamy cień na miejsce robocze. To z kolei może być przyczyną małych wypadków w trakcie przygotowywania posiłku. Dlatego oprócz górnej lampy musimy zainstalować w kuchni inne źródła światła. Najważniejsze z nich to plafony, listwy z reflektorami umożliwiające skierowanie światła w dowolnie wybrane miejsca oraz oprawy świecące. Warto wybierać oprawy zbliżone do siebie stylistyczne, czyli od jednego producenta. Architekci wnętrz szczególnie polecają lampy Nowodvorski, dzięki którym będziemy w stanie wyposażyć kuchnię w oprawy utrzymane w tym samym stylu.

Oświetlenie kierunkowe

Miejscowe oświetlenie wybranych stref powinno być wystarczająco jasne, ale nie oślepiające. Miejsce pracy warto oświetlić za pomocą strumienia skupionego. Strefy, na które musimy zwrócić szczególną uwagę to blaty robocze, stół kuchenny, kuchenka oraz zlewozmywak.

Blat kuchenny

Blat roboczy jest miejscem szczególnym, przy którym spędzamy dużo czasu. Należy oświetlić go za pomocą równomiernie umieszczonych opraw, które kierują strumień w dół, bezpośrednio na jego powierzchnię. Jeżeli nad blatem znajdują szafki, możemy wykorzystać je do montażu oprawek. Zazwyczaj mocuje się do nich małe lampy Nowodvorski o średniej mocy. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych listew, czyli systemu halogenów. Wielu producentów mebli oferuje dodatkową usługę montażu, dlatego możemy zakupić meble już wyposażone w oświetlenie. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest także stosowanie taśm ledowych, które wystarczy przykleić od spodu szafki. Oświetlenie ledowe jest energooszczędne, a same taśmy tanie, dlatego LEDy to bardzo ekonomiczne i chętnie stosowane systemy. W przypadku pasków ledowych musimy także pomyśleć o dodatkowej listwie, która będzie osłaniać żarówki i chronić nasze oczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here